Tavuk Hastalıkları Türleri Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Tavuk Hastalıkları Türleri Belirtileri ve Tedavisi

Tavuklar, uçma yeteneği sınırlı olan ve hem eti hem de yumurtası için yetiştirilen önemli kümes hayvanlarıdır. Tüm canlılarda görülebilen hastalıklar, tavuklarda da yaygındır. Tavuklarınız hastalanmadan önce gerekli koruyucu önlemleri almak, hastalık süresince yaşanacak sıkıntı ve eziyetlerden sizi kurtaracaktır. Aldığınız önlemler tavuklarınızın hastalıklardan korunmasını sağlar. Özellikle ticari amaçla tavuk besliyorsanız, önlem almak maliyet açısından da daha ucuzdur.

Tavuk Hastalıkları Türleri
 • Kronik Solunum Yolu Hastalıkları Genç tavuk ve civcivlerde daha sık görülen bu hastalık oldukça bulaşıcıdır. Nefes almakta güçlük çektikleri görülür. Boyunlarını uzatmaları nefes almak için yaptıkları bir harekettir. Bu hastalık için hasta olan hayvanlar ile sağlıklı olanlar ayrılmalı, kümesler ve yuvalar tamamen temizlenmelidir.

 • Beyaz İshal Hastalığı Özellikle yumurtadan yeni çıkmış civcivlerde daha çok görülen öldürücü bir hastalıktır. Beyaz ishal hastalığı da bulaşıcıdır ve beyaz, köpüklü, yapışkan bir ishal görülür. Tavuklar üşüyorlarmış gibi birbirine sokulurlar, kanatları aşağıya doğru düşer, nefes almaları hızlanır ve halsizleşirler. Bulaşmasına kuşlar ve fareler yardımcı olur, bu hayvanlara dikkat edilmeli ve kümesten uzaklaştırılmalıdır.

 • Kanlı İshal Hastalığı Tavuklarda görülen bu hastalığa bağırsaklarında bulunan parazitler neden olur. Halsizlik, güçsüzlük gibi belirtileri olup dışkılarında kanla birlikte ishal görülür. Tavukların bulundukları ortam zemini kuru olmalıdır. Bulaşıcıdır ve tedavi için ilaç kullanılmalıdır.

 • Yalancı Veba Hastalığı Tavuklarda oldukça sık görülen bu hastalık bulaşıcıdır. Aniden tavuk ölümleri ile başlar. Tamamen mikrop ve pislikten oluşan bir hastalık türüdür. Bulaşan hayvanları öldürmek gerekir çünkü daha fazla hayvana bulaşmasını önlemek için bu gereklidir. Bu hastalıktan korunmak için önceden aşı yapılmalıdır. Tavukların yaşadığı ortam dezenfekte edilerek temizlenmelidir.

 • Kanibalizm Hastalığı Bu hastalık kalabalık, sıcak ve çok fazla aydınlatılan kümes ortamlarında görülür. Yetersiz, kötü yem, vitaminsiz ve tuzlu yemlerin sebep olduğu da bilinir. Tavuklar gagaları ile birbirine zarar verip tüylerini yolarlar. Yemin değiştirilmesi veya artırılması, ayrıca ortamın havalandırılarak sıcaklık seviyesinin düşürülmesi gerekmektedir. Yaralanan hayvanlar farklı bir kümeste tedavi edilmelidir.

 • Tifo Tavuk Hastalığı Yumurta ile bulaşan çok tehlikeli bir tavuk hastalığıdır. Hasta olan hayvanların ibikleri solar, dışkılarında yeşil ishal görülür ve tüyleri kabarır. Bu hastalık bir tavuğa bulaştığında, diğer hayvanlar sağlığı açısından hasta tavuk hemen ayrılmalı ve öldürülmelidir. Tifo hastalığı bulaştığında tedavi edilmesi çok zordur. Bu nedenle öncesinde aşı yapılmalıdır. Hastalığın oluşumu ve yayılmasını önlemek tamamen temizlik şartlarına bağlıdır.

Tavuklara ne kadar iyi bakım yapılır ve kaliteli yem verilirse, tavuklar o kadar güçlü olur ve zor hastalanırlar. Bakımsız tavuklar çabuk hastalanır, ayrıca temizlik ve hijyen de çok önemlidir.

Tavuk Hastalıkları Yorumları

soru

Aysel

20 Mayıs 2024 Pazartesi

Benim tavuklar ın gözlerin kapakları kapalı sivilce gibi cımak atık gibi kırmızı yara var.?

