Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt hastalıkları, cilt hastalığı denildiği zaman kişinin aklına ilk olarak egzama ve sedef hastalığı gelse de benler, siğil, saç dökülmesi, akne, cilt kuruluğu ve kurdeşen de cilt hastalıkları arasında yer almaktadır. Günümüzde her geçen gün artış gösteren cilt hastalıkları birçok kişide meydana gelmektedir. Erkek veya bayan fark etmeksizin herkeste görülmesi olağan olan cilt hastalıkları kişide psikolojik etkilere de yol açabilir. Lakin her geçen gün gelişmekte olan tıp cilt hastalıkları içinde tedavi yolları aramaktadır. Lakin her cilt hastalığı için tedavi söz konusu olmayabilir.

Cilt Hastalıkları

Kurdeşen: Halk arasında kurdeşen olarak bilinen ürtiker hastalığı cilt hastalıkları arasında yaygın olarak görülen bir hastalık çeşididir. İlk belirtileri kaşıntı ve kırmızı kabarıklıklar olan bu hastalık genellikle genç ve çocuklar da görülür. Bulaşıcı bir hastalık değildir ve cildin herhangi bir yerinde kendiliğinde ortaya çıkabilir. Kurdeşene bağlı olarak görülen kabarıklıklar bir gün içerisinde çıkıp kaybolabilir. Lakin döküntüler kayboldukça yerine yenisi de gelebilir. Kurdeşen hastalığına neden olacak etkenler arasında hayvanlar, alerjik aşılar, besinler, polenler ve kozmetik ürünler yer alabilir.

İsilik: Ciltte bulunan ter bezlerinin tıkanması halinde dışarıya salgılanamayan ter, irilik hastalığına neden olabilir. Ter bezlerinin tıkalı olması halinde çok az miktar terlemek bile isiliğin oluşmasına nende olabilir. Çoğunlukla bebekler ve küçük çocuklarda sık görülen bir hastalıktır. Kaşıntı ve döküntü hastalığın ilk belirtileri arasında yer alır. Birkaç gün içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Ancak sıcak ortam, sıkın giyinme, fazla kilo ve bir ısıtıcıya yakın temas oturmak isiliğin tekrar meydana gelmesine yol açabilir.

Akne: Yaygın bir cilt hastalığı olan akne, genç ve yetişkin kişilerin ortak sıkıntıları arasında yer almaktadır. Aknenin oluşması genetik veya hormonal olabilir. Yüzde ve vücudun herhangi bir bölgesinde meydana gelen akne, kişide psikolojik problemlere de yol açabilir. Ancak stres ve kullanılan kozmetik ürünleri akne oluşumuna neden olan faktörler arasında yer alır. Akne tedavisi için kişinin mutlaka bir uzmandan tavsiye alması önerilir.

Uçuk: Herpes olarak da bilinen sorun genelde yetişkin ve çocuklarda sık görülür. Çoğunlukla ağız ve burun çevresinde meydana gelen uçuk kişiye acı verebilir ve kaşıntı hissine yol açar. Oldukça acı verici özelliği olan uçuk, heyecan, korku ve stres gibi durumlarda daha çok görülmektedir.

Egzama: Birçok kişide var olan egzama, bir cilt hastalığıdır ve tedavi edilmemesi halinde cilt kuruluğuna da yol açabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı kişide meydana gelen egzama, çoğunlukla güneş ışığına fazla maruz kalan kişilerde görülmektedir. Aynı zamanda tipik bir cilt hastalığı olan egzama hastalığı tedavi ile iyileşme gösterebilir.

Cilt Kuruluğu: Erken yaşlanmanın önemli nedenleri arasında yer alır. Herkeste ve her yaşta görülebilen cilt kuruluğu için kişinin bazı önlemler almasında fayda olacaktır. İklim değişikliği, bazı cilt hastalıkları, yaş faktörü ve hormonal değişiklikler cilt kuruluna neden olmaktadır. Çeşitli nemlendirici ve ilaç tedavisi ile cilt kuruluğu sorunu giderilebilir. Her duştan sonra veya eller her yıkandıktan sonra uygun bir nemlendirici ile nemlendirilir ise cilt kuruluğunun da önüne bir nevi geçmiş olunur.

Siğil: Birtakım virüslerin yol açtığı siğil bulaşıcı olabilmektedir. İnsanlarda yaygın olarak görülen siğil artık problem olmaktan çıkmıştır.

Saç Dökülmesi: Belli bir zamanda saçlarda görülen dökülmelere doğal olarak bakılmaktadır. Ancak sizde sürekli bir dökülme söz konusu ise veya kelliğe doğru giden bir saç dökülmeniz varsa mutlaka bir doktora danışmanız gerekecektir. Vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen bir saç dökülmesi sorununuz varsa uygun ilaçlar ile dökülmeler durdurulabilir. Lakin hormonal veya genetik saç dökülmeniz varsa tedavisi pek mümkün olmayabilir.

Cilt Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Kimyasal Kaynaklı Meslek Hastalıkları

Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Graves Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şap Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şap Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Addison Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Addison Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6