Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Zatürre Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zatürre Hastalığı, Zatürre, tek veya her iki akciğerin birden bakteri ya da bir virüs nedeniyle iltihaplanmasından dolayı oluşan bir hastalık çeşididir. Grip virüsü bu hastalığın başlaması neden olan en etkili virüs çeşididir. Ancak sadece grip virüsü bunu tetikleyen virüs değildir birçok virüs çeşitleri bunu tetikler grip virüsü en sık görünenidir. Zatürre hastalığının birçok türü vardır ancak bazı türlerin de farklı olarak hasta olan kişiden sağlam olan kişiye doğrudan bulaşma riski taşımaktadır. Nefes almak için soluduğumuz hava burun ve solunum yoluyla temizlenerek vücuda alınır. Bu temizleme sayesinde akciğerlerimiz temiz havayı nüfus eder ve sık sık iltihaplanmasına engel olur. Ancak bazı durumlarda alınan hava ile vücuda bazı virüsler girer ve akciğerlere ulaşır. Akciğerlere giren virüsler akciğerin iltihaplanmasına neden olabilir. Akciğerlere ulaşan virüsler kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Vücuda giren virüs çok miktarlı veya çok güçlü ise akciğere ulaştıktan sonra alveollere nüfus ederek onların sıvı ile dolmasına neden olur ve sıvı ile dolan hava kesecikleri zatürre hastalığının belirtilerini ortaya çıkarır. Zatürre hastalığı ortaya çıkmaya başladığı zaman ortaya çıkan belirtilere beraber bakalım;
 • Zatürrenin yol açtığı öksürük kuru bir şekilde olabilir yalnız bazı durumlarda balgamlı veya kanlı bir öksürük olarak görünebilir.
 • Hafif ya da yüksek derecede inmeyen ateş yüksekliği olabilir.
 • Hasta olan kişi de üşüme başlar ve bu kendini titremeye bırakır.
 • Yapılan basit işler bile olsa nefesin yetmemesi ve daralmaya başlaması görülür.
 • Şiddetli baş ağrısı ve bir şey yapmadan terleme olması görülür.
 • Derin nefes alır verirken göğüste oluşan şiddetli ağrı görülür.
 • İştahsızlık yemek yemek istememe durumu ve halsizlik görülür.
 • Yenilen besinlerin kusulması görülür.
 • Burun tıkanıklığı ve buna bağlı olarak da nefes alıp verirken hırıltı olması görülür.
 • Kandaki oksijenin azalmasına bağlı olarak dudaklar morarır.
Yukarıda saymış olduğumuz belirtiler ortaya çıktığı zaman hastalık kendini göstermeye başlamış demektir. Zatürre hastalığı her yaştan insanın yakalanabileceği bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi zayıf olan ya da bağışıklık sisteminin zayıflatacağı hastalığı olan veya buna bağlı ilaç kullanan insanlar da sıkça görünebilecek bir hastalıktır. Bu hastalık başladığı zaman hasta olan kişi hemen bir hastaneye giderek doktor kontrolünde tahliller yaptırarak doktorun önerdiği tedavi şeklini uygulamalıdır. Hasta olan kişinin herhangi kronik bir rahatsızlığı bulunmuyor ise genellikle antibiyotik tedavisi uygulanır. Doktor tavsiyesi olmayan bilinmeden kullanılan ilaçlar bu hastalıkta enfeksiyon riskini çoğalttığı için doktorun verdiği ilaçlar düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Verilen antibiyotik iki ya da üç gün içerisinde etkisini göstermeye başlar ve yavaş yavaş bu hastalık tamamen biter. Ancak kişi bu süreçte kendini korumalı soğuk yerlerde bulunmamalı, beslenmesine dikkat etmeli, enfeksiyon kapma riski taşıyan yerden uzak durmalı, gerekirse dışarı çıkacağı zaman ağzını ve burnunu maske ile kapatmalı, sık sık ellerini temiz bir şekilde yıkamalı, sigara içmemeli ve alkol kullanmamalı, grip bunu tetiklediği için kışa girmeden önce grip aşısı yapılmalı ve egzersizler yaparak vücudu hareketlendirerek bağışıklık sisteminin güçlenmesi sağlanmalıdır. Zatürre hastalığı çok ilerlemiş ise hasta hastaneye yatırılır ve tedavi süresi bitene kadar orada kalır ve hastalık bitince evine o zaman dönmelidir. Evine döndükten sonra da ilaçlarını kullanarak kendine dikkat ederek bu hastalıktan kurtulabilir. Bu hastalık gribe benzediği için belirtiler ortaya çıktığı zaman hafife alıp evde ilaçlar kullanılması ileride daha kötü sonuçlar doğurabileceği için belirtiler ortaya çıktığında hemen bir hastanede durum kontrol edilmelidir.

Zatürre Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tip 1 Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık Hastası Belirtileri ve Tedavisi

Hastalık Hastası Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bel Soğukluğu Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6