Hayvan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Hayvan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Hayvan Hastalıkları, Günümüzde yaygın olan binlerce hayvan hastalıkları türü vardır. Hayvanlar, birçok hastalık türünün taşıyıcıları olmasına rağmen, insanlar genellikle bu hastalıklardan, yiyecekler ve içecek yoluyla etkilenirler. Bu spesifik hastalıkları daha da endişe verici hale getirir. Hastalıklar, vücut işlevlerinin bozulmasına veya düzgün çalışmamasına neden olur. Hastalıkların yayılmasında sıklıkla rastlanan üç ana neden; sağlıksız sanitasyon, yanlış yönetim ve bir sürüye yeni hayvanların sokulmasıdır.

Hayvan Hastalıkları ve Oluşma Neden Olur?

Beslenme Bozuklukları: Gerekli gıdaların dengesizliği, beslenme bozukluğunun nedenidir. Yetersiz miktarda vitamin, mineral, yağ, karbonhidrat ve protein alan hayvanlar verimli bir şekilde üretilemez. Bu nedenle, hastalıklara karşı direnç seviyeleri düşer.

Fizyolojik Kusurlar: bu kusurlar bezlerin, organların veya vücut sistemlerinin düzgün çalışmamasına neden olur. Diyet ile vücut parçalarının düzgün işleyişi arasındaki ilişki, doğrudan alakalıdır. Örneğin; tiroit bezi, metabolizma hızını düzenler ve düzgün çalışması için yeterli miktarda iyot sağlar. Yetersiz çalışan tiroit bezleri, hayvanların besleyici gereksinimlerini, büyüme ve üretim özelliklerini olumsuz yönde etkiler.

Morfolojik Kusurlar (Fiziksel Kusurlar): Hayvanların geçirdiği kazalar veya ihmaller, fiziksel sorunlara yol açabilir. Kesikler, kazıntılar, çizikler, çürükler ve kırık kemikler morfolojik kusurlara örnektir. Bu rahatsızlıklardan herhangi biri, hayvanın verimliliğini geçici veya kalıcı olarak etkileyebilir. Gerken tedaviler ve önlemler alınırsa, bu nitelikli kusurlar ortadan kalkabilir.

Patojenik Kusurlar: Bazı organizmalar, hayvanların normal metabolik aktivitesini bozan, toksinler veya zehirler üretir. Virüsler ve bakteriler en yaygın hastalık kaynaklı patojenlerdir. Mikroskobik boyuttadırlar ve ideal çevre koşullarında hızlı çoğalabilirler. Diğer patojenler ise; mantar ve protozoonlardır.

Hayvan Hastalıklarının ÖnlenmesiHayvan hastalıklarının önlenmesi, hastalıkların kontrol altına alınmasının anahtarıdır. Sağlık önlemleri ise hastalıkların önlenmesi için en önemli yoldur. Çoğu hastalığa neden olan ajan; burun, göz, ağız veya yara kesiği yoluyla vücuda bulaşabilir. Patojenler doğrudan temas yoluyla, dolaylı olarak; rüzgâr, su, yem veya diğer hayvanlar tarafından yayılabilir. Hayvan sahibi, patojenik hastalıkların ürememesi için doğal direnç seviyesini dengede tutmak zorundadır.

Hayvan Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Miyom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Miyom Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hastalık Duası Okunuşu ve Anlamı

Hastalık Duası Okunuşu ve Anlamı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6