Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı, Tehlikeli olan Frengi hastalığı insanlar arasında cinsel münasebetten kaynaklı olan bir hastalıktır. Bu hastalık erken tedavi edilmelidir. Erken tedavi edilmediği taktirde hastaya ciddi rahatsızlıklar verebilmektedir. Frengi hastalığına maruz kalan bir hastada bakteriler hızla çoğalır bu hastalığa maruz kalan bir cinsel ilişkiden uzak durmalıdır. Bunun temel nedeni hastalığının ilişkinin gerçekleştiği partnerine geçmiş olacağıdır.

Frengi Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalık bireylerin ilişkisiyle vajina, makat, penis ve ağız yoluyla bulaşmaktadır. Hastalık kuluçka döneminde pek rahatsızlık göstermezken bu hastalık ilerleyince 1-3 ay içerisinde meydana gelir. Hastalık ilk evrelerde tıp literatüründe şankır adı verilen yaralar cinsel organ üzerinde gözlemlenir. Bu yaralar ilk etapta rahatsızlık vermezken ilerleyen dönemlerde hastanın canını yakmakta ve zamanla kan yoluyla yayılarak bütün vücuda yayılır. Böylelikle lenf bezlerine yayılan bu hastalık vücudun diğer bölgelerine yayılır. Frengi hastalığıyla oluşan şankır birkaç hafta içerisinde ortadan kaybolması hastalığın geçtiği anlamına gelmez bu evrede tedavi edilmeyen hastalık ilerler. Frengi hastalığının tedavisi gecikir ve tedavi edilmezse 3-6 hafta içinde ayaklarda, ellerde, parmaklar üzerinde bir kısım kırmızılıklar ve dökülmeler olarak ortaya çıkar. Bu döküntüler üzerindeki bakteriler çoğalınca bakteriler çoğalır ve gittikçe yayılarak vücudun diğer bölgelerine yansıyarak rahatsızlık artar. Tedavi edildiği takdirde bu rahatsızlık ortadan kalkabilir ancak tedavi edilmez ise tedavi edilmeyen döküntüler birkaç hafta içinde ortadan kalkar. Oluşan bu döküntülerin ilerlemesi durumunda yorgunluk, hafif ateş, baş ve boğaz ağrısının artmasına sebep olmaktadır. Bu dönemde frengi hastalığı tedavi edilmezse daha vahim sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Frengi Hastalığı Şankır Tedavisinin İlerlemesi

Frengi hastalığının ilerlemesiyle 2 ve 3 evreler sonucunda ilk etapta uzunca bir süre etkisini göstermeyen frengi rahatsızlığı bakterilerin hızlıca yayılmasından dolayı sinir sistemine ciddi anlamda rahtsızlık verilir. Oluşan bu zararlı bakteri beyin, gözler, kalp, kemikler ve eklemler üzerinde etki göstererek vücudun büyük kısmında onarılması mümkün olmayan hasarlara sebep olabilir. Bu rahatsızlık vücuda ciddi anlamda bedene rahatsızlıklar baş gösterince körlükle, felçler ve ilerleyen dönemde ölümler meydana gelmektedir. Tedavi edilmeye Frengi hastalığı gebe kadınlara bulaştığı taktirde vücuda sirayet eden bakteriler önce annenin kanına bulaşır ve annede rahatsızlıklar oluşturur. Kan yoluyla bebeğe bulaşan hastalık zamanla bebeğe sirayet eder ve bebeğin düşmesine veya erken doğması gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığı taşına hastaların teşhis edilmesi amacıyla Uzman doktorlarca bir kısım tahliller yapılır. Yapılan kan tahlilleri sonucunda bu hastalığın olup olmadığı rahatlıkla tespit edilir. Bu mikrobu taşına hastaların kan nakli çok tehlikelidir ve yapılmamalıdır. Kontrolsüz yapılacak kan nakilleri hastalık sebebiyle sağlam kişiye yataklarla düşürebilmektedir.

Frengi Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uzman hekimler ile verilen penisilin tedavisi durumu kolaylıkla düzeltmektedir. Alınacak bu penisilin hekim tarafından belirlenen miktarlarda düzenli olarak tüketilmelidir. Frengi hastalarına verilen bir kısım ilaçlar bazen bölgesel olarak oluşan kızarıklık üzerine sürülen merhemlerle giderilmektedir. Doktorun vermiş olduğu penisilin grubu ilaçlar bu hastalığın %100 iyileşmesine imkân tanımaktadır. Bu hastalık kullanılan ilaçlar sayesinde 24 saat sonunda bulaşıcı özelliğini yitirir. Doktor önerisi dışında ilaç kullanılmamalıdır. Cinsel yollarla bulaşan hastalığa maruz kalan biri kesinlikle doktora başvurmalı ve eşiyle bu döne aralığın ilişkiden uzak durmalıdır. Frengi hastalığından korunma yollarını uzmanlar sıralamışlardır. Bu hastalıktan korunmak isteniyorsa cinsel ilişki esnasında kondom kullanılmalıdır. Cinsel birliktelikte tek eşlilik tercih edilerek eş sayısında fazlalık olmamalıdır.

Frengi Hastalığı Yorumları

soru

Hüsmen

26 Mayıs 2024 Pazar

Frengi hastalığına benzer bir hastalık beni de etkilemiş durumda. Henüz doktora gitmedim ama elimde bu şekilde siya beyaz lekeler oluştu. Bunun için erkenden müdahale etmek istiyorum. Hemen yarın doktora gideceğim ama benim yapmam gereken herhangi bir işlem var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

26 Mayıs 2024 Pazar

Bir an önce doktora gitmeniz çok iyi bir fikir. Bu arada, kendinizi daha rahat hissetmek için ellerinizi temiz tutmaya ve tahriş edici maddelerden kaçınmaya özen gösterebilirsiniz. Ancak, kesin bir tedavi veya önlem için doktorunuzun yönlendirmesini beklemek en doğrusu olacaktır. Geçmiş olsun!

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kronik Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6