Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mantar hastalığı, cilt hastalıkları arasında büyük bir hastalık grubundan biridir. Mantar hastalığı genel olarak deri, kıl ve tırnak gibi dokulara yerleşmiş olan kızarıklık, kabarıklık, sulanma, pullanma ve kaşıntı gibi belirtiler gösteren mikrop olan bir enfeksiyondur. Özellikle nemli ve sıcak ortamları seven mantar hastalığı yazın sıklıkla çoğaltmaktadır. Tedavi edilmediği zaman ise mantar hastalığının üzerine başka hastalıklar ve enfeksiyonlar da kapıp eklenebilmektedir. Belirti olarak ise insanlarda el ayak ve bunun dışında sıcak yerlerde özellikle koltuk altı, göğüs arası ve bacak arası gibi yerlerde kaşıntı, sulantı, pul-pul kızarıklık, sertleşme, doku kalınlaşması ve bazen ise kepeklenme gibi belirtiler ile kendini böyle gösterebilmektedir. Aşırı terleyen insanlarda ve duş yüzme abdest sonrasında olan vücudun nemli kalması, ergenlik dönemi öncesi çocuklarda saç derisinde, bazı enfeksiyonal hastalıklarda, ellerin bazı nedenlerden dolayı ıslak bırakılması, kişisel çorabın, terliğin veya ayakkabının olmaması gibi, bazı ilaçların sürekli kullanımında ve vücut direnci kırılmış olan insanlarda sıklıkla mantar hastalığı görülebilmektedir. Mantar hastalıkları cilt hastalıklarının büyük bölümünü kapladığı için bazı mantar çeşitleride bulunmaktadır.

Mantar Çeşitleri

Genital Bölgede Oluşan Mantarlar

Beyaz krem renginde oluşan kaşıntı, akıntı ve kızarıklık ile kendini belli etmektedir. Islaklık, şeker hastalığı veya vücudumuzda bulunan mevcut hastalık, mantar hastalığını tetikleyebilir.

Tırnakta Oluşan Mantarlar

Tırnakta oluşan renk değişikliği, kırılma, sertleşme, kalınlaşma ve tırnak şeklinin bozulması belirtileri ile ortaya çıkan bu hastalık zamanında tedavi edilmez ise tırnağın yapısı kalıcı olarak şekil bozukluğu ile kalabilir. Bunun sonucunda ise tırnak çekilebilir.

Vücutta Oluşan Mantarlar

Genel olarak sırt, boyun, göğüs ve kolları kapsamaktadır. Ancak kahverengi rengi olup terleme ıslak kalma ve yağlı ciltlerde oluşma sebebi kolaylaşabilir.

Kasıkta Oluşan Mantarlar

Uyluk kısmının üst ön ve iç yüzeylerinde görülen mantar su toplama kaşıntı gibi oluşumlar göstermektedir.

Tedavi şeklinde yapılabilecek birçok yöntem bulunmaktadır. Kremler (Mantarlı bölge üzerine sürülür), spreyler, ağız yolu ile alınan haplar, tırnaklar için ise cilalar fakat tırnağın şekli bozulmuş ise tırnak çekilir.

Mantar Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hepatit C Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit C Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6