Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları
21 Haziran 2024

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları

Endokrinoloji, endokrin iç salgı bezlerinin oluşturduğu sistemi ve bu sistemin çalışmasını inceleyen bilim dalıdır. İç salgı bezleri, vücutta hormon salgılanmasını sağlayarak çeşitli yaşamsal aktivitelerin gerçekleşmesine yardımcı olur. Bu aktiviteler arasında üreme, metabolizma, büyüme ve gelişme gibi önemli süreçler yer alır. Endokrin sistem, hormon salgılamanın yanı sıra pankreas, hipofiz, yumurtalıklar ve tiroit bezleri gibi vücut yapılarının da işleyişini kapsar. Endokrinologlar, bu sistemin işleyişini ve hastalıklarını araştırır ve tedavi ederler.

Diyabet

Diyabet, halk arasında şeker hastalığı olarak da bilinir ve kan içindeki şeker miktarının yüksek olması ile ilgilidir. Kan şekerinin yükselmesi, felç, beyin kanaması, böbrek yetmezliği veya körlük gibi hayatı olumsuz etkileyen ve geri dönüşü olmayan hastalıklara neden olabilir. Endokrinoloji, bu tür hastalıkların ortaya çıkmasını engellemek amacıyla araştırmalar yapar. Endokrinologlar, diyabet gibi hastalıkları önