Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gizli şeker hastalığı belirtileri görülen bireyin kan şekerinin normalden fazla olması fakat tip 2 diyabet teşhisi konacak denli çok olmaması manasına gelmektedir. Tip 2 diyabet teşhisi konan herkeste öncesinde gizli şeker meydana gelmektedir. Gizli şeker amaçlı uzmanlarca önerilen bir tedbir alınmazsa 10 seneden az bir zamanda (Birtakım kaynaklar bu vakti 5 yıl olarak da veriyor) tip 2 diyabete dönüşme oranı %30-40 içerisindedir.

Ancak saklı şekerin tip 2 diyabete dönüşmemesi dik şekerin yarattığı meselelerden kurtulmayı sağlamıyor.

Gizli şeker tip 2 diyabete dönüşmese dahi en başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok fazla miktarda önemli sağlık meselesine yöntem açabiliyor.

Gizli Şekerin Belirtileri Nelerdir?
 • Gizli şeker kuşkusu uyandıran semptomların en başında, öğünlerin sonrasında hissedilen yorgunluktur.
 • Bilhassa baş, boyun ve ense yerlerinde kendisini gösteren terlemeler ve muayene edilemeyen anlık öfkelenmeler de görülebilen semptomlar içerisindedir.
 • Normalden fazla miktarda edinilen kilolar veya kişiye ilişkili olarak da kilo kayıpları da saklı şeker rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir.
 • Saklı şekere yakalanma ihtimalinin kalıtsal mirasa da ilişkili meydana geldiği söylenebilir. Kadın veya babada şeker sağlık sorunu veya saklı şeker sağlık sorunu varsa gereken tetkiklerin uyumlu periyotlarda yaptırılması yararlı olacaktır.
 • Gizli şekeri olan kişilerin çoğunda rastgele bir belirti görülmez. Nedeni Ise pankreas fazla miktarda insülin salgılayarak kan şekerini normal seviyelerde tutmaya devam ediyor.
 • Ancak saklı şeker tip 2 diyabete dönüşmeye başladığında fazlalaşan susuzluk, sık idrara çıkış, halsizlik ve bulanık görme benzeri belirtiler meydana çıkabilir.
 • Ayrıca fazlalaşan açlık, ellerde ve ayaklarda karıncalanma, kilo kaybı ve yaraların normalden daha uzunca zamanda iyileşmesi benzeri tip 2 diyabet belirtileri saklı şekerde de görülebilmektedir.
Gizli şeker Neden Olur?

Açlık kan şekeri ölçümüyle anlaşılamayan, fakat yükleme testiyle belirlenmiş diyabeti, gizli (Latent) diyabet olarak da tanımlayan profesyoneller, "Eğer sık idrar yolları enfeksiyonu geçiriyor ve rehabilitasyona nazaran yakınmalar düzelmiyorsa, vücudunuzda fazla yaralar ve mantar enfeksiyonu oluşuyorsa, yaraların iyileşmesinde gecikme, yiyecek sonrasında halsizlik, açken terleme, baş ağrısı, çarpıntı, bellek, konsantrasyon kaybı görünüyor ve bu arada çok tatlı yeme talebi duyuluyorsa saklı diyabet olabilirsiniz. " diyor. Normal işleyişte tükettiğimiz gıdalarla iştirak eden şeker pankreasın salgıladığı insülin hormonu aracılığıyla hücrelere taşınır ve bu şeker enerji imalatında kullanılır. Hücreler enerji üretirken şekerin kocaman çoğunluğunu kullandığı amaçlı kanın içindeki şeker azalır ve böylelikle kan şekeri seviyesi savunmuş olabilir. Ancak bu işleyiş insülin direnci sebebiyle sekteye uğrarsa hücreler şekeri olması gerektiği kadar kullanmaz ve şekerin fazlası kanda birikmeye başlar. Bu vaziyet saklı şekeri oluşturur ve tip 2 diyabetin yöntemini açar. Pankreas bu açığı kapatmak ve hücrelerin daha çok miktarda şeker almasını sağlayabilmek amaçlı daha çok insülin salgılamaya başlar. İşte saklı şekerin "gizli" meydana gelmesinin nedeni budur. Daha çok üretilen insülin esasında dik olan kan şekerini gizler. Fakat bir zaman ardından pankreas fazlalaşan insülin gereksinimini karşılayamaz hale gelmektedir, kan şekeri uzunca zaman dik kalır ve saklı şeker tip 2 diyabete dönüşür.

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinüzit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Als Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6