Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sarılık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sarılık hastalığı, kandaki bilirubin düzeyinin artması sonucun da deri, göz ve vücudun sarı renk alması durumudur. Sarılık bir hastalık türü olarak bilinse de aslında bir hastalığın belirtisidir. Bu sebepten de her ne kadar bulaşıcı bir hastalık olarak bilinse de aslında bazı ileri durumları hariç bulaşıcı olmaz. Kanımız da bulunan bilirun adı verilen sarı veya turuncu renkte bulunan bir maddenin cilt, cilt altı ve göz içi ve çevresinde birikmesi sonucunda sarı renk oluşmasından dolayı sarılık adını almıştır. Bu birikimin olması bilirun adı verilen kandaki bu maddenin üretimi arttırılmalı veya atılması yavaş düzeye getirilmelidir. Her yaşta görülebilecek bu hastalığın birçok nedeni olabilir bu nedenler de çeşitlerine göre sıralanmıştır.

Sarılık hastalığı çeşitleri

Hemolitik sarılıklar; karaciğer öncesi nedenler ile oluşmaktadır. Bu sarılık türünde kanda bulunan bilirubin adını verdiğimiz maddenin aşırı düzeyde olması durumundan kaynaklanmaktadır. Bunun sebebi ise kandaki alyuvarların parçalanmasının her zaman ki süresinden daha kısa bir süre içinde parçalanması sonucu olmasıdır. Kandaki alyuvarlar hücrelerinin parçalanması ile hızlanması sonucunda bazı kan hastalıkları görülür. Bundan dolayı da sarılık başlar. Yeni doğan bebekte kan uyuşmazlığına bağlı olarak gelişen aşırı derece olan sarılık hastalığı da bu tür sarılık hastalığının içerisinde bulunur.

Tıkanma sarılık; adından da anlaşıldığı gibi safra kesesi yollarının bir taş ya da tümör sebebi ile tıkanması ve buna bağlı olarak karaciğerlerin çalışması durur ve karaciğer sonrasına bağlı ortaya çıkan sarılık türüdür. Safra ile bağırsağa atılamayan bilirubin olan madde kanda birikmeye başlar bunda dolayı da hastalığa yakalanan kişinin dışkısı beyaza yakın bir renkte olur.

Karaciğere bağlı ortaya çıkan sarılık; karaciğerlerin hasar görmesi ile ortaya çıkan sarılık türüdür. Alkol kullanmak, sigara içmek ya da herhangi bir zehirli ilaç kullanan kişilerde bu kullandıklarından dolayı virüsler ile oluşan hepatit türüdür. Bu sarılık türünde diğerlerinden farklı olarak karaciğere salgılanan enzimler miktar olarak çok yükselmişlerdir.

Yeni doğan sarılık; yeni doğan bebeğin kan uyuşmazlığına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bebeğin alyuvarlar hücrelerinin henüz tam olarak olgunlaşmaması sonucu kendiliğine bağlı olarak geçebilen bir hastalık türüdür.

Görüldüğü üzere birçok sebebi bulunan bu hastalık başlamaya yakın bazı durumlar ortaya çıkar. Sarılık hastalığı başlayınca hasta olan kişide gözlerinde vücudunda ya da yüzünde sarı renk olmaya başlar. Hasta olan kişi halsiz olur gücü kalmaz ve başı dönebilir. İştahsızlık ve mide bulantısı kendini göstermeye başlar. Ayrıca hastalık kendi arasında farklı türlere ayrıldığı için her hastalık türünde farklı belirtiler ortaya çıkar. Mesela karaciğere bağlı olarak ortaya çıkan sarılıkta nefes darlığı olabilir ya da tıkanma sonucu oluşan sarılıkta bağırsaklar hava kesesi ile dolduğu için hasta olan kişinin dışkısı beyaza yakın bir renkte olur. Bu tür belirtiler ortaya çıktığın zaman hemen bir hastanede doktor tedavisi altına alınmalıdır. Hastanede yapılacak kan kan testleri, kandaki bilirubin oranının ölçülmesi, kandaki enzimlerin ölçülmesi ve bazı idrar tahlilleri ile bu hastalığın olup olmadığı ya da hangi sebep bağlı olarak ortaya çıktığı anlaşılmaktadır. Safra yollarına bağlı ortay çıkan sarılık türü de yapılacak olan ultrason filmi ile anlaşılabilir. Sarılık hastalığının tedavisi hastalığın türüne göre değişiklik gösterebilir. Karaciğerden dolayı ortaya çıkan sarılıkta önce karaciğer hasarı giderilir ve ona göre tedavi edilir. Tıkanma sonucu ortaya çıkan sarılıkta tıkanma giderilerek tedavi edilir. Kan hastalığına göre ortaya çıkan hastalıkta ona göre tedavi edilir ve gerekirse kan takviyesi yapılır. Türlerine göre belirlene sarılık hastalığı gereken tedavi bitene kadar hasta hastanede kalmalıdır ve eve geldiği zamanda doktorun verdiği ilaçlara dikkat ederek kendini korumalıdır. Ayrıca sigara içmek, alkol kullanmak ya da uyuşturucu gibi zehirli ilaçlar kullanılıyor ise hemen bu ilaçlar bırakılmalıdır. Bu hastalığın tedbirleri alınmaz ise ileride daha kötü ve geç kalınmış bir hastalığa dönüşebilir. Bundan dolayı kötü bir sonuç olmaması için hemen önlem alınmalı ve ilaç kullanımına dikkat edilmelidir.

Sarılık Hastalığı Yorumları

soru

Ergün

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba yeni doğan bebeğimize sarılık teşhisi kondu daha kucağımıza alamadan küveze koydular bebeğimiz ancak burada görebiliyoruz. Sarılık tedavi ile geçer değil mi? Bebeğimiz de kalıcı hasar bırakır mı? Annesi de çok endişeli sürekli ağlıyor bebeğimi istiyorum diyor ne yapacağımı bilmiyorum

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Ergün Bey,

Öncelikle geçmiş olsun dileklerimi iletmek isterim. Yeni doğan bebeklerde sarılık oldukça yaygın bir durumdur ve genellikle tedaviyle düzelir. Fototerapi adı verilen ışık tedavisi genellikle etkili olur. Bebeğinizin doktorları en iyi tedavi yöntemini uygulayacaktır. Sarılık tedavi edilmezse nadiren ciddi sorunlara yol açabilir; bu yüzden doktorların önerilerini takip etmek önemlidir. Eşinizin endişelerini anlıyorum, ancak bu süreçte ona destek olmak ve doktorların tavsiyelerine güvenmek en doğrusu olacaktır. Unutmayın ki bebeğinizin sağlığı için gereken her şey yapılıyor. Umarım kısa zamanda bebeğinizi sağlıklı bir şekilde kucağınıza alabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir?

Haber Bülteni

Güncel

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

İbs Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İbs Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Peynir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6