Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel soğukluğu hastalığı, Tıp dilinde bilinen ismiyle gonore olarak ifade edilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Cinsi birleşim sonucunda bulaşır. İdrar boşaltım yollarında akıntı, şişlik, yanma ve acıma ile ortaya çıkar. Üreme organlarında herhangi bir akıntı söz konusu olursa eğer, çok kısa bir süre içinde tedavi edilmesi şarttır. Aksi halde bu şekilde kendisinde bu hastalık görülen bireyin, diğer ilişki içinde bulundurmuş olduğu birçok kişiye de bulaştırabilir.

Bel soğukluğu hastalığı bir virüsten ötürü yayılır. Bu virüs üreme ve idrar kanalları yollarında enfeksiyona neden olup hastalığa sebebiyet verir. Bakterinin ismi ise Niessira Gonnorhoeasedir. Sıklıkla cinsel münasebet yoluyla bir taşıyıcıdan diğer bireye geçebilen bu bakterinin tahmini olarak 20-30 günlük bir kuluçka sürecinden sonra yeni alıştığı bedende aktif olarak faaliyetlere başlar. Fakat gözlemlenen durum bu kuluçka sürecinde daha da erken bir sürede görülmeye başlanabilmesidir. Bel soğukluğu hastalığının teşhisinin yapılması durumunda bu rahatsızlık önemsenmeli ve mutlaka tamamen geçmiş olana kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Bu virüs için yapılması gereken önlemler alınmaması durumunda kısırlığa bile neden olabilir. Üreme bezlerinden gelen akıntı için eller yıkanmadan eğer gözlerle temas ettirilmesi durumunda körlüğe bile sebep olması mümkündür.

Bel soğukluğu hastalığı neden olur?

Bel soğukluğu virüsünü taşıyan herhangi bir bireyle cinsel münasebete girmenin dışında bir nedeni ise yok denilecek kadar azdır. Bu sebepten ötürü bel soğukluğu hem virüsü barındıran birey için hem de diğer birey için bir an önce tedavisinin yapılması gereken çok önemli bir rahatsızlıktır.

Bel soğukluğu hastalığı belirtileri nelerdir?
  • Bayanlarda ve erkeklerde idrar atılımı sırasında sancı ve ağrı çekme
  • İdrar sırasında ya da normal zamanda bile üreme organlarında oluşan iltihaplı bir akıntının oluşması
  • Karın bölgesindeki kaslarda sürekli olarak bir sızı hissedilme durumu
  • Bayanlarda rahim çevresinde bir sancı hissedilmesi hali
Benzeri hallerde bel soğukluğu hastalığının en bilinen belirtileridir. Eğer bu durumlardan biri kesin bir şekilde görülüyor ise durum hiçbir zaman ihmal edilmemesi gerekip hemen tedavi edilme yollarına başvurulması gerekir.

Bel soğukluğu hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Bel soğukluğu hastalığının, Uzman bir hekim kontrolünde alınan birtakım ilaçlar ile antibiyotiklerle tedavisi mümkün olan bir hastalık türüdür. Çünkü bahsettiğimiz gibi virüslerden kaynaklanan bir problemdir ve bu rahatsızlık virüslerin bağışıklık göstermeyeceği ilaçların alınmasıyla çözüme kavuşturulabilmektedir. Bel soğukluğu hastalığı çok büyük bir olasılıkla makalenin başında anlatıldığı gibi Gonnorhoease virüsünden kaynaklandığı bilinse de çok nadir durumlarda ise başka virüs türleri de bel soğukluğu hastalığına neden olduğu bilinmektedir. Bu sebepten ötürü bel soğukluğu rahatsızlığı belirtilerinin belirmesi halinde gerekli tedavi yöntemleri ve testler kesinlikle ihmal edilmeden yaptırılmalı; bedende hangi virüsün bu enfeksiyona neden olduğu tespitinin yapılmasından hemen sonra o virüse göre olan tüm alınacak olan ilaçlar Uzman bir hekim kontrolünde olması gerekir.

Bel soğukluğu hastalığına iyi gelen bitkisel kürler
  • Keten tohumunu sıcak suyun içine atıp bir güzel kaynatın. Sonra da süzme işlemini gerçekleştirerek her gün en az 2 bardak içiniz.
  • Yine kaynamış olan sıcak suyun içine meyan kökünü ve kaynatın. Aynı şekilde her gün için en az 2 bardak için.
  • Her gün tahmini olarak 20 grama yakın havuç tohumu yutunuz. Bu işlemi her gün ve 20 gün devam edecek şekilde yapınız.
  • Sıcak bir suyun içinde 7 gramlık kitre eritip içiniz.
  • Salatalık çekirdeğini 10 gram yakın ezerek toz haline getirip bunun neredeyse 1 gram kadarını kahveyle harmanlayıp yemeklerden hemen önce aç karnına içiniz.

Bel Soğukluğu Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Takıntı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Takıntı Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi