Japon Balığı Hastalıkları Türleri Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Japon Balığı Hastalıkları Türleri Belirtileri ve Tedavisi

Japon balıkları, diğer balık türlerinde görülen hastalıkların çoğuna yakalanabilirler. Japon balığı yetiştiricilerinin dikkat etmesi gereken en önemli hususlar, doğru yemleme ve su sıcaklığıdır. Akvaryum veya üretim tanklarında yetiştirilen balıkların sağlık durumu gözlemlenmeli ve uygun tedaviler uygulanmalıdır. Bazı hastalıklar basit gözlem ve pratik yöntemlerle tedavi edilebilirken, diğerleri ilaç tedavisi gerektirir. Uygun ilaç ve uygulama bilgisi için uzmanlardan yardım alınması doğru olacaktır.

Japon Balığı Hastalıkları

 • Beyaz Benek Hastalığı
 • Kara Benek Hastalığı
 • Şişmanlık Hastalığı
 • Kısırlık Hastalığı
 • Kabızlık Hastalığı
 • Bağırsak İltihabı Hastalığı
 • Kuyruk Çürümesi Hastalığı
 • Pul Dökülmesi Hastalığı
 • Ağız Yaraları Hastalığı
 • Balık Yengeci Hastalığı
 • Balık Sülüğü Hastalığı
 • Mantar Hastalığı
 • Patlak Göz Hastalığı
 • Sarı Leke Hastalığı
 • Balık Veremi

Beyaz Benek Hastalığı

Beyaz benek hastalığı, bir parazitin sebep olduğu hastalıktır ve balıkta küçük beyaz benekler halinde görülür. Akvaryum içerisindeki parazitler, balığın zayıf düştüğü anda balığın üzerine yapışırlar. Stres ve ani sıcaklık değişimi, Japon balıklarının savunma mekanizmalarını zayıf düşürür ve bu da parazitlenmeye sebep olur. Tedavisi kısa süreli bir ilaçlamayla yapılacak kadar kolaydır. Ancak ihmal edilirse balıkların ölümüyle sonuçlanabilir. Tavsiye edilen ilaçlar 'Malahit Yeşili' ve metilen mavisidir. Suya uygulanacak ilaçlama 3 gün sürer.

Şişmanlık Hastalığı

Balıklardaki şişmanlığın sebepleri yanlış besleme ve fazla yemlemedir. Balıkların besili olması zararlı bir unsur olarak algılanmasa da kısırlık yaratır. Eğer üretim için beslenen balıklarsa, verim almak için düzenli ve yeteri miktarda beslenmeleri gereklidir. Aksi takdirde aşırı şişmanlıktan yumurtalıkları yağlanır ve yavru üretiminin durmasına sebep olur.

Bağırsak İltihabı Hastalığı

Japon balıklarında görülen uzun süre yem yememe hali ve iltihaplı, kanlı dışkı bağırsak iltihabının belirtisidir. Hastalığın gözlemlendiği balık ayrı bir akvaryuma aktarılıp farklı yemlemeye geçilmelidir. Zira hastalığa sebep olan şey yemdir. Yemin tuz oranının yüksekliği, tek tip ve devamlı kuru yem kullanılması balıklarda bağırsak iltihabı yaratır.

Kuyruk Çürümesi

Hastalığın ilerlemesi durumunda ölümün kaçınılmaz olduğu rahatsızlığın başlangıç noktası kuyruk ve yüzgeçlerdir. Kırmızı benek halinde görülür. Özellikle renkli balıklarda görülen hastalık, kuyruğu ve yüzgeçleri çürüterek yukarıya doğru ilerler. Hastalığın tedavisi için kaya tuzu kullanılır.

Pul Dökülmesi

Sudan kaynaklı hastalıklardan biridir. Balıkların pulları dökülerek başlayan hastalık, oksijen yetersizliğinden kaynaklanır. Hastalığın ilk safhasında pulların bir bölümü dökülür. Daha sonrasında tüm pullar dökülür. Hasta olan balık genelde hareketsiz kalır ve suyun yüzeyinde yüzer. Hasta olan balık ayrı akvaryuma alınıp su dezenfekte edilir.

