Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Hastalıkları, Boğaz ağrısı en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biridir. Boğaz ağrısına yakalanan birisinin hastalığının devamında birçok rahatsızlık ortaya çıkabilmektedir. Boğaz ağrılarının genellikle iltihaplar olmakla beraber bulaşıcı bir hastalıktır. Virüsler ve bakteriler tarafından bulaşmaktadır. Boğmaca, su çiçeği, kızamık gibi hastalıklar da boğaz ağrısı görülmektedir.

Ses Kısıklığı

Ses tellerinde oluşan çatallaşmalar, boğuklaşma ve titreşimlere ses kısıklığı ismi verilir. Bunun nedeni ise kist, larenjit, tümörler, akciğerlerde oluşan rahatsızlıklar, boyuna gelebilecek darbeler sinir sistemindeki rahatsızlıklar veya şeker hastalıklar ve bu tür rahatsızlıklar ses tellerini etkileyen rahatsızlıklardır. Ses kısıklığına tedavi olarak hastalığın türüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bazı tedavilerde ilaç tedavisi bazı tedavi yönteminde ise ameliyat çare olabilmektedir. Mideden asit kaçan vakalarda ilaç tedavisi olunurken kötü huylu tümör gibi vakalarda ameliyat tek çaredir.

Reflü

Asit barındıran mide içeriğinin yemek borusuna doğru çıkma durumdur. Mide içeriğinde asit bulunmaktadır. Reflünün oluşma nedeni ise asit ve safralı mide suyunun yemek borusuna çıkarak ve uzun süre orada bulunması ile yemek borusunun asit ve safralı içerikten kendini koruyamaması şeklinde açıklayabiliriz. Reflü tedavisinde tedavi şekilleri ise ses kısıklığındaki gibi iki yöntem bulunmaktadır. İlaç tedavisinde mide asidini azaltacak ilaçlar veya asidi etkisiz hale getirecek ilaçlar verilmektedir. Ameliyat ise sadece mide fıtığı bulunan insanlar için kullnılmaktadır. Fakat istisna bir durum bulunmaktadır. Bu durum ise ilaçlardan sonuç alınmadığı zaman yemek borusu ve mide arasındaki kası güçlendirmek için ameliyat tercih edilmektedir.

Faranjit

Boğaz da bulunan farenks adı verilen kısmın iltihaplanması şeklinde ortaya çıkmaktadır. Farenksin bulunduğu yer ise burun ve ağız boşluğun da bulunan bir kısımdır. Farenjit bir insan da yeni çıkmış ise akut farenjit ismini alır. Bir insan da uzun süredir geçmiyorsa kronik farenjit ismini alır. Farenjitin oluşma nedenleri ise geçici faranjitin nedeni üst solunum yolunda oluşan enfeksiyonlardan dolayıdır. Bu üst solunum yolu enfeksiyonlarının oluşmasın da sebep olan genellikle virüslerdir. Nafir durumlarda bakterilerde rol oynamaktadır. Tahriş edebilecek maddeler ve besinler de bazen geçici farenjite neden olabilmektedir. Kronik faranjitte ise Virüsler sebep olurken genel olarak tahriş edici olan maddelerin farenkse temas ettiği durumda kronik farenjit ortaya çıkar. Alkol tüketimi, sigara içimi, genizde bulunan et, kirli hava, burun tıkanıklığı, reflü, kuru hava şeklinde faktörler bulunmaktadır. Faranjitin belli başlı belirtilerinde ise yutkunma zorluğu, boğazda yanma, boğazda oluşan kaşıntı, öksürük, boğazda kuruluk hissi ve ateş gibi şikâyetler gözlenmiştir. Bunların yanında boğazda oluşabilecek beze, halsizlik vücutta kırgınlık gibi rahatsızlıklar nadir de olsa gözükebilmektedir. Tedavi şekline gelince faranjiti oluşturan genel olarak virüsler oluşturduğundan dolayı antibiyotuk tedavisi uygulanabilir. Bunun yanında ateş görülen hastalarda ateş düşürücü ilaçlar kırgınlık ve yorgunluk veya boğaz Ağrıları için ağrı kesici de kullanılabilir. Burun tıkanıklığı için burun spreyleri öksürük için boğaz spreyleri ve boğazın ferahlaması için gargara da kullanılabilir. Kronik faranjitin tedavi yöntemi akut farenjite göre epeyce zordur. Farenjiti tetikleyen faktörün olup olmadığının bakılması gerekmektedir. Ortada farenjiti tetikleyen bir faktör bulunursa ise ilk olarak o hastalığın tedavisi yapılması gerekmektedir. Sürekli gargara yapılabilir. Antibiyotik ise kronik farenjitler için faydasız gelmektedir. Tedavi yöntemleri sonucunda ise hasta da görülen belirtiler hafifleyebilmektedir.

Larenjit

Lareksin iltihaplanması hastalığıdır. İltihaplanmasının nedeni ise üst solunum yollarının iltihaplanması açıklamasını yapabiliriz. Larenjit ayrıca bronşit boğmaca ve kızamık gibi hastalıklar hastalık sırasında görülmektedir. Sesin aşırı kullanılması alerjik sorunlar ve sigara dumanı gibi tahriş edici nedenler inhalasyonu akut ve kronik larenjit görülebilmektedir. Larenjitte görülen belirtiler ses değişikliği, boğazda gıcıklık, konuşamama gibi belirtiler görünmektedir. Bu belirtiler ise iltihaplanmanın ilerlemesine göre gözükmektedir. Tedavi yönteminde sesin dinlendirilmesi gerekmektedir. Bakteriyellarenzite ise tedavisinde antibiyotik alımı yapılmalıdır.

Yutma Güçlüğü

Ender olarak da olsa hastalığın sebebi tümör veya başka bir hastalık olabilmektedir. Gebel olarak yaşlılarda yutma zorluğu görülmektedir. Birçok daha sebebi olan yutma zorluğunun sebebi geçicidir. Ancak bir hekime başvurulması gerekmektedir. Belirtilerinde ise yutma.

Zorluğu, salya akıntısı görülür. Bunlarla birlikte kilo kaybı öksürük ve boğulma hissi görülür. Tedavi yöntemi ise ilaç tedavisidir. İlaç tedavisinde mide asidinin salgısını azaltan veya kası gevşeten ilaçlar kullanılabilir. Ilaç tedavisi haricinde daralma ve yapışıklık bulunuyorsa genişletme yapılması gerekmektedir.

Boğaz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6