Üşüme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Üşüme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üşüme Hastalığı, Üşüme, Sürekli üşüme vücut ısının düşmesi sonucunda ortaya çıkar vücut ısısının düşmesinde birçok faktör etkili olmaktadır. Bazı insan kış aylarında bile üşümez, kimi insan ise yaz aylarında bile hep üşür. Bunu önlemek için bazı önerileri uygulayarak bu sorunu ortadan kaldırmak olasıdır. Beslenmemize dikkat ederek ve spor yaparak sağlıklı yaşamak mümkün olmaktadır. Vücudumuz ısısını düzenlerken, izlediği yol şu şekildedir. Beyindeki vücut ısısını ayarlayan bunun yanında uyku, iştah, korku, kızgınlık, sevgi ve vücudun su dengesi gibi duygular işlevini de gören, Hipotalamus (Ara beyin) vücudun dış yüzeyine yakın damarların genişlemesini sağlayarak, bu sayede iç sıcaklık dışarıya doğru aktarılmaya başlar. Vücut ısısı dengelenerek üşümemizi engeller, hatta spor yapan kişide bu olay terleme hadisesi olarak gerçekleşir.

Sürekli üşüme duygusu olan kişilerde bunun tersi olarak titremeye kadar varır. Titreme ile de kasların çalışması sonucu ısı üretmesi hipotalamus tarafından da olumlu hale getirilmektedir. Bu nedenle aslında hem terlemek hem de üşüyerek titremek bir hastalık belirtisi olarak görülmemekte. Fakat süreklilik arz ediyorsa üşümek, bazı hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Sürekli üşümekten şikâyetçi olan kişi doktora muayene olmasında fayda vardır.

Üşüme Hastalığı Neden Olur?

Sürekli üşümenin nedenlerinden bir tanesi raynaud (Maraz) hastalığı olabilir. Bu hastalık daha çok duygusal stresten kaynaklanmaktadır. Raynaud hastalığında kişinin el ve ayak parmakları çok soğuktur, bu hastalığın ileri safhası vücutta ağrı, morarma ve uyuşma olarak görülmekte, hatta eklem hastalıklarına kadar yol açmaktadır. Hastalığın tedavi sonrasındaki bulgular ise vücutta karıncalanmanın baş gösterdiği görülmüştür. Raynaud hastalığından erkeklerden çok kadınların etkilendiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir.

Diğer bir hastalık ise hipotiroidizm (Tiroit bezi aktivasyon yetersizliği) hastalığıdır. Bu rahatsızlıkta sürekli neden olmaktadır. Hipotiroidizm hastalığı kendini sürekli üşüme olarak gösteriyorsa, bu hastalığın sebepleri iyi teşhis edilmelidir, bu hastalığın belirtilerinin başında kişinin kilo alması gösterilmektedir. Diğerleri ise yorgunluk ve hipotiroidizm hastalığından bahsetmemize neden olan üşüme hissidir. Basit bir kan testi sonucu teşhis konulabilmektedir.

Üşüme Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baş Dönmesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yılancık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Yılancık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Perthes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Perthes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Cilt Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6