Bebeklerde Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bebeklerde Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde zatürre hastalığı, çok tehlikeli hastalıklar sınıfına giren bir hastalıktır. Yetişkin insanlarda çok yaygın bir şekilde görülen zatürre, birçok insan tarafından bilinen bir hastalıktır. Gerekli olan tedaviler yapılmadığında insanlarda ölümcül sonuçlara bile neden olabilmektedir. Bu hastalık özellikle vücutları son derece hassas olan bebeklerde çok daha tehlikeli olabilmektedir. Zatürre hastalığı, akciğerlere yerleşen mikroplar ve bakteriler nedeni ile meydana gelen bir enfeksiyondur. Mikropların yanında bazı parazitler ve mantarlar bu enfeksiyonların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum bağışıklık sistemi oldukça zayıf olan bebeklerde, yetişkinlere göre çok daha fazla görülür. Zatürre hastalığı, bir solunum hastalığıdır. Bu nedenle ilk olarak bebeklerde solunum yollarında problemlere neden olmaktadır. Solunum yollarında yani burun ve ağız bölgelerinde başlayan enfeksiyon hızlı bir şekilde yayılarak bebeğin akciğerine kadar ulaşır. Akciğerlerde bu enfeksiyonların toplanarak iltihaplanmalara neden olması durumunda zatürre denilen hastalık meydana gelir. Zatürre hastalığı bebeğin boğaz bölgesinin tahrişinden en fazla iki gün içerisinde kendisini göstermektedir. Genellikle anne ve babalar bebekteki solunum hastalığının zatürre mi yoksa soğuk algınlığı mı olduğunu anlayamamaktadır. Çünkü her iki hastalığın da belirtileri bire bir aynıdır. Bu durumda sizler yine belirtilere bakarak çocuğunuzun zatürre hastalığına yakalandığını anlayabilirsiniz. Bu belirtiler;
 • Bebekte önemli bir iştah kaybı meydana gelecektir. Öyle ki annenin verdiği besinlerin birçoğunu bebek tüketmeyecek ve hatta yutmayacaktır. Bu durum zatürre hastalığının belirtileri arasındadır. Fakat bu belirtiye bakılarak hastalık soğuk algınlığından ayırt edilemeyebilir.
 • Zatürre hastalığında yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de öksürük krizleri görülmektedir. Özellikle bebeğiniz öksürürken dışarı mukus atacaktır. İşte bu belirtiye bakarak zatürre hastalığını ayırt edebilirsiniz.
 • Bebek üzerinde meydana gelen rahatsızlıklar nedeni ile genel bir asabiyet görülmektedir. Normal zamanlarda sürekli hareketlerinize gülen ve kendisi de hareketli olan bebekler zatürre hastalığı durumunda halsizleşir ve gülmemeye başlar.
İşte bu belirtilerin bebek üzerinde görülmesi durumunda hiç zaman kaybetmeden doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü bu gibi belirtiler, çok önemli bir hastalık olan bebeklerde zatürre hastalığı belirtileridir. Bu belirtilerin yanı sıra;
 • Yüksek ateş problemi,
 • Öksürükle birlikte kan ya da iltihap gelmesi,
 • Tırnak ve dudakların mavi olması,
 • Nefes alamama ya da nefes alırken hırıltı gelmesi gibi belirtiler de görülebilir.
Nedenleri nelerdir? Bebeklerde zatürre hastalığının en büyük nedeni, bebeklerin vücudunun son derece savunmasız olmasıdır. Bu durum nedeni ile birçok enfeksiyon bebeklerin vücudunda etkili olur. Bu enfeksiyonlardan biri de zatürre hastalığıdır.

Bu hastalığa neden olan bir diğer durum ise bebeğin soğuk havaya maruz kalmasıdır. Soğuk havaya maruz kalan bebekler, soğuk havayı ciğerlerine çekerek ciğerlerin tahriş olmasına ve iltihaplanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bebeğinizi soğuk havadan korumalısınız.

Bu hastalığa neden olan bir diğer önemli durum ise doğuştan gelen kalp ve akciğer rahatsızlıklar olan bebeklerdir. Bu bebekler, doğumdan çok kısa bir süre sonra zatürre hastalığı ile karşı karşıya kalmaktadırlar.

Bebeklerde zatürre hastalığı tanısı: Bebeklerde bu hastalığın tanısının konulması için toplam olarak üç farklı aşama vardır. Bunlardan ilki, basit doktor muayenesidir. Yani doktor, bebeğinizin sırtını ve göğsünü stetoskop yardımı ile dinlemesidir. Bu aşama sonrasında bir diğer aşama bebeğin göğsünün x ray cihazı ile kontrolüdür. Bu aşama radyasyon nedeni ile pek istenmese bile bu durum mecburidir. Son olarak bebeğin ağzından gelen kan ya da mukuslar ile yapılan laboratuvar incelemeleridir. Bu incelemeler sonrasında bebeklerde zatürre hastalığı net olarak ortaya çıkarılmaktadır.

Bebeklerde Zatürre Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Nörolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Nörolojik Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Faranjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Faranjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

5 Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

5 Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6