Kalın Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kalın Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalın bağırsak hastalıkları, bağırsak, sindirim de görevi olan mide ve anüs arasında bulunan bir organdır. İnce ve kalın olmak üzere iki bölümden oluşur. Kalın bağırsağın uzunluğu 1,5-2 metre civarındadır. Sindirim sistemine ait bir organ olan kalın bağırsak sindirim sisteminin yaklaşık beşte birini oluşturur. İnce bağırsağa göre farkı daha büyük olması, sabit durumda olması ve keseli bir görünüme sahip olmasıdır. İnce bağırsağı çevreleyen kalın bağırsak ince bağırsak çevresinde bir kemer oluşturur. Vücudun diğer organlarında olduğu gibi kalın bağırsakta da bazı hastalıklar meydana gelebilir.

Kalın bağırsak hastalıkları

Kolit: Tıpta kalın bağırsağın iltihaplanmasına kolit adı verilir. Kolit farklı şekillerde meydana gelebilir ve bağırsağa ciddi anlamda zarar verir. Bağırsak haricinde sindirim sistemi için de ciddi sorunlar oluşturabilir. Kolit nedeniyle ishal, mide bulantısı, kusma, halsizlik gibi şikâyetler yaşanabilir. Ülseratif kolit, Crohn hastalığı, mikroskobik kolit, bulaşıcı kolit, hemorajik kolit, spastik kolit gibi pek çok türü vardır. Kolit belirtileri, kabızlık, ishal, kramp tarzı karın ağrısı, halsizlik, makatta akıntı, makatta fistül ve fissürler, ateş, iştah kaybı, kilo kaybı, eklem ağrısı, gözde yanma ve kızarıklık, karaciğer rahatsızlıkları, ciltte döküntü, böbrek ve safra taşı, kansızlık olarak sıralanabilir. Kolit hastalığını teşhis etmek için doktor şikâyetlerden yola çıkarak kolonoskopi yapar. Kolonoskopi ile kalın bağırsak incelenir ve gerekli olduğu durumlarda biyopsi yapılabilir. Beraberinde hormon, gaita ve kan tetkikleri yapılır. Tetkiklerin incelenmesinden sonra kolit teşhisi konulabilir. Kolit tedavisi kolitin türüne göre farklı şekillerde yapılabilir. Hastalığın boyutuna göre tablet ve lavman tedavisi uygun görülebilir. Eğer bu ilaç tedavisi başarısız olursa damar ve ağız yolu ile farklı bir tedavi uygulanır. Ameliyat tercih edilecek son tedavi şeklidir. Ameliyata gerek duyulmuşsa kalın bağırsağın tamamı ameliyat ile alınabilir.

Bağırsak tıkanması: Kalın bağırsağın herhangi bir bölümünde meydana gelen tıkanmadır. Bağırsakta dışarı atılması gereken dışkının ileriye doğru gitmemesi olarak tanımlanabilir. Kısmi olabileceği gibi bağırsak tamamen de tıkanabilir. Karın şişliği, bağırsak şişliği, kusma gibi yakınmalara yol açar. Kalın bağırsakta görülebileceği gibi ince bağırsakta da görülebilen bir sorundur. Bağırsak tıkanıklığı farklı nedenlerden dolayı oluşabilir. Herhangi bir cerrahi sonucu karın içinde yapışıklık, tümör, fıtık, metabolik hastalıklar, vasküler bozukluk, volvulus gibi farklı nedenlerden dolayı bağırsak tıkanması yaşanabilir. Bağırsak tıkanması belirtileri, karın ağrısı, gaz sancısı, gerginlik, kusma olarak sayılabilir. Şikâyetler sonucu doktora başvurulduğunda doktor hastanın şikâyetlerini öğrenir. Fizik muayene, düz batın grafisi uygulanarak teşhis koyulabilir. Tedavide amaç hastanın yaşamını kaliteli bir şekilde devam ettirmesi ve tıkanmaya yol açan faktörün tedavi edilmesidir. Tedavide medikal ve cerrahi seçenekleri kullanılır. Medikal tedavide hasta hastanede yatırılarak ağız yolu ile beslenmesi kesilir. Nazogastrik dekompresyon ile sindirim sisteminde gaz ve sıvı oranı azaltılır. Bu şekilde hasta takibe alınarak uygun tedavi başlatılır. Şayet medikal tedaviden bir sonuç alınamamışsa cerrahi seçeneğine başvurulur.

Spastik kolon: Bağırsakta meydana gelen fonksiyon bozukluğudur. Halk arasında bağırsak sendromu olarak da bilinir. Hastalıkta aslında bağırsak ile alakalı bir sorun yoktur. Bağırsak detaylı bir şekilde incelense bile sağlıklıdır. Ancak bağırsak fonksiyonları normal değildir. Karın ağrısı, karında kramp, şişkinlik, ishal, kabızlık gibi yakınmalara yol açar. Hastalık beyin ve bağırsak arasında iletişim bozukluğu, enfeksiyon, ağrı duyarlılığı, bağırsak hareket problemleri, gıdalara karşı duyarlılık, depresyon, panik atak, kaygı ve stres gibi etkenlere bağlı gelişebilir. Doktora başvurulduğunda diğer hastalıklarda olduğu gibi detaylı araştırma sonucu teşhis konularak nedene yönelik tedavi başlatılır.

Kalın Bağırsak Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Tay Sachs Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tay Sachs Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Üremi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Üremi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6