Cevap yaz
cevap

Eröz

17 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba bu durum bir tümörün etkisi ile ortaya çıkmış olabilir. Eğer bir tavuktan fazlasında var ise hayvanlar arasında bulaşıcı bir enfeksiyon kaynaklı da olabilmektedir. Bu nedenle bir veteriner hekiminden destek alabilirsiniz. En azından hastalık kapmamış diğer tavukları kurtarmış olacaksınız.

cevap

Hannas

02 Eylül 2018 Pazar

Merhaba bu yaralar tümöral yaralar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılabilecek ciddi işlemler bulunmamaktadır. Bu nedenle uzman bir veteriner hekimine giderek bunun için ilaçlar alabilirsiniz.

soru

Mustafa

10 Nisan 2024 Çarşamba

Kümesteki tavuk yanındaki horozun yada başka bir tavuğun ayaklarındaki pulları yemesinin nedeni nedir

Cevap yaz
cevap

Halil

20 Eylül 2018 Perşembe

Belirttiğiniz durum yeni doğum yapan tavuklarda ya da yaşlı tavuklarda sık karşılaşılan bir sorundur. Sizin de beslediğiniz kümes tavukları için böyle bir şey var ise bu durumdan kaynaklanmaktadır. Ancak bu sorun aynı zamanda tavukların basit bir alışkanlığı da olabilir.

soru

Veli

14 Nisan 2024 Pazar

Cicvivler25 gunlukdu bir birlerini yeyerek oldururler bunun caresi ne?

Cevap yaz
cevap

Nazra

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba civcivlere ne kadar iyi bakım, kaliteli yem verilirse civcivler de o kadar güçlü olur ve zor hastalanırlar. Bakımsız civcivler çabuk hastalanır, ayrıca temizlik ve hijyen de çok önemlidir. henüz yeni doğan civcivler için en iyi besin kaynağı yumurta kızartıp yedirmek olacaktır. Karnı doyduğu ve şişkinlik olmadığı içinde birbirlerine saldırmayacaklardır.

soru

Erol

22 Mayıs 2024 Çarşamba

Tavuklarıdan biri hasta onu kurtarmak istıuorum yardımcı olursanız sevınırım cok halsız soluk almakta güçlük çekiyor.

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Tavukların hastalanması ciddi bir durum olabilir. Bir veteriner hekime danışmanız en iyisi olur. Ancak, tavsiye olarak tavuklarınızın yaşadığı ortamı temiz tutmanız, ona yeterli su ve besin sağlamanız önemlidir. Ayrıca, tavukta parazit veya solunum yolu enfeksiyonu gibi problemler olabilir. Bu nedenle, bir veteriner hekimin detaylı muayenesi gereklidir. Hemen profesyonel yardım almanızı öneririm.

soru

Güvenn

21 Nisan 2024 Pazar

Arkadaslar bi tane genc 3 aylik ataks tavuk aldim fakat bugun baktigimda gozleri bozlasmis ve yururken bacaklari saga sola gidiyo dusuyo uyuyor hirilti var soluk alip verirken ne yapmaliyim acill

Cevap yaz
cevap

Kaya

07 Eylül 2018 Cuma

Tavukları yetiştirmiş olduğunuz zeminin kuru olmasına çok dikkat etmeniz gerekiyor. Ayrıca kullandığınız yemler konusunda dahi dikkatli olmanızı önermekteyim. Ayrıca sulama kaplarına ve çevre temizliğine önem vermeniz gerekiyor. Aksi takdirde benzer sorunları yeniden yaşayabilirsiniz. Bu hususlara dikkat etmeniz halinde yaşanan sorunun düzeleceğini söyleyebilirim.

soru

Cihan

25 Nisan 2024 Perşembe

Arkaşlar benim civcivlerimde ölüyor
Kursakları şişiyor ve sabah ölüyor
Ne yapmam gerekiyor yardımcı
Olurmusunuz

Cevap yaz
cevap

Alagül

05 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba civcivlerin kursaklarının şişmesinin sebebi yem kullandığın besinden oluyor. muhtelemen ince bulguru (simiti) ıslayıp yediriyorsun. Henüz küçük oldukları için bu besin civcivlerinin kursaklarında daha çok şişip ölmesine sebebiyet verir. Bunun yerine yumurtayı kızartıp yedirirsen ve arada sinek böcek yedirirsen bu şişkinlik olmayacak ve daha sağlıklı uzun yaşayacaklardır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Üşüme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üşüme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Deli Dana Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6