Böbrek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Böbrek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Böbrek hastalıkları, bedenimizdeki birçok organda gerçekleşebildiği gibi böbreklerimizde yakalanma riski yüksek hastalıkların başında gelir. Günümüzde en yaygın olarak bilinen genel olarak 6 tane böbrek hastalığı olduğu bilinmektedir. Bunları açıklamadan önce böbreklerin yapısını açıklamak gerekir.

Böbrek, bedenimizde omurganın hem sağında ve hem de solunda yer alan, karnımızın bulunduğu yer olan arka çeper bölümüne doğru yayılmış olan, vücudun bilinen bir atılım organıdır. Böbreklerimiz kapladığı alan 5-7 cm enine ve 12-15 cm boy genişliğine sahiptir. Kanımızda bulunan zararlı maddelerin süzülme vazifesini yerine getirmekle görevli olan bu organımız yaklaşık olarak 150-250 gr. Ağırlığındadır. İlginç bir bilgi olan pek kimsenin bilmediği bir gerçek ise solda bulunan böbreğimiz sağdaki böbreğimize göre çok daha büyüktür. Ayrıca böbreklerimizin, solunum sırasında 2-3 cm aşağı doğru kaydığı bilinmektedir.

Böbrek Hastalığı

Nefrit: Nefronların iltihaplanmasıyla meydana gelen bir hastalık türüdür. Bu hastalığın böbrek yetmezliğinin ortaya çıkmasında en önemli etken olduğunu söyleyebiliriz.

Albumin: Böbreğimizde yer alan idrarın süzülmesine yarayan kapsüllerinin tam randımanlı bir şekilde çalışmamasından ötürü meydana gelen hastalıktır.

Böbrek Taşları: bireyde bulunan idrar kanallarında meydana gelen iltihap sonucunda eğer bir tıkanma söz konusu olur ise burada bulunan maddeler çökelerek bedenimizde böbrek taşlarının oluşmasına neden olur. Bunun neticesinde ise hem böbrek taşları hem de böbreklerimiz önemli manada sert ağrılarla kanamalara sebep olur. Çoğu zaman bu hastalıklarda idrarın kanlı bir şekilde çıktığı da gözlemlenmiştir.

Üremi: bu hastalık böbreğin yeterli derecede üreyi süzememesi sonucu oluşmaktadır. Bu hastalık kanda bulunan üre miktarı artması sonucu oluşmaktadır.

Böbrek Kanseri: Orta yaşın üzerinde olanlar ile çocuk tümörü diye bilinen iki türlü tümör bulunmaktadır. Tıp dilinde orta yaş üzerinde olan tümöre“renal hücreli karsinom” adı verilirken çocuk tümörüne de“Wilm's tümörü” denilmektedir. Bu iki tümörün ortak olan belirtisi ise idrar kesesinin kanlı olması ile karnınızda meydana gelen sancılı ağrılardır. Eğer kanserli tümör çok erken bir zamanda teşhis edilirse iyileşme ve tedavide başarılı olma ihtimali yüksektir.

Böbrek Yetmezliği: Kronik böbrek yetmezliği ile Akut böbrek yetmezliği olarak bilinen iki türü vardır. Hastadaki böbreklerin tam anlamıyla görevini yerine getiremeyecek duruma gelmesi durumunda bu hastalık meydana gelir.

Böbrek Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?
 • Böbrek hastalıklarının belirtileri, diğer önemli hastalıklar gibi kendini çok kolay bir şekilde ele vermez.
 • Böbrek hastalıklarının gözlemlenen genel belirtileri ise;
 • Sürekli olarak idrarı dışarı atma isteği
 • Nefesin daralma olasılığı
 • Karın bölgesinde sürekli olarak oluşan şiddetli ağrı
 • İdrarın kanayarak dışarıya gelmesi
 • Sürekli bir bulantılı olma hali
 • İdrar atılımını gerçekleştirmeye hiç çıkamama
 • Ayak ile el bölgelerinde oluşan şişme gibi belirtileri vardır.
Böbrek Hastalıklarından Kurtulmak İçin Kullanılması Gereken Şifalı Bitkiler

Böbrek hastalıklarını giderilmesi için en etkili yöntem Uzman hekiminizin size tavsiye ettiği yöntemdir. Burada vereceğimiz şifalı bitkileri kullanmadan önce hekiminize başvurup eğer o da onaylarsa ek bir iyileştirme yöntemi gibi düşünüp bu anlamda şifalı bitkileri denemeniz gerekir.

Böbrek hastalığına iyi geldiği bilinen şifalı bitkilerin isimleri şunlardır;
ayrıkotu, badem, bakla, turp, pırasa, üzüm, enginar, ısırganotu, maydanoz, çilek ve bakladır.

Bu bitkiler arasından üzümün böbrekte bulunan taşların ve kumların düşürülüp dışarı atılımında yardımcı olur. Yine badem tüketimi de böbrek ve mesane kanallarında meydana gelen iltihapları gidermede oldukça etkilidir. Böbrekte oluşan şiddetli ağrıları da önleyici etkiye sahiptir. Çilek tüketimi ise idrar yollarında temizlenme işleminde etkin rol oynadığını söyleyebiliriz.

Eğer sizlerde böbrek hastalığından en ufak bir şüphe duyuyorsanız, idrar tahlilleri yaptırıp bu şüphelerden kurtulup rahat edebilirsiniz. Burada erken teşhis çok önemlidir. 6 aylık zaman diliminde yapılacak olan idrar tahlilleri ile böbrek hastalıklarının daha başlamasına izin vermeden önüne geçmeniz mümkün olacak ve tedavi edilme ihtimali daha da yüksek olacaktır.

Böbrek Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6