Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kas hastalıkları, İnsan vücudu için kasların büyük önemi vardır. Kas hastalığı vücudumuzun hareket ettiren kaslarımızı oluşturan kas liflerinin hastalığıdır. Kas hastalıklarının en önemli bulgusu, kuvvetsizliktir. Kuvvetsizliğin dışında kas krampları, kasta sertlik ve ağrılar görülmektedir. Kas hastalıkları aynen çok geniş bir yelpazeye sahip olduğunu bilmek bunların bazıları doğuştan gelebileceği gibi bazılarının da sonradan da ortaya çıkması mümkündür. Bazı kas hastalıklarında akraba evliliklerinden meydana gelen çocuklarda da oluşması mümkündür. Genetik kas hastalıklarında problem çoğunlukla genlerdedir. Bu genler hastanın ilk defa kendisinden de oluşmuş olabilir. Bu tür hastalıklarda genellikle kas liflerinde eksik bir protein vardır. Bu eksiklik kasılmalar sırasında kaslarının kolay yırtılmasına ve kas liflerinin ölmesine neden olmaktadır. Kas liflere giderek azalır ve kaslar güçsüz hale gelir. Genetik olmayan kas hastalıkları birçok nedenle ortaya çıkması mümkündür. Bunların en sık görevi, vücudun bağışıklık sisteminin sebep olduğu kas hastalıklarıdır. Ayrıca tiroit bozuklukları, kas dokusuna zararlı bazı ilaçlar da kas hastalıklarına neden olmaktadır. Kas hastalıkları genellikle oturdukları yerden kalkma da zorlanmaları, merdiven çıkmada zorlanmaları, kollarını yukarı kaldırarak saçlarını tarama da dahi zorluk çektiklerini bilmekteyiz. Bazı hastalarda ise ellerini kullanmalarında zorluklar yaşamaktadırlar. Çocuklarda yürüme yaşının gecikmesi, sık sık düşmeleri ve parmak ucunda görünmeleri kas hastalıkları açısından uyarıcı birer unsurlardır.

Kas hastalıklarının belirtileri nelerdir?
 • Başını tutamamış, geç yürüme, yürümede zorluk
 • Kaslarda gevşeklik
 • Eklemlerde azalmış hareketlilik
 • Yerden kalkma ve merdiven çıkmada zorlanma
 • Sık sık düşme
 • Çabuk yorulma
 • Kol ve bacaklarda omurgada şekil bozuklukları
İnsan vücudundaki iskelet kaslarındaki ileri derecedeki zayıflık kişinin ileriki dönemlerde birçok problemin temelini oluşturur. Kas zayıflığa neden olduğu en büyük problem kişinin sosyal aktivite ve fonksiyonlarını yerine getirme yeteneğindeki büyük kayıplıktır. Özellikle kalça çevresindeki kasların ileri derecedeki zayıflığı, yerden kalkmama, yürüyememe, merdiven inip çıkmada zorlanma gibi pek çok aktivite yetersizliğini geliştirecek kişinin yaşam kalitesini ve bağımsızlık düzeyini olumsuz yönde etkileyecektir. İleri derecedeki kas zayıflığı sonucunda vücut düzeni bozulabilmektedir. Özellikle eklem çevresindeki kaslarda oluşan kuvvet dengesizliği nedeniyle bazı kaslarda kısalma ve buna bağlı olarak da ayak bileği ve kalça eklemi hareketlerinde kısıtlamalar meydana gelebilmektedir. Kas hastalıklarında başlaması veya oluş şekli her hastaya göre farklılık göstermektedir. Hareketliliğin azalması, üzülme yeteneğinin kaybı hatalı beslenme gibi kötü alışkanlıklar nedeniyle vücudunuzda şişmanlık gelişebilmektedir. Hasta kilo aldıkça hareket etme yeteneği azalacağı için solunum problemleri de buna bağlı olarak artış gösterecektir. Kas hastalıklarının tedavisinde en etkili yöntem egzersizlerdir. Germe egzersizleri, kuvvetlendirme egzersizleri gibi başlıca egzersizler yapılarak kas hastalıklarında bir nebze de olsa azaltma mücadelesine görebilmekteyiz.

Kas hastalıkları germe egzersizleri

Bu hastalıklar özellikle kalça, diz ve ayak bileklerinin çevresindeki kaslarda meydana gelen kaslardaki eklemlerin hareket miktarını kısıtlamaktadır. Hastalığın ileri düzeydeki değişim ve kısalıklarının artması sonucu eklemlerde bozulmalar meydana gelir. Özellikle üzülme yeteneğinin kaybından sonra kas hastalıklarındaki artış ve eklemlerdeki bulgular hızla ilerler. Bunlara engel olabilmek amacıyla erken dönemden itibaren düzenli ve etkili bir biçimde yapılması gerekmektedir.

Kas hastalıkları kuvvetlendirme egzersizleri

Bu egzersiz sayesinde kas kuvvetinin korunmasında en etkili yöntemdir. Egzersiz yaparken düzenli ve devamlı yapılmasına özen göstermeliyiz. Eğer kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız egzersizleri zorlayarak yapmanın bir faydası olmamaktadır.

Kas Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Balık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Balık Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Huntington Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Huntington Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ürtiker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Liken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Liken Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6