Menenjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Menenjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Menenjit hastalığı, omurilik ve beyini saran, koruma görevi üstlenen zarların virüs, bakteri ve diğer mikroorganizmalara bağlı olarak görülen iltihaplanma sonucunda oluşan bir hastalıktır. Meydana gelen bu iltihaplanma beyine çok yakın bir yerde oluştuğu için ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Aynı zamanda hayati risk taşıyan menenjit hastalığı yakın temasta bulunan kişilere bulaşma riski olanağı da fazladır. Virüs aracılığı ile meydana gelen menenjit hastalığı bakteriyel menenjite oranla daha hafiftir ve kişinin iyileşme süreci oldukça kısadır. Tahmini olarak virüs ile oluşan menenjit hastalığının iyileşme günü 5 ile 15 gün arasında değişim gösterebilir. Bağışık sistemi çok yavaş olan kişilerde mantar veya diğer mikroorganizmalar aracılığıyla oluşan menenjit, diğer menenjit türlerine oranla daha sık görülür.

Menenjit Hastalığı Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir?

Menenjit hastalığına yol açan virüs ve bakterilerin vücuda girmesi ile kan yoluyla hızlı bir şekilde vücuda yayılma gösterir. Öncelikle enfeksiyon boğaz ve akciğer kısmında oluşup vücudun tek bir noktasında başladıktan sonra kan aracılığıyla diğer dokulara da yayılıp tahribata uğratır.

Normalde beyin bölgesinde bulunan zar, kandaki tüm virüs ve bakterilerin filtrelenmesini sağlar. Böylelikle beyni bazı istilacılara karşı korur. Lakin bazı kişilerde enkefsiyon, vücudu koruyan zarları aşar ve direk olarak beyne ulaşıp iltihaplanma oluşmasını gerçekleştirir. Aynı zamanda omuriliği kaplayan zardada ciddi zararlar oluşmasını sağlayabilir. Menenjit hastalığının ilk nedeni başlıca görülen virüs ve bakteriler denebilir.

Menenjit hastalığı iki ayrı gruba ayrılmaktadır. Bunlar bakteriyel ve viral menenjit olmaktadır. Bu menenjitleri incelemek gerekirse eğer şu şekilde anlatılabilir.

Bakteriyel Menenjit

Bakteriyel menenjit, tün dünya genelinde uygulanılan menenjit aşısı ile önlenebilir. Lakin aşının önlediği bakteriler dışında vücuda giren diğer bakterilerde bu hastalığın oluşmasına yol açtığı da unutulmamalıdır. Yani aşının kişiyi koruduğu doğrudur. Ancak bağışık sistemi çok yavaş olan kişiler birtakım bakterilere kaşı korumasız kalabilir ve hastalık kişide meydana gelebilir. Menenjit hastalığına yol açan bakteriler, vücut dışında çok fazla yaşam sürdüremedikleri için bulaşma olanağı da oldukça azdır. Ancak hasta ile uzun süreli temasta bulunan kişilere bakteriyel menenjit hastalığı bulaşabilir. Bu bakteriler çoğunlukla kişiye öksürme, hapşırma ve kullanılan ortak kişisel eşyalar ile geçebilir.

Bakteriyel menenjit hastalığı, viral menenjit hastalığına oranla daha ciddidir. Nedeni ise bakteriler kişide aniden yayılma gösterir ve hızlı şekilde hastalık ilerler. Çoğunlukla 5 yaş ve altı olan çocuklar meydana gelen bakteriyel menenjit hastalığının tedavisine en kısa zamanda başlanması gerekir.

Bakteriyel Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Ateşlenme, kusma, el ve ayaklarda soğukluk, ciddi kas ağrıları, boyun ağrısı, zihin karışıklığı ve sinirlilik, solgun cilt, ışığa karşı duyarlılık, cilt üzerinde kızarıklık, döküntü, şiddetli baş ağrısı, uyumada güçlük çekme gibi sıralanabilir.

Viral Menenjit

Virüs aracılıyla oluşan bir hastalıktır ve bakteriyal menenjit hastalığına göre daha az riskleri olan bir hastalıktır. Dünya genelinde viral menenjit için aşılar uygulanmaktadır. Lakin herpes simplek ve sindirim kanalı vasıtası ile vücuda giren birtakım virüsler için henüz bir aşı bulunmamaktadır.

Viral Menenjit Belirtileri Nelerdir?

Kendini iyi hissetmeme, ateş, kas ve eklemlerde ağrı, mide bulantısı ve kusma hissi, ishal, ışığa karşı duyarlılık, boyun sertliği, baş ağrısı ve tedirginlik olarak sıralanabilir.

Menenjit Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kadın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6