Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Lepra Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Lepra hastalığı, Bir diğer ismi de cüzzam olan bu hastalığın Hansen tarafından bulunup; lepra basili tarafından oluşturulan deri ve sinirleri tutan kronik seyirli görülen enfeksiyon hastalığıdır. İlk kez ne zaman ortaya çıktığı bilinmemektedir. Bu hastalık Haçlı Seferleri sırasında oldukça yaygın bir hastalık olarak görülen; bu cüzzamlı kimseler lanetlenmiş gibi kabul edilerek, toplumdan dışlanmışlardır. Tedavisinin yapılmadığı dönemlerde cüzzamlılar yerleşim birimlerinden uzak yerlere gönderilerek; oralarda yaşaması sağlanmaktaydı. Lepra hastalığı sosyal hastalıklar arasında sayılmaktadır. Bir zamanlar toplum dışına İtilen hastalar tedavi edilerek; bu hastalığın bütün ülkelerde rastlandığı görülmüştür. Cüzzam hastalığı tropikal bölgelerde, genellikle çok çocuklu tek odada yaşayan ve yeterli beslenemeyen kişilerde görülmektedir. 2002 yılı sonunda verilere göre Türkiye'de 2000 civarı hasta bulunmakta ve bunların kontrol altında tutulduğu bilinmektedir. Nadir olarak bulaşan hastalık, salgınlar halinde görülmeyen bir hastalık türüdür.

Lepra hastalığının nedeni ve bulaşması

Lepra nedeni mycobacterium leprae adlı bir bakteri ile görülmüş bu kişilere yakın temas sonucu Damlacık enfeksiyonu ile bulaşan bir hastalıktır. Çok yavaş bir şekilde çoğalır. İnkübasyon ve 5 Yıl kadardır. Bu hastalığın deriye vurduğu dönemde tedavisi uzun zaman alır.

Lepra hastalığının belirtileri nelerdir?

Lepra hastalığı bakterilerin deri ve sinirleri etkileyen ağır bir vaka olarak kabul edilip; şekil bozukluklarına kadar yol açar. Lepra hastalığının iki çeşidi vardır.

Tüberküloit lepra

Hastalığın bu tipinde vücut direnci sağlıklı olan kişilerde ortaya çıkar. Bu hastalığın belirtileri nispeten lokal bir şekilde görülür. Basil kol ve bacaklarda bulunan; çevresel sinirlerin bir veya iki tanesine yerleştir. Bu bölgelerde bulunan sinirlerde küçük iltihap odakları oluşturularak yayılma görülür. Sinir fonksiyonunu bozar ve duyu kayıpları gibi problemler ile kendini belli eder. Bazen de deriden kabarık keskin kenarlı duyu kaybı olan deri lezyonları gelişir. Tüberküloit hastalığı basil sayısı az olduğu için bu hastalığı çevirilerine bulaştırmayan bir hastalıktır.

Lepromatöz lepra

Bu hastalık türü vücut direnci zayıf, hatta hiç olmayan kişilerde görülmektedir. Bu hastalığın ilk belirtisi burun kanaması, burun tabanında çökme, burun tıkanıklığı, saç dökülmesi, diz ve dirsek lezyonları olarak görülür. Tedavi edilmeye başlanılmadığı zamanlarda ise basiller hızla vücuda yayılır. Tedavi edilmediği dönemlerde basil sinirleri tutarak ellerde, bacaklarda eldiven şeklinde duyu kayıpları görülür. Bu hastalarda felç durumu da görülebilir. Bunlara bağlı olarak vücutta yaygın bir oranda şekil bozuklukları, sakatlıklar görülmektedir.

Lepra hastalığının tanısı nasıl konulur?

Bu hastalığın ailesinde yani geçmişinde hikayesi olan kişilerde olduğu ve dışarıya basil çıkaran aktif durumlarda, hastaya yakın temas halinde olan kişilerde hastalık yönünden araştırma yapılmalıdır. Basil çıkaran tipte burun ve derin yapılacak yaymalar, kuşkulu derisi lezyonlardan alınan biyopsilerin patolojik incelenmesi sonucunda lepra hastalığının tanısı konulur.

Lepra hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Bu hastalığa erken tanı koyulduğu zaman tedavisi kesin olarak yapılan hastalıklar arasındadır. Erken tanı ve tedaviden sonra hiçbir kalıcı hastalık ya da sakatlık gibi durumlar oluşmaz. Bu hastalığın tedavisinde Dünya Sağlık Örgütünün uyguladığı çok ilaçlı tedavi şekli uygulanmaktadır. Kayıtlı hastaların tedavisini Dünya Sağlık Örgütü üstlenerek; karşılamaktadır.

Lepra Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Guatr Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Anoreksiya Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Anoreksiya Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Üveit Göz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üveit Göz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6