Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Unutma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı, Günümüzde birçok kişide unutkanlık hastalığı görülür. Bu hastalık hayatımızı olumsuz yönde çok etkiler. Unutkanlık bazen kafa dalgınlığından bazen ise kullanılan ilaçlardan dolayı olur. Bu durumda kişinin tedavi edilmesi mümkündür. Bazen de unutkanlık hafıza kaybı, Alzheimer ve vitamin eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkar. Bu hastalıklar neden olduğu ve nasıl oluştuğunu kısa bir özet ile şöyle açıklayabiliriz.

Hafıza kaybı: Hafıza kaybı başa alınan bir darbe, yaşanılan kokutucu bir olay, beyinde tümör olması ya da felç gibi durumlarda görülür. Hafıza kaybı birçok şekilde tedavi edilebilir. Kişi geçmişini tamamen unutmaz fakat bazı hafıza kaybı durumların da geçmişini hiç hatırlayamaz. Ama hafıza kaybı yaşayan birçok kişi geçmişini hatırlayabilmiştir. Kişinin durumuna göre hafıza kaybı tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Vitamin eksikliğine bağlı unutkanlık: bu hastalıkta kişinin unutkanlığı bir anlık olur. Bir iş yapmak için çıkar ne yapacaktım der ve unutur. Ama tekrar hatırlaması mümkündür. Bunun nedeni vitamin eksikliğinden kaynaklanır. Bu vitamin eksikleri B12 ve D vitaminidir. D vitamini eksikliği birçok kişide görülür ve unutkanlığa yol açar. Bu unutkanlıklar ciddi boyutlarda değildir gelip geçidir. D vitamini eksikliğini tedavisi vardır. Evde uygulanacak birçok yöntem ve özellikle düzgün beslenme ile D vitamini eksikliği giderilebilir. Bunun yanı sıra doktor tavsiyesine uygun ilaçlar kullanarak da D vitamini eksikliği giderilmektedir.

B12 vitamini eksikliği de D vitamininde olduğu gibi her yaş grubun da görülür ve unutkanlığa yol açar. Bu vitamin eksikliği unutkanlığın yanı sıra dikkat eksikliğine de neden olmaktadır. Çocuklarda da görülen bu vitamin eksikliğinin tedavisi mümkündür. İlk önce doktora gitmemiz gerekir ve doktorun tavsiyelerine bire bir uymak bu vitaminin eksikliğini gidermede ilk şarttır. Bir evde alacağımız besinler oldukça önemlidir. Bu vitamin en çok ceviz ve balıkta bulunur. Her sabah bir iki adet ceviz yemek ve haftada en az bir kere balık tüketmek B12 vitamini eksikliğinin giderilmesinde oldukça faydalıdır.

Alzheimer: 65 yaş üstü insanlar da görülen unutkanlık hastalığıdır. Bu hastalık günümüz de yirmili yaşlara kadar düşmüştür. Alzheimer hastalığının oluşma nedeni beyinde protein birikimi, beyinde hücre ölümü, sinirsel iletişim bozulması ve çeşitli zehirlenmelerdir. Yaş ilerledikçe de bu hastalığın oluşma riski de artmaktadır. Bu hastalığa birçok şey neden olabilir. Ama hastalığın oluşma sebebinin ne olduğu kesin olarak kanıtlanamamıştır. Alzheimer ilerledikçe hastalık durumunda artış olur. Kişi geçmişini tamamen unutur. Bu hastalık kişinin tuvalet ihtiyacını bile karşılayamaz durumuna getirir. Hasta yatağa bağlı olarak yaşar. Bu hastalıkta tedavi yönetimleri uygulanabilir ancak kesin bir tedavi yöntemi bulunamamıştır. Ancak durumun daha kötüye gitmesi kısmen de olsa engellenebilir.

Unutma Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ttp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ttp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6