Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Paget Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Paget Hastalığı, bu hastalık özellikle kemiklerde ortaya çıkan parçalanma ya da hasarların oluşmasından sonra vücudun tekrar kemik yapması için vermiş olduğu tepkinin sonucunda düzensiz bir yapıda meydana gelen kemik hastalığıdır. Vücutta genellikle biçimsiz kemiklerin oluşması ya da kırılgan yapıda kemiklerin meydana gelmesidir. Genellikle bu hastalık vücuttaki küçük kemiklerde çok daha etkili olmaktadır. Paget hastalığı çoğunlukla çarpık yapıdaki fiziksel görünümleri anormal olan ve özellikle kırılmış olan kemiklerden meydana gelmektedir. Çoğunlukla bu paget hastalığının belirli bir belirtisi görülmemektedir. Çoğunlukla paget hastalığında kişinin kemiklerinde meydana gelen yanma hissi, ağrıların olması, baş ağrıları, duyma problemi ve kişinin bacaklarında ortaya çıkan orantısı gelişmelerdir. Paget hastalığı kalıtsal olarak en sık yaşlılarda görülürken, genç ve yetişkin olan kişilerde ise şikâyetlerin neden olduğu bir hastalıktır.

Paget Hastalığının Tanısı, öncelikle paget hastalığının Uzman hekim tarafından idrar ve kan tahlili alınarak hastanın kemik yapısında paget hastalığına sebep olan maddenin ne kadar yoğun olduğu araştırılmalıdır. Ayrıca vücuttaki hastalıklı olan kemiğin mutlaka ışın taranması yapılmalıdır. Hatta röntgen çekildikten sonra paget hastalığının durumu için gerekli görülürse kemikten örnek alınması gerekebilir. Paget hastalığının genellikle ortaya çıkışı hastadan alınan röntgen ya da kan tahlili ile tesadüf olarak saptanmaktadır. Özellikle paget hastalığının en sık olarak görüldüğü kafatası, kol ve bacaklar, omurga kemikler kalça kemikleri, vücuttaki uzun kemikler ve uyluk kemiğinde meydana gelmektedir. Paget hastalığının yanında ortaya çıkan diğer hastalıklarda çoğunlukla ciddi problemler ortaya çıkmaz. Ancak bazen kişide kalp yetmezliği problemi ya da kemik tümörleri gibi nadirde olsa görülen vakalar vardır. Paget hastalığının en belirgin belirtisi ise kişinin kemiklerinde meydana gelen ağrılardır. Ayrıca bu hastalıktan dolayı kişide çok hızlı olarak oluşan kemik kırıklarına da sebep olabilmektedir. Hatta kırılan kemiklerin dışında yeni kemik oluşumları ile çevredeki sinirlerin pinching acısı olarak görülmektedir.

Paget Hastalığının Tedavisi, bu hastalığın tedavisi uygulanırken öncelikle kişinin şikâyetlerine göre uygulanmaktadır. Paget hastalığının tedavisi çoğunlukla ilerlemesine bağlı olarak hormon tedavisi ya da ilaç tedavisi şeklinde olmaktadır. Ayrıca ilaç ile tedavisi mümkün olmayan bazı hastalarda ameliyat durumu gerekli olabilir. Ancak paget hastalığının tedavisi için ameliyat pek uygulanmamaktadır. Özellikle kişinin kemiklerinde meydana gelen ağrıların yatıştırılması için ağrı kesiciler ya da aspirin kullanılmaktadır. Fakat çok daha ağır ağrı durumlarında ise hastanın ağrısını azaltmak ya da geçirmek için kalsitonun hormonu hastaya verilmektedir.

Paget Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gizli Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hepatit B Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hsp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hsp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mds Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mds Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Uyuz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6