Crohn Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Crohn Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Crohn Hastalığı, Sürekli tekrarlayan ve iltihabi bir bağırsak hastalığı olan Crohn hastalığı sindirim sisteminin herhangi bir kısmında veya birkaç bölümünde aynı zamanda aralıklı iltihaplar ile ortaya çıkan ve bulaşıcı olmadığı düşünülen bir hastalıktır. İnflamatuar Crohn, fistülize Crohn ve fibrostenoze Crohn olmak üzere 3 belirgin tipi olan Crohn hastalığının kuzeye gidildikçe görülme sıklığı artmakta ve hastalık en fazla 45 ile 65 yaş aralığında olan kişilerde görülmektedir.

Crohn Hastalığının Nedenleri ve belirtileri nelerdir?

Crohn hastalığının ne sebep ile olduğu ve geliştiği günümüzde henüz kesin olarak bilinmemektedir. Hastalığın nedeni ile ilgili görüşler genel olarak genetik yatkınlık ve çevresel faktörlerin hastalık oluşumunda etkili olduğu yönündedir. Bunun yanı sıra Crohn hastalığının bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlara olumlu tepki vermesinden dolayı bu hastalık öz bağışıklık hastalığı olarak da tanımlanmaktadır. Kadın ve erkeklerde eşit olarak görülen bu hastalığa sebep olabilecek başka nedenler ise aşırı temizlik ve sağlığın iyi olması durumunun bağırsak florası üzerindeki etkisi, psikolojik faktörler ve sigara olarak görülmektedir. Ayrıca, Johne hastalığına da sebep olan bakteri türlerinin bu hastalıkta da etkili olduğu düşünülmektedir.

Crohn hastalığının ilk evresindeki belirtiler kendini yorgun ve halsiz hissetme, uykusuzluk hali, karın bölgesinde şişlik ve genellikle alt bölgesinde ağrı ve ishaldir. İshal kanlı da olabilmektedir. Bunun hanı sıra, bazı hastalarda hiçbir sebep yokken gelen ateşlenme, kusma, yemek yeme isteğinin olmaması ve kilo kaybetme de görülebilmektedir. Bazı hastalarda bu belirtilerden sadece birkaçı görülürken bazılarında ise hepsi görülebilmektedir. Hastalığın ilerleme ile evresine göre eklem ağrıları, gözde iltihaplanma oluşması deri iltihaplarının yanı sıra, bağırsakta tıkanma ve kanama, fistül, safra kesesinde taş oluşması, karsinom ve apse gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Crohn Hastalığının Teşhisi ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Crohn hastalığının belirtilerinin hastada görülmesi durumunda ve buna takiben hastanın geçmişteki şikâyetlerine göre ultrason, kan ve gayta tahlili, MR, endoskopi kolonoskopi, biyopsi ve bilgisayarlı tomografi gibi bilgi ve teknikler kullanılmaktadır.

Crohn hastalığı ile benzer belirtiler gösteren hastalıklar mevcuttur ve bazen bu hastalığın teşhisini koymak zor olabilmektedir. Bu sebeple de Crohn hastalığının tedavisi henüz tam olarak bulunabilmiş değildir. Hastalık için günümüzde geçerli olan tedavi yöntemi hastalığın belirtilerinin en üst düzeyde olması halinde bu belirtiler ile şikâyetlerin en alt düzeye indirilerek mümkün olduğunca tedavi edilmesinin ardından azathioprin gibi bağışıklık baskılayıcı ilaçlar ile mümkün olduğunca remisyonun uzatılmasıdır. İlaç kullanımı esnasında ilaçların yan etkilerinin olma olasılığına karşı hastanın sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Crohn hastalığı ciddi ve kronik bir hastalık olduğu için hastalar psikolojik ve psikiyatrik tedavi görebilmektedir. Crohn hastalığında hastalık her hastada farklı belirtilerle kendini göstermektedir. Bu sebeple hastalara belli bir diyet uygulanmamakla birlikte hastalara kendilerine dokunan yiyecekleri yememeleri önermektedir. Özellikle de ileri evrede olan ve iştahsızlık sorunu yaşayan kişilerin baharat içeren yiyecekleri tüketmemeleri gerekmektedir. Crohn hastalığının ciddi ve kronik olduğundan söz etmiştir. Ancak hastaların erken tedavisi ve kontrol altında tutulması sonucunda hastalar sağlıklı insanlar ile aynı yaşam kalitesine sahip olabilmektedir.

Crohn Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kanser Hastalığı Tedavileri

Kanser Hastalığı Tedavileri

Haber Bülteni

Güncel

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Hasta Duası Okunuşu ve Anlamı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6