Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Hastalıkları, Yoğun çalışma temposu ile ayakta durarak çalışanlar ve futbolcuların bacak hastalıkları ile daha çok karşılaştıkları görülmektedir. Bacak hastalıkları bazen dış etkiler nedeni ile ortaya çıkarken bazen de sağlıklı yaşam kurallarının ihmali sonucu ortaya çıkar. Bu ihmal beslenme ve diğer alışkanlıklar olabilir. Örneğin aşırı yağlı tüketim kolesterol oluşumuna, kolesterol de bacaklar da damar tıkanıklığına neden olur.

Bacak hastalıkları nelerdir?
 • Huzursuz Bacak Sendromu
 • Bacaklarda damar tıkanıklığı,
 • Varis
Huzursuz bacak sendromu nasıl belirlenir

Bacaklarda meydana karıncalanma, iğnelenme, yanma hissi ve uyuşma gibi rahatsızlıklar oluşur. Hasta ayaktayken belirtileri tam hissetmez fakat özellikle yatmak için uzandığında belirtiler tam olarak ortaya çıkar. Hasta; belirtilerin ortaya çıkması ile ayağının üzerini örtmez ve ayağını soğutmaya çalışır, ayağın soğuk su ile yıkanması hastayı rahatlatır. Geceleri uykuda iken bacakta tik oluşur, bu durum bazen periyodik olabilir, tik oluşumu hastanın uykusunun kaçmasına neden olur. Uzun süreli yolculuklar ve toplantılar hasta bacaklarında gerginlik meydana getirir. Hasta masaj ile bacak ve ayaklarını rahatlatma isteği duyar. Genellikle iki bacakta aynı anda olur, fakat nadiren de olsa tek bacakta, kollarda veya ellerde ortaya çıkabilir. Kırk yaş üstü erkekler de yüzde 3, kadınlar da ise yüzde 6 oranında görülmektedir. Genellikle hastalar belirtileri hissederler fakat önemsemezler. Hasta ağrı ve hareket kaybı yaşamaya başladığında tedavi için çalışmalara başlar. Bu nedenle bacak hastalıklarının geç fark edilmesi tedavi edilmesinde zaman kaybına ve iyileşme sürecinde gecikmeye yol açar.

Huzursuz bacak sendromu neden olur?
 • Diyabet hastalığı
 • Demir yoksunluğu,
 • Sinirsel bozukluklar, polinörapati,
 • Böbrek sorunları,
 • Kanda ferritin düşüklüğü,
 • Romatizmal sorunlar,
 • Gebelik.
Huzursuz Bacak Sendromu nasıl tedavi edilir?

Günümüz de bu hastalık tedaviye yanıt veriyor, hasta ilaçları kullanmadan önce bazı önlemler almalıdır, bu önlemler hastanın yattığı yerin yeniden düzenlenmesi ile başlar. Hastalığı artıran sigara, kafein ve alkol gibi maddelerden uzak durulması ile devam eder. Huzursuz bacak sendromu doktor kontrolünde Dopamin seviyesini artıran ilaçlar, (Levodopa ve dopamin agonistleri) bu ilaçlardan başka benzodiazepinler, opiod karbamazepin, gabapentin, gibi Parkinson, sara ve narkotik tedavide kullanılan ilaçlar kullanılır.

Bacaklarda damar tıkanıklığı ve damar sertliği

Kötü beslenme alışkanlıkları damar tıkanıklığının en büyük nedenidir. Kanda yükselen kolesterol değerleri damarlarda plakalar oluşturarak damarların tıkanmasına neden olur, bu durumda bacaklarda his kaybı bazen de ağrı ve uyuşma olur.

Bacaklarda en çok görülen hastalıklardan biri de damar sertliğidir. Yüksek tansiyon, şeker hastalığı, sigara ve kafeinli içecekler damar sertliklerinin artmasına neden olur. Damar sertliğinin teşhisi kolaydır, çoğu zaman kendiniz bunu fark edersiniz. Tedavinin başarılı olması için erken tanı şarttır, egzersiz yapmak, aktif bir yaşam sürmek, kilo vermek, kolesterolü düşürmek, tansiyon ve şekere dikkat etmek tedavinin en önemli kuralıdır. Ayrıca kan yapışkanlığını azaltan ilaçlar örneğin koraspirin kullanımı ek tedavi yöntemidir. Bir başka tedavi yöntemi de cerrahi müdahale ve anjioplasti ve stent takma işlemidir.

Varis

Varis çoğunluğu kılcal damar olmak üzere cilt yüzeyine yakın bölgelerdeki toplardamarlar da meydana gelen bir hastalıktır. Hastalık yüksek tansiyona bağlı damar basıncının artması ile damarlar da genişleme ile ortaya çıkar, bu genişleme sonucu kanın yer çekimi etkisi ile yere doğru inmesine engel olan kapakçıklar işlevini yerine getiremez böylece kirli kan sağlam bulunan herhangi bir damar kapakçığında durur, böylece varis ortaya çıkar.

Bacak Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6