Albino Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Albino Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Albino Hastalığı, Çevremizde beyaz renkte saçları olan ve ten renkleri de tamamen beyaz olan ya da bölge bölge beyaz renge dönüşmüş insanlar görürüz. Bunun sebebini çoğumuz bilmiyor olabiliriz. Bu renklenmenin sebebi tabi ki pigmentlerden kaynaklanmaktadır. Pigmentler arasından ise melanin pigmenti renklenmeyi sağlamaktadır. Yetersiz gelen melanin pigmenti beyaz renkte bir görünüm verir. Vücudumuzda özellikle yüz kısmında gözle görülür şekilde hastalık kendini gösterir. Saçımız, göz çevremiz, sakallarımız ve ten rengimiz beyaz olabilir. Bu hastalıktaki insanlarda melanin pigmenti eksik ve normal insanlara göre azdır. Güneş ışınları ise zararlıdır ve bu kişiler güneşe mümkün oldukça az çıkmaya gayret göstermelidir.

Deri bakımından olsun veya da göz, bünye bakımından olsun bu insanlar normal insanlara göre daha hassas ve zayıf bir bünyeye sahiptirler. Gözleri de rahatsızlıklara kolayca açık olduğu için astigmat olan hasta sayısı fazladır. Albino kişiler, sosyal hayatta kimse tarafından dışlanma veya garip görülme gibi bir durumla karşılamamaktadır. Kabullenilmiş ve insanların çoğu bunu bir hastalık olarak görmemektedir ki doğru olan da budur.

Hayvanlarda Albino Hastalığı Nasıldır?

Hayvanlarda albino hastalığı biraz daha farklı yorumlanır. Hayvanlar doğal şartlara albino hastası ise uyum sağlamakta zorlanırlar. Kamufle olup diğer hayvanlara yem olmamak hayvanların yaşam döngüsüdür. Fakat albino hastası olan hayvanlar beyaz renkte oldukları için diğer hayvanlar tarafından çabuk fark edilebilir ve hemen yem olabilirler.

Albino Hastalarına Nasıl Davranmalıyız?

Genetik bir hastalık olduğu için albino hastalığının, tedavisini ve nasıl iyileştirilebileceği konusu karanlıktır. Bilim insanları bu konuda araştırmalarına devam etmektedir. Hata olan insanlara karşı, sadece albino değil birçok farklılık yaratan rahatsızlıklara karşı her zaman olumlu bakmalı ve insanları dışlama veya farklı olduğunu düşünmek gibi yanlışlar yapmamalıyız. Bizden bir farkı olmadıklarını anlamalıyız ve onlarla birlikte yürümeliyiz.

Albino Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6