Ağız Yaraları

Balıkların ağız ve baş kısımlarında oluşan pamukçuklardır. Bu pamukçuklar mantar tabakalarından oluşur. 2 günde iyileşebilen hastalık, suyu dezenfekte edip hasta balığı ayrı akvaryuma almakla tedavi edilir.

Balık Yengeci

Bir parazit hastalığıdır. Gerçek yengeç cinsinden olan bu parazit gözle görülür bir şekilde balığa yapışıp kanını emer. Balıkta sürekli huzursuzluk ve hareketlilik görülür. Tedavi için balık akvaryumdan çıkarılır. Günlük kullanılan tuz ile balığın üzerindeki parazit yengeç bayıltılır. Bir cımbız yardımı ile balığa zarar vermeden parazit yapıştığı yerden sökülüp alınır.

Balık Sülüğü

Parazit hastalıklarındandır. Suda olan sülüklerin balıklara yapışmasıyla meydana gelir. Balık parazitten kurtulmak için anormal hareketler yapar, çırpınır ve kuma sürtüp durur kendini. Bu durumda yapılacak şey sorunlu balığı aynı ısıdaki başka bir tuzlu akvaryuma alıp sülüklerin tuzdan bayılıp balıktan düşmesi sağlanır. Gerekirse cımbız kullanılır. Sülükten arınan balık tekrar kendi akvaryumuna koyulmadan önce bir su serpmesiyle üzerindeki pullar temizlenir.

Mantar Hastalığı

Salgın riski taşımayan bir hastalıktır. Sağlıklı balıklara bulaşmaz. Ancak sağlıksız balıklarda görülme oranı yüksektir. Yaralanmış, hastalanmış balıklarda kolaylıkla oluşan mantar hastalığı iştahsızlık yaratır. Deride, yaralarda bozulma, saklanma ve pamukçuk mantar belirtilerindendir. Ani ısı değişimleri ve kötü beslenme balıkların direncini kıran sebeplerdendir, bu sebeple mantar vakalarında risk altındadırlar. Mantar hastalığının tedavisinde ilaç kullanılır.

Kısırlık

Balıklarda görülen, şişmanlık ve iltihap gibi hastalıkların neticesinde ortaya çıkar. Ölümcül bir hastalık değildir. Yalnızca üretim amaçlı olan balıkların, balık yetiştiricileri için sorun teşkil edecek bir durumdur.

Kara Benek

Kist halinde beliren kara lekeler, içerisinde yuvalanmış olan parazitlerin habercisidir. Balıkların derilerinde oluşan koyu benekler, başka bir hayvan aracılığıyla balığa parazit bulaşmasıyla meydana gelir. Banyo yöntemiyle tedavi edilmeli ve su sümüklü böceklerden arındırılmalıdır.

Patlak Göz

Japon balık türlerinde görülen ve körlüğe sebep olan bir hastalıktır. Gözlerin yuvalarından fırlayacak kadar şişmesiyle meydana gelir. Önlem alınıp tedavi edilmezse göz patlar ve körlük oluşur. Kör olan balıkların bazıları yaşamlarını sürdürebilmektedirler. Şiş olan gözler tedavi edilse de eski halini almazlar.

Kabızlık

Devamlı kuru yem ile beslenen balıklarda görülür. Hastalanan balıklar dışkı salımı yapmazlar. Beslenmeyi durdururlar. Karınlarında şişlik ve anüslerinde yapışık dışkı gözle görülür. Tedavisi ise yemlerinin değiştirilmesi ve farklı beslenmeye başlanmasıyla sağlanır.

Balık Veremi

Gerçek verem mikrobunun sebep olduğu bir hastalıktır. Balıkta zayıflama, hareketsizlik ve refleks azalması görülür. Eğer hasta olan tek bir balıksa, akvaryumdan ayrılmalı ve hastalık için ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Japon Balığı Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Astım Hastalığı Nedir?

Astım Hastalığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kanser Hastalığı Tedavileri

Kanser Hastalığı Tedavileri

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Emes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Emes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ateşli Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Ateşli Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6