B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?
15 Mayıs 2024

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar?

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar: B vitamininde yer alan vitaminler, DNA' mızı koruma sağlamaktadır. B vitamini, DNA, sinir ve kırmızı kan hücresi üretimi başta olmak üzere vücudun sağlıklı bir şekilde varlığını devam ettirebilmesi için birçok hayati öneme sahip bir vitamin türüdür. Diğer vitaminler gibi vücut tarafından üretilmediği için gıdalar yoluyla veya dışarıdan takviyeler ile alınması gerekmektedir. Sağlıklı ve dengeli beslenen kişilerin gıdalardan aldıkları vitaminler günlük B vitamini ihtiyacını karşılayacağından dolayı dışarıdan desteklenmesine gerek kalmamaktadır. B vitamini eksikliğinin nedenleri arasında en önemlisi ihtiyaç duyulan B vitamininin vücut tarafından yeterli miktar alınamaması, ikincisi ise ne kadar çok alınsa da vücut tarafından yeterli miktarda emilememesinden kaynaklanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre 50 yaş üstünde olan kişilerin %3'ü ciddi seviyede, %20'si ise düşük seviyede B vitamini eksikliği yaşamaktadır. Bu duruma göre 50 yaş üstünde olan yetişkin bireyler için B vitamini eksikliği önemli derecede görülmektedir.

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar: B vitaminleri B1, B2, B3, B5, B6, B11 ve B12 vitaminlerinin hepsine birden denmektedir. Bu grup vitaminler sindirim ve sinir sistemi, iştah için çok gerekli ve hayati öneme sahiptirler. B grubu vitaminleri; yağsız et, böbrek, yürek, beyin, karaciğer, tahıllar, yer fıstığı, tavuk, ceviz, yumurta, kepek ekmeği ve yağlı tohumlarda bulunmaktadır. Bebekler üzerinde anemiye neden olurken, büyüklerde ise;
  • Kalp hastalıkları,
  • Depresyon,
  • Kanser,
  • Diyabet ve hafıza bozukluklarına sebep olmaktadır.
Vetejeryanlarda, yaşlılarda, çok sigara içenlerde, aşırı derecede kahve ve alkol içenlerde bu vitaminin eksikliği daha sık görülmektedir. Ayrıca genetik faktörler nedeniyle eksiklik görülmektedir. B grubu vitaminlerin eksikliğinde ise;

B1 vitamini eksikliğinde; Hafıza zayıflığı, güçsüzlük, iştahsızlık, dikkatsizlik, mide ağrısı, kabızlık, ayak ve ellerde karıncalanma görülür.

B2 vitamini eksikliğinde; Cilt, saç, tırnak ve gözlerde hastalıklara sebebiyet verir.

B3 vitamini eksikliğinde; Enerji azlığı, ishal, bellek zayıflığı, uykusuzluk sıkıntı, baş ağrısı, çabuk kızma, depresyon, diş eti kanamaları veya hassasiyeti, sivilce, egzama görülür.

B5 vitamini eksikliğinde; Kan şekerinde düşme, kalp çarpıntısı, ellerde titreme gibi neden olmaktadır. Ayrıca kramplar, ayaklarda yanma hissi, erken yorulma, enerji kaybı ve güçsüzlük görülebilir.

B6 vitamini eksikliğinde; Güçsüzlük, çarpıntı, hafıza kaybı, ciltte kuruluk, kansızlık, görme problemleri, uyuşukluk görülmektedir.

B11 vitamini eksikliğinde; İştahsızlık, bulantı, kusma, ishal, baş ağrısı, unutkanlık, çarpıntı oluşmaktadır.

B12 vitamini eksikliğinde; Dilde hassasiyet, dişlerde sıcağa ve soğuğa karşı hassasiyet, şişme, kızarma, depresyon, adalelerde kasılmalar, hayal görmeler, sinir iltihaplarına bağlı olarak el ve ayaklarda uyuşma, yanma şikâyetleri, karıncalanma, kabızlık oluşmaktadır.

B Vitamini Eksikliğinde Görülen Hastalıklar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

El Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Kanser Hastalığı Tedavileri

Kanser Hastalığı Tedavileri

Bronşit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bronşit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Roza Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Roza Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fmf Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fmf Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığının Tedavisi

Parkinson Hastalığının Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6