Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sinir Sistemi Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinir sistemi hastalıkları, beyincik, beyin ve kafamızın içinde bulunan sinirler vücudumuzun hareket sistemini yönetmekle görevlidir. Bu sinirler içsel ve dışsal çevrenin algılanmasını sağlarlar. Aynı zamanda bilgi akışını sağlayan edinilen bilgileri işleyen, alınan sinyallerin farklı bölgelere iletilmesini sağlayan, organ ve kas yapılarının düzenini sağlayan sistem merkezi sinir sistemidir. Bu yüzden merkezi sinir sistemi hayati bir öneme sahiptir. Sinir sisteminde meydana gelen en ufak çaplı bir rahatsızlık bile vücudu olumsuz yönde etkilemektedir. Vücudumuzda bulunan hücreler genel olarak kendini yenileme özelliğine sahip iken sinir sisteminde bulunan hücreler kendilerini yenileyemezler. Sinir sistemi hastalıklarının belirtilerine sendrom adı verilmektedir.

Sinir sistemi hastalıkları nelerdir?

Sinir sistemi hastalıkları fizyolojik ve psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. Belirtileri ise bayılma, vücudun herhangi bir yerinde uyuşukluk, hafıza kaybı, düşünce bozukluğu, konuşma zorluğu gibi durumlardır.
 • Alzheimer, unutkanlıkla başlayan bu hastalık, kişiyi adım adım hem kendinden hem de yakın çevresinden uzaklaştırır ve kişinin kendisi ile ilgili bilgileri teker teker silmesi ile kendisini tanımakta ve ifade etmekte güçlük çektiği sinir sistemi hastalıklarından bir tanesidir. Alzheimer hastalığında kişinin günlük aktiviteleri ve çevresi ile olan ilişkisi bozulur, mukakeme yeteneğini kaybederek kişilik değişklikleri ve birtakım psikolojik değişiklikler ortaya çıkar. Belli bir süreden sonra hasta yatağa bağımlı hale gelerek kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz. Beyideki protein birikimi bu rahatsızlığa sebep olduğundan dolayı, tedavide amaç beyin hücrelerin ölmesini engellemek ve protein birikimini durdurmaktır.
 • Kortikal görme bozuklukları, bu durum göz ile alakalı bir durumdan daha fazla, beyinle ilgili bir sıkıntıdan kaynaklanan görme bozukluğudur. Nörolojik görme bozukluğu, kan hücrelerinde yeterli oksijenin bulunmaması ve beyine yeterli kan akışının olmaması nedeni ile meydana gelir. Kafa yaralanmaları, gelişimsel beyin bozuklukları, hidrosefali, inme, menenjit ve merkezi sinir sistemi enfeksiyonları nedeni ile meydana gelir.
 • Multipl skleroz (MS), beyin ve omurilikte mesajları taşıyan, sinir telleri etrafında bulunan miyelin kılıfın hastalığıdır. Merkezi sinir sistemiyle organlar arasındaki bilgi iletişimini sağlayan omuriliğin miyelin tabakası üzerindeki fiziksel tahribatın bir sonucudur. Kılıfın hasar gördüğü yerlerde sertleşmiş dokular yer alır. Bu sertleşmiş dokulardan dolayı, sinirler mesajların iletilmesini engellemektedir. MS sinir sistemi hastalıklarında özellikle gençlerde ilk sırayı almaktadır.
 • Felç, bu hastalıkta sinir sistemindeki bir bozukluktan dolayı kas kuvvetinin zayıflaması ve eski gücünü kaybetmesi söz konusudur. Sinir sistemi hareket sistemini yönettiği için sinirlerin zedelenmesi veya kopması durumunda organlara hareket kontrolü veren sinirler, iletişim bağlantısını kaybederek, kaslar beyinden komut alamadığından dolayı felç durumu meydana gelir.
 • Sara (Epilepsi), beyindeki sinir hücrelerinin görevlerini yerine getirememesi sonucunda bilinç kaybı ile sara nöbetleri oluşur. Beyin hücrelerinin bir anlık bilinç kaybına uğraması ile ortaya çıkar. Ağızdan köpük çıkması, hareket bozuklukları, kasılma gibi durumlar oluşur.
 • Parkinson, beyindeki sinir hücrelerinin görevlerini yapamaması sonucu istemsiz titreme, sarsılma gibi hareketler ile ortaya çıkar. Ellerden biri istem dışı hareketler göstererek bilinç kaybı oluşur.
 • Menenjit, beyin zarı iltihaplanması sonucu ortaya çıkar. Bu rahatsızlık en fazla çocuk yaşlarda görülür. Şiddetli baş ağrısı, yüksek ateş, ensede sertleşme, kusma, bilinç kaybı gibi belirtiler oluşur. Omurilik ve beyni kaplayan zarların, virüs, bakteri ve mantarlar nedeni ile iltihaplanması ile meydana gelir. Erken teşhisle tedavi mümkün olup, erken teşhis edilemediği takdirde ölüme neden olabilir.
 • Kuduz, hayvanlardan bulaşan mikrop insan vücuduna girdiği zaman tüm sinir sistemini alt üst ederek yok olmasına neden olmaktadır. Erken tedavi olmaması durumunda ölümle sonuçlanır.
 • Çocuk felci, omurilikteki kaslarda kasılmalar gösteren sinir hücrelerine zarar veren bakterilerin oluşturduğu sinir sistemi hastalıklarından biridir. Virüsler dışkı yolu ile yayılırlar. Ağızdan enjekte edilen ilaçlar ile tedavi edilmektedir.
 • Akıl hastalığı, sinir sisteminin çökmesiyle oluşan normal davranış ve hareketlerin dışındaki bir davranış bozukluğudur.

Sinir Sistemi Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Porfiria Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kelebek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kelebek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Hayvan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Hayvan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6