Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Meniere Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Meniere Hastalığı, kulak bölümlerinden olan iç kulakta meydana gelen iltihap ve basınç artışı şeklinde karşımıza çıkar, tam olarak nedeni anlaşılmamış olsa da daha çok ıslak kafa ile soğuk havada bulunma, cereyan yapan yerlerde kalma, iç kulak sıvısının kullanılandan çok üretiminin olması, iç kulak tahliye kanallarının tıkalı olması ve alerjenler Meinere Hastalığının oluşmasına neden olabilir. Hastalık insanlarda onbin de bir olarak görülmektedir, bu hastalık nadiren iki kulakta birden oluşur. Meinere hastalığı genellikle kırk yaşlarından sonra ortaya çıkar.

Meinere Hastalığı Belirtileri Nelerdir?
 • En önemli belirtisi baş dönmesidir, merkezi sinir sistemi için sensör görevi yapan kulak sıvılarında meydana gelen iltihaplanma ve basınç artışı beyine yanlış sinyaller göndererek beynin yanlış karar vermesine ve baş dönmesine neden olur. Baş dönmesinden hemen önce istemsiz göz hareketleri (Tik) görülebilir.
 • Mide bulantısı, etraftaki her şeyin döndüğünün görülmesi virajlı yolda giden araba etkisi yaparak hastanın midesini bulandırır.
 • Kulakta doluluk hissi; orta kulakta meydana gelen sıvı artışı normal duyumların yerini az ve yanlış duyumlara neden olur, ses veren cisimlerin uzaktaymış hissi vermesine neden olur, çünkü kulakta sıvı artışından kaynaklanan bir ses yalıtımı ortaya çıkmıştır.
 • Alerjik reaksiyonlar, bir başka hastalık nedenidir, ilerleyen yaşlar ile bağışıklık sisteminin gücünü kaybetmesi ile daha önce alerjenlere karşı koyabilen bedenimiz artık karşı koyamaz ve iç kulak iltihabı yapar.
 • Kulakta hışırdama, sürekli durmadan kulakta meydana gelen hışırtı yaşam konforumuzu bozan sessiz bir yer hayalimizi yok eden bir sestir, duyu sinir uçlarının iltihap nedeniyle özelliğini kaybetmesinden kaynaklanan hışırtılar genel olarak ömür boyu sürer, ancak hastalar hastalığın başlangıcından itibaren birkaç yıl sonra hışırtıya alışarak çoğu zaman bu sesi duymazlar fakat algı da seçicilik yaptıklarında bu sesleri tekrar duymaya başlarlar.
 • İşitme kaybı, baş dönmesi başladığında işitme kaybı ve doluluk hissi oluşmaya başlar ve sesler kalınlaşır. Hastalığın ilk yıllarında baş dönmesi ve mide bulantısı yoğun görülse de yıllar sonra bu belirtilere fazla rastlanmaz ancak işitme kaybı kalıcı olabilir. Hekimler tarafından vitamin takviyesi tavsiye edilir.
Hastalardan edilinilen bilgilere göre, hastalık baş dönmesi ile başladıktan sonra hiç ilaç alınmaz ise yarım saat ile bir gün kadar sürmekte fakat kendiliğinden sonlanmakta, hastalığın ilk görüldüğü zamanlarda baş dönmesinden kaynaklı düşme (Bayılma değil) meydana gelmektedir. Genel olarak birkaç saat süren hastalık atakları, tedaviye başladıktan sonra azalmaktadır. Hastalığın başlangıcında hastalar bir yerler de düşüp kalacakları korkusu yaşarlarken bir süre sonra bu hastalık ile yaşamaya alışmakta ve genellikle de hastalık belirtilerinin yılda birkaç kez tekrarlandığını bildirilmiştir. Hastalık için kullanılan ilaçların yan etkilerinin fazlalığı nedeni ile hastalar bu ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde kullanmalıdır.

Meinere Hastalığı Tedavi Süreci

Hastalığın yüzde yüz tedavisinin olmadığı hekimler tarafından belirtilmektedir. Ancak kimi hastalar bu hastalığın belirtilerini 2 - 3 yıl görmediklerini, bu sürenin sonunda tekrar gördüklerini beyan etmişlerdir. Uzman hekim tarafından yapılan tetkiklerden sonra hasta Meinere hastalığına bağlı baş dönmesi olduğu tespit edilen hastalar klinikte yatırılarak tedaviye başlanır. Hastaya serum bağlanarak içerisine baş dönmesi ve mide bulantısı azaltacak ilaçlar katılır, KBB uzmanınca yapılacak tetkiklerden sonra size vereceği ilaçlar mutlaka düzenli kullanılmalıdır, doktor ilaçların yan etkilerinden dolayı ilaçların ne zamana kadar ne şekilde kullanılacağını size açıkça anlatmaktadır, hastanın dikkat etmesi gerekenler.
 • En önemlisi başı ıslak dışarı çıkmamalı,
 • Ensesini mutlaka kuru tutmalı,
 • Cereyan yapan bir yerde kesinlikle durmamalı,
 • Merdiven gibi yerlerden inerken mutlaka korkuluklara yakın ve korkuluktan tutunarak yürümeli,
 • Stresten uzak durmalı,
 • Tuz, şeker, kafein azaltmalı,
 • Alkol tüketmemeli,
 • İdrar söktürücü ve baş dönmesine karşı ilaçlar kullanmalıdır.
Her şeye rağmen düzelmeyen ve hastalığın hastayı bunalıma sürüklediği durumlar da cerrahi müdahale ile tedavi süreci başlar. Bu süreç deneyimli KBB Hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Meniere Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ayak Deri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Deri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tifo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi