Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Safra Kesesi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Safra Kesesi Hastalıkları; Safra kesesinde oluşan hastalıklar, genel olarak cerrahinin önemli hastalıkları arasında kabul edilmektedir. Özellikle safra kesesi taşları ciddiye alınmalıdır. Karnın sağ üst kısmında hissedilen ağrılar, safra kesesi taşının belirtisi olabileceğinden, hiç vakit kaybedilmeden Uzman hekime başvurulması gerekir. Çünkü safra kesesinde oluşan taşlar, ciddi hastalıkların sinyali olabilir.

Safra taşları genellikle orta yaşlı, açık tenli, kilolu ve çok doğum yapmış kadınlarda daha sık görülür. Toplumun çoğunda ise 60 yaş üzerindeki insanların, 1/3'ünün safra kesesinde taş veya çamura rastlanır. Hemolitik anemi hastalığı, karaciğer sirozu, diyabet hastalığı olanların safra kesesinde taş oluşmasına daha çok mümkündür. Aniden karın ağrısı başlıyorsa ve karın ağrısına kusma da eşlik ediyorsa, bu taş olma ihtimalini gösteren net bir belirti olabilir. Safra kesesinde taş olan hastaların çoğunluğunda belirtiler neredeyse tamamen kendini gösterir. Bu hastalarda en fazla saf­ra kesesinin, safra taşlarını atma gayreti görülür. Sistik kanalın taşla tıkanması sonucunda ani başlayan, şiddeti giderek fazlalaşan 3-4 saat sonra yavaş yavaş azalan ağrılar yaşanır. Atak sonrasında bölgede ve karın sağ yan tarafında ağrı hafif şiddette devam ederek, mide bulantısı hissi yaratır ve kusma ile sonlanır. Tıkanıklık sonucunda safra kesesi duvarı iiltihabı oluşabilir. Yine safra taşı tedavi edilmezse, safra kesesi kanserine neden olabilir. Safra kesesi taşlarının görülme derecesi toplumdan topluma, yemek alışkanlığına ve genetik yatkınlığa paralel olarak değişiklik göstermekle beraber, sık rastlanılan bir hastalıktır. Özellikle ileri yaşlardaki bayanların dikkatli olması gerekmektedir.

Safra kesesi taşları ana safra kanalına düşerek orada kanalı tıkar ve bu tıkanma sonucunda sarılık, kolanjit atakları ve pankreas iltihabı gibi çok ciddi hastalıklara yol açar. Safra yollarında sık sık tıkanma yaşanırsa ya da uzun süren tıkanmalar veya geçmeyen iltihaplar olursa, bir karaciğer hastalığı olan siroza neden olabilir. Bundan dolayı karaciğer yetmezliği gibi hayati sonuçlar doğurabilir. Safra kesesi hastalıkları belirtileri oluştuğu anda vakit kaybetmeden tedavi ettirilmelidir.

Safra Kesesi Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6