Miyom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Miyom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Miyom hastalığı, miyomlar, rahimde oluşan ve rahim duvarının yapısından kaynaklanan, boyutları çoğunlukla bir 1-15 cm arasında olan tümörlerdir. Bu tümörlerin ortaya çıkmasında genetik faktörlerin rolü oldukça fazladır. Birçok kadının hayatının belirli bir döneminde meydana çıkan miyomlar genellikle iyi huyludur. Ancak nadiren de olsa kötü huyluya dönüşebilirler. Miyomlar rahim duvarında bulundukları yere göre farklılık gösterirler.

Miyom çeşitleri nelerdir?

Submuköz miyom

Çok az rastlanan ama en çok kanamaya neden olan bu milyonlar rahmin iç kısmında oluşup rahmin boşluğuna doğru büyürler. Det kanamasının uzamasına ve artmasına neden olurlar.

Subseröz miyom

Karın ağrısı, karnın alt bölgesinde baskı, sık idrar yapma ve kabızlık gibi şikâyetlere neden olan bu miyomlar rahmin dış kısmından kaynaklanırlar ve dışa doğru büyüler. Bu miyomlar kanamaya neden olmazlar.

İntramural miyom

Adet zamanının uzamasına ve kanamaların çoğalmasına neden olan bu miyomlar rahmin orta kısmına yerleşir. En fazla karşılaşılan miyomlardır ve kanamanın uzamasından dolayı hastalarda kansızlığa neden olabilirler.

Miyom hastalığının belirtileri nelerdir?

Mlyomların büyük bir kısmı genellikle belirti vermeyip, herhangi bir sorun göstermeyebilir.

Miyom hastalığının en sık görülen belirtileri;
 • Düzensiz âdet kanamaları miyomlarda oldukça sık görülen şikâyetlerdir.
 • Miyomlar, alt karın kısmında baskı ve ağrı hissi ile ortaya çıkabilir. Bu durum sık tuvalete çıkma ihtiyacı doğurmaktadır.
 • Miyom hastalarında demir eksikliği anemisi görülebilmektedir.
 • Halsizlik, yorgunluk hissi, nefes almada zorluk
 • Sırt ve bacak ağrısı ve cinsel ilişkide ağrı gibi belirtiler görülebilmektedir.
Hamilelikte ise en çok rastlanan miyomlar, rahime baskı yaparak kanama ve erken doğum nedeni olmaktadır.

Miyom hastalığının risk faktörleri nelerdir?

Hiç doğum yapmamış olmak, genetik faktörler ve yumurtlamanın olmamasından dolayı karşılanmayan östrojen hormonu yapımı miyom oluşumu için risk teşkil etmektedir. Rahimde miyom oluşmasını engelleyen en önemli etken ise doğum kontrol hapı kullanımıdır.

Miyomlar nasıl teşhis edilir?

Miyomların teşhisi jinekolog doktorlar tarafından ultrason muayenesi ile yapılabilir.

Miyom tedavisi gereken durumlar
 • Miyom nedeniyle ağrı, kanama ve idrar torbasında meydana gelen baskı
 • Miyoma bağlı olarak çocuk olmaması durumları
 • Miyomun kendi çapı etrafında dönmesi
 • Karın boşluğunda miyom nedeniyle sıvı birikmesi
 • Miyomun rahimi genişletip büyütmesi
 • Miyom nedeniyle meydana gelen bulantı, kusma ve gaz yapma zorluğu
 • Menopoza girmiş kişilerde miyomun büyümesi gibi durumlarda tedavi gerekebilir.
Miyom hastalığı nasıl tedavi edilir?

Miyomlar cerrahi olarak tedavi edilir. Tedaviye başlamadan önce kadınlık hormonları baskılanarak miyomların çapını geçici olarak küçültecek ilaçlar da kullanılabilmektedir.

Miyom hastalığında tedavi seçenekleri

Miyom hastalığına hormon tedavisi nasıl yapılır?

Hastaya kadınlık hormonlarını baskılayan miyomların çapını geçici olarak küçülten ve menopoz oluşturup östrojen düzeyini düşüren ilaçlar verilerek miyomlar küçültülür ve bu sebeple hastanın şikâyetleri azalır. Bu ilaçlar kullanıldıktan altı ay kadar sonra miyomlar eski boyutuna dönmektedir. Bu ilaçların fazla kullanımı hastalarda kemik erimesi ve menopoz belirtileri verebileceği için bu ilaçlar miyomların kalıcı tedavisi için değil cerrahi operasyon öncesinde operasyonu kolaylaştırmak için verilmelidir.

Miyom hastalığına histerektomi

Hastaya genel anestezi uygulanarak rahmin tamamının alınmasıdır. Bu tedavi yöntemi rahminde birçok sayıda miyom olan, hiçbir şekilde çocuk istemeyen, menopoza girmiş hastalara uygulanan tedavi şeklidir.

Miyom hastalığın miyomektomi

Hastaya genel anestezi uygulanarak rahimi korumak amacıyla almayıp rahimdeki miyomların cerrahi operasyonla dışarı çıkarılmasıdır. Bu tedavi yöntemi genellikle genç hastalarda doğurganlığın korunması için uygulanır. Miyomektomi, karından açık ameliyat şeklinde yapılır. Ancak uygun olmayan durumlarda laporoskopik olarak da yapılabilen cerrahi bir operasyondur. Bu tedavi seçeneği rahim içinde sayısı az olan miyomlar için uygundur.

Miyom Hastalığı Yorumları

soru

Boyla Bağa

08 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, benim de vajina yolumda miyom oluştuğu doktorum tarafından bana söylendi. Miyom sadeece rahim içerisinde mi oluyor yoksa vajina yollarında ya da vücudun başka noktalarında da bu rahatsızlığa rastlanması mümkün müdür?

Cevap yaz
cevap

Admin

08 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, miyomlar genellikle rahim içerisinde oluşur ve rahim duvarından kaynaklanır. Vajina yollarında miyom oluşumu nadirdir ancak olasıdır. Miyomlar nadiren de olsa rahim dışında, örneğin bağırsaklar ya da mesane gibi diğer pelvik organlarda da bulunabilir. Daha detaylı bilgi ve doğru tedavi için doktorunuza danışmanız önemlidir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ektima Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ektima Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sever Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sever Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6