Sle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sle hastalığı, açılımı ile sistemik lupus eritematoz adındaki bir hastalıktır. Bu hastalık müdahale edilmediğinde çok hızlı bir şekilde büyüyerek vücutta yayılma gösterdiği için önem taşıyan hastalıklar arasında sayılmaktadır. Genellikle insanların yüz bölgelerinde oluşum göstererek yavaş yavaş boyun bölgelerine geçen bu hastalık, aslında bir cilt hastalığıdır. Hastalık, en çok yüz bölgesinde görülse bile bazı insanlarda elden ya da ayaklardan başlayarak vücutta yayılmalar gösterir. Hastalık, ciltte yaptığı etkilen yanı sıra kişilerde eklem bölgelerine, böbreklere, akciğerlere ve kalbede olumsuz etkiler yaparak sorunların büyümesine neden olabilir. Bu nedenle acil bir müdahale sizleri birçok sorundan kurtaracaktır. Deri üzerinde görüldüğü için tıbbi, olarak bu isim verilmiştir. Yapılan bazı araştırmalara göre, insanlardaki bağışıklık sisteminde görülen bozukluklar nedeni ile sle hastalığı meydana gelir. Tabi ki bağışıklık sisteminin yapısının bozulmasında da çok farklı nedenler yer alır. Bu nedenle bağışıklık sisteminin bozulmasına neden olan durumlar aynı zamanda Sle hastalığının da nedenleri arasında yer alır. Bu durum en çok kişilerde çevresel etkiler nedeni ile oluşarak kendisini gösteren bir hastalıktır. Kişilerin uzun süreler boyunca güneş ışığı karşısında kalması, bu durumun en büyük nedenleri arasında sayılabilir. Özellikle iş hayatı sürekli olarak güneşli ortamlarda geçen insanlarda bu gibi problemlerin görülmesi mümkündür. Bunun yanı sıra bu hastalık genetik olarak meydana gelebilir. Kişinin doğuştan ya da daha sonradan genlerinin bozulması ile bağışıklık sistemi zarar görebilmektedir. Bu durum çok karşılaşılan bir nedendir. Birçok insanda bu durum gözlenmektedir.

Aslında bu hastalık günümüzde çok sık karşılaşılan ve bu nedenle meydana gelmesinden çok korkulan bir hastalık değildir. Fakat yine de en küçük belirtilerde bile şüphe duyarak doktora gidin. Böylece erken teşhis yaparak hastalık daha tam gelişmeden ortadan kaldırılabilecektir. Yapılan bazı araştırmalara göre her 100.000 kişiden 40'ında görülür. Bu olasılık oldukça düşüktür. Tabi ki bu rakam tüm dünyayı ele alarak yapılmıştır ve ülkemizde bu konu hakkında herhangi bir araştırma yapılmamıştır. Bunun yanı sıra birçok kişinin merak ettiği bir diğer konu ise bu hastalığın hangi yaşlarda daha yoğun olarak görüldüğüdür. Sle hastalığı, daha çok insanlarda 15 ile 45 yaşları arasında meydana gelmektedir. Fakat istisnai olarak insanlarda daha erken yaşlarda ya da daha geç yaşlarda da görülebilmektedir. Ayrıca kadın ve erkekler arasında ise erkeklere göre kadınlarda çok daha fazla görülen bir hastalıktır. Doğurganlık döneminde kadınlarında vücudundaki hormon seviyelerin ciddi bir şekilde bozulması nedeni ile bu hastalık en çok doğurganlık döneminde olan kadınlarda görülmektedir. Hastalık vücutta daha önceden bahsettiğimiz organları tutarak bu organlarla birlikte seyreder. Bu nedenle hastalığın ilerlemesi ya da ortadan kalkması direk olarak bu organlardan hangisinin hastalıktan etkilendiğine bağlıdır.

Sle hastalığı belirtileri nelerdir?
  • Hastalığın ilk görüldüğü dönemlerde çok büyük belirtilerin görülmesi mümkün değildir. Bu dönemlerde daha çok yorgunluk, halsizlik, kırgınlık, iştahsızlık gibi durumlar meydana gelir. Hastalığın sistemik olarak seyretmesi nedeni ile bu belirtileri her Sle hastalığı olan insanda görülmektedir.
  • Hastalık eğer kişinin eklemlerine etki yapmış ise daha çok eklemlerde iltihaplanma durumları meydana gelebilir. Bu belirti eğer kişide görülüyorsa direk olarak hastalıkla birlikte bu sorunların giderilmesi için tedaviler yapılır.
  • Deride görülen kızarıklıklar ve şişmeler, hastaların yüzde 55'inde görülen belirtilerdir. Bu durumda tedaviler biraz daha kolay olur. Hem ilaç tedavisi hem de krem tedavisi yapılarak bu sorunun çözülmesi sağlanır.

Sle Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Rahim Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pamukçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Pamukçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Dil Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dil Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6