Hareket Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hareket Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hareket Hastalığı, herhangi bir taşıt sayesinde yolculuk yaparken oluşan, bu sebepten ötürü de halk arasında “araç tutması” olarak adlandırılan ve rengin soluklaşması, bulantı, kusma, baş dönmesi ve soğuk terleme vb. Belirtilerle ortaya çıkan durumlara hareket hastalığı adı verilmektedir. Bu rahatsızlığı araç içerisindeyken hareketin oluşması sırasında denge düzeninde meydana gelen bozukluklar olarak da ifade edebiliriz.

Hastalığın nedenleri ve belirtileri, Bazı bireyler bu rahatsızlığa doğuştan gelen bir durum ile daha meyilli olabilir. Çeşitli etkenler de (Endişelenme hali, hastalıklı olma hali, yolların virajlı olması ya da denizin dalgalı olması durumu ile uçağın türbülansa girmesi vb. Haller) hastalığı oluşmasını tetikliyor. Sebebi tam olarak çözülmemekle birlikte, rahatsızlık belirtilerinin hareketi sezen birçok yardımcı duyu organlarının beynin merkezinde denge durumunu sağlayan yerde çelişki barındıran ve birbiriyle uyuşmayan veriler gönderdiği zamanlarda meydana geldiğini söylemek mümkündür. Hareket hastalığı sıklığı ise hastanın duyarlı olmasına ve uyarının sertlik derecesine göre değişiklik gösterebilir. Dengemizi üç farklı şekilde sağladığımız bilinmektedir; Duyu organları, iç kulak ve gözler. Bu organlar varlığı yani “denge düzeni”, beynimize bedenimizin uzay içindeki konumunu, alanını, yönünün hangi tarafa yönelik yaptığı hareketleri bildirir. Ancak araç içerisinde bulunurken araç seyir durumundayken bu 3 sinirsel şekilde beyne birbiriyle uyum sağlamayan, zıt sinyaller ulaşması mümkündür. Misal fırtınalı bir günde uçağınız olumsuz hava koşullarından ötürü sallanma hissi yaşadığınızı görebilirsiniz ancak gözleriniz bu farklı olan durumu algılamada sorun yaşayabilir. Başka bir durum ise; arabayla seyahat ederken farz edelim ki arka koltukta herhangi bir kitap okumaktasınız, deri reseptörleri iç kulağınız ve hareketi algılayabilir ancak gözleriniz yalnızca okumakta olduğunuz kitabı görmektedir, görme algıları beyne herhangi bir hareketliliğin olmadığını iletir. İşte yine böyle bir durum anlaşmazlığı gösterir. Beyne ulaşan uyarılar içinde böylesi terslik ve zıtlıklar oluştuğu zamanda hastalık belirtileri meydana gelir.

Hastalığın tedavi yöntemleri, artık hareket hastalığı hakkında gerekli bilgileri okuduğunuza göre bu hastalığı önlemek ve ortadan kaldırmak için de neler yapılabileceğine bir göz atalım.
 • Yolculuğun hemen öncesinde ve yolculuk esnasında çok ağır yağlı besinler ile baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durulması gerekir. Daha hafif bir şeyler tercih edilip yenilmelidir. Kesinlikle alkol almayınız.
 • İçinde yer aldığınız aracın en uygun olan yerinde oturun: Uçaklarda genellikle kanatların üzerinde yer alan yere denk gelebilecek koltuklarda genelde pencere kenarları ile gemi ve güverte gibi yerlerde, geminin orta yerinde; araçlarda genellikle ön koltuklar, otobüslerde ise dışarıyı çok rahat bir şekilde görebileceğiniz rahat koltuklar, trenlerde de pencere kenarlarını tercih etmemiz gerekebilir.
 • Ani bir şekilde yapılan baş hareketlerinden kaçınmanız gerekir, başınız daima dik olsun ve yolculuk sırasında camdan dışarıyı izlemeye çalışın ve yapabiliyorsanız eğer ufukta yer alan bir noktaya ya da sabit bir noktaya odaklanmaya çalışınız.
 • Yapabiliyorsanız uyumaya çalışınız, eğer beceremiyorsanız renkli uyaranları azaltmak amacıyla koyu renkte olan bir gözlük veya göz bandı kullanmaya çalışın.
 • Taşıt tutulma hastalığının yaşayan bireyler eğer mümkünse bir başka yolcu ile konuşmamaya çalışın ya da o kişiyi izlememeye çalışın.
 • Mümkünse seyahatten önce ve seyahat sırasında, hareket hastalığı ile ilgili rahatsızlıklarınıza daha iyi gelecek ve geçirebilecek ilaçları Uzman bir doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz.
 • Yetişkinler hakkında yapmış olduğumuz bu uyarılar aynı zamanda küçük yaştaki çocuklar için de geçerli olduğunu unutmayınız. Güneş gözlüğü kullanmaların, takmalarını sağlayacak ya da ufukta bulunan sıradan hedefe odaklanmak gibi küçük oyunlar da ufak yaşlardaki çocuklar üzerinde oldukça etkili olacaktır.
 • Gündüz vakti yolculuk etmeye çalışın
 • Pencere yanında oturmak sizin yararınıza olacaktır.
 • Temiz havanın size ulaşması için pencereleri açmayı deneyiniz.
 • Dar kıyafetler giymemeniz gerekir. Çünkü yolculuk esnasında rahat olmanız gerekebilir.

Hareket Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cam Kemik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cam Kemik Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

İç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sle Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Emes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Emes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

D Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6