Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Veba Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Veba hastalığı, günümüzde çok sık karşılaşılan hastalıklardan biri değildir. Daha çok eski zamanlarda hayvanlardan insanlara bulaşan bir hastalık olan bu hastalık, aslında günümüzde şeklini değiştirerek kendisini kansere çevirmiştir. Yani günümüzde nasıl insanlar kanser hastalığına yakalanarak hayatını kaybediyorsa, eski zamanlarda da veba hastalığı birçok insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Bu hastalık, çok ciddi olarak insanlara bulaşıp kişilerin hayatına mal olmaktadır. Günümüzde sık karşılaşılmasa bile bazı insanlarda görülen bu hastalık, tedavisi olmayan bir hastalıktır. Veba hastalığında bazı farklı türden mikroplar, gizliden gizliye vücudu sararak gelişmeye başlar. Bu şekilde vücuda iyice yerleşerek kişinin hayatını imkânsız bir hale getirir. Veba hastalığı olan insanlarda mikrobun, vücudun her yerine yayılması nedeni ile çok farklı belirtiler ortaya çıkar. Bu belirtiler bazı insanlarda ayak parmaklarında ortaya çıkarken bazı insanlarda da baş kısımlarında görülebilir. Yani bu hastalıkta çok farklı belirtiler vardır. Veba hastalığı, "yersinia pestis" adındaki zararlı bakterinin vücuda bulaşması ile hızlı bir şekilde yayılır. Bu hastalık hem bulaşıcı hem de öldürücü bir hastalık olması nedeni ile veba hastalığına yakalanan insanların kesinlikle karantina altına alınması gerekir. Bu hastalık bulaşıcı olması nedeni ile kanser hastalığından daha fazla tehlike saçmaktadır. Bulaşıcı olması hariç, diğer birçok özelliği kanser hastalığı ile aynıdır. Özellikle bakterinin hücre yapısını bozması ve hücreleri başkalaşmasına neden olması, kanser hastalığı ile bire bir aynıdır.

Veba hastalığına yakalanan insanlar çok ciddi ağrılar ile karşılaşmaktadır. Özellikle hastalığın vücutta etki etmiş olduğu bölgelerde çok ciddi sancılar meydana gelir. Bu sancılar kişinin hayatından bezmesine neden olacak kadar artabilmektedir. Bu nedenle özellikle çocuklar bu hastalıkla birlikte çok ciddi bir şekilde zarar görürler. Daha çok orta çağlarda sorun haline gelmiş olan bu hastalık, ülke nüfusunun üçte birini etkisi altına alarak birçok kişinin ölümüne neden olmuştur. Bu hastalıkta belirtilerin olmaması nedeni ile teşhisin geç yapılması, tedavilerin imkânsız hale gelmesine neden olmuştur. Günümüzde modern antibiyotikler ile tedavisi mümkün hale gelmiş olan bu hastalık eski zamanlarda bu kadar kolay tedavi edilememiştir. Daha çok Asya ve Afrika ülkelerinde veba hastalığı yaygınlaşmıştır. Özellikle bu ülkelerin bazı kesimlerinde veba hastalığı önemli etkiler yapmaktadır. Yapılan araştırmalara göre hayvanlar arasında özellikle farelerden bulaştığı anlaşılmıştır. Bu durumda fareler üzerinde bulunan pirelerin insan vücuduna temas etmesi ya da ısırması durumunda veba hastalığı insanlara geçmiştir. Bu nedenle fare ölümlerinin birçoğu veba hastalığından kaynaklanmıştır.

Veba hastalığı b/b>
  • Veba hastalığından etkilenen insanlarda ilk olarak kasık ağrıları meydana gelmektedir. Bu ağrılar kimi zaman o kadar çok şiddetlenir ki kişiler oldukça büyük zararları görürler. Bu durum nedeni ile işlerine gidemeyen insanlar vardır. Tabi ki bu durum sadece ilk aşamalarda meydana gelmektedir.
  • Sonraki aşamalarda veba hastalığında kişilerde kan tükürme gibi durumlar meydana gelir. Bu aşamalarda hastalığın ilerlediği anlaşılabilir. Özellikle hastalığın orta evrelerinde kişilerde burun kanaması gibi durumlar çok sık karşılaşılır. Kişi bu durumlar nedeni ile ünlük hayatından uzaklaşacaktır.
  • Son olarak kişinin vücudunda başta lekelenme olarak görülen belirtiler olsa bile bu durum zamanla yara haline gelir. Veba hastalığı nedeni ile meydana gelen yaralar kimi zaman bakılmayacak derecede kötü bir hal alacaktır.
Günümüzde bu hastalıktan korunmak için aşılar bulunmaktadır. Eğer yaşam şartlarınız içerisinde hijyen kurallarına çok uygunluk gösteremiyorsanız kesinlikle bu aşıyı olarak korunmalısınız. Aksi durumlarda çok ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Veba Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Beta Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6