Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık hastalığı, Unutkanlık başlangıçta hastalık belirtisi olarak görülmez. Özellikle gençlerimiz için bu yaşta ne unutması denilirken yaşlılarda unutmak normaldir diye tepki verilir. Aslında unutkanlık sebebinin altında yatan bir rahatsızlık veya bir hastalık olarak görülmeli ve doktor muayenesi mutlaka yapılmalıdır. Unutkanlık hastalığı kimi zaman sinir bozukluğu, bazen vitamin eksikliği, tiroit hormon rahatsızlığına bağlı olabilir. Bu gibi durumlarda unutkanlık için tedavi imkânı sağlanabilir. Bunama hastalığı başlangıcına bağlı unutkanlık yaşanabilir. Genellikle orta ve ileri yaşlarda görülen bu hastalık giderek unutmalar artar ve yoğunlaşır. Alzheimer hastalığı bunama (Demans) sebeplerinden birisi olabilir.

Unutkanlık hastalığının kesin tedavisi mümkün olmayıp sadece ilerlemesini engelleyecek çalışmalar yapılabilmektedir. Tamamen zihinsel bir hastalık olup başlangıçta küçük önemsiz unutlalarla başlar örneğin; kilitlediği kapıyı unutup tekrardan kilitlemeye çalışmak gibi ve daha sonra ilerleyen hastalık günlük olayları, yakınlarını tanıyamamak, her zaman yaptığı işleri yapmakta zorlanmak ve kişisel ihtiyaçlarını unutarak ilerleyerek devam eder. Unutkanlık hastalığında erken teşhis çok önemlidir. Tedavisi mümkün değil diye doktora gitmemezlik etmeyin. Her unutkanlık hastalığının bir değildir. Doğru tetkik ve tahlillerle tanı belirlenip tedaviye başlanmalıdır. Unutkanlık hastalığıda dahil erken teşhis hayat kurtarır, unutmayın. Bazen hepimizin başına gelebiliyor önemli olmayan bir konuyu aklımızda tutma vereği duymayız ve unuturuz, bazen de kafamızın yoğunluğu sebebi ile aklımızdan bazı bilgiler silinir. Ama unuttuğumuzu o an geldiğinde hatırlarız gerçek hastalarda durum böyle değildir, onlar unuttuğunun farkına bile varmazlar. Unutkanlık hastalığında tedavi yöntemi şu şekilde ilerler.
 • Unutma hangi sebeplerden kaynaklanıyor.
 • Kaynağın beyindeki bilgileri silmesini engellemek veya tedavi etmek.
 • Kişiye psikolojik destek sağlayıp motive etmek.
 • Hastaya doğru tetkikler yaparak doğru tedavi yöntemi uygulamak.
 • Depresyona girmesine engellemek ve yaşama isteği kazanmasına yardımcı olmak

Unutkanlık Hastalığı Yorumları

soru

Dilsafa

08 Nisan 2024 Pazartesi

İyi günler ben bu günlerde çok unutkan olmaya başladım. En ufak şeyi dahi unutuyorum. Telefonumu ve gözlüğümü nereye koyduğumu hatırlayamıyorum bazen. Bu durum beni çok endişelendiriyor. Acaba unutma hastalığına mı yakalandım? Beyin egzersizleri yapsam geçer mi acaba? Lütfen bu konuda bana yardımcı olun.

Cevap yaz
cevap

Veli

08 Nisan 2024 Pazartesi

Unutma durumu ileri düzeyde yaşanması halinde hayatınızı zehir edebilir. Bu yüzden erken tanı ve teşhis sayesinde önemsenmeyen bir sorunun önüne geçebilirsiniz. Beyin egzersizleri yapmanız elbette etkisini gösterecektir. Bunun için de ezber yapmanızı, bol bol bulmaca çözmenizi ve planlı bir şekilde hareket etmenizi öneririm. Ayrıca günlük tutmanız da etkili olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Hastalık Duası Okunuşu ve Anlamı

Hastalık Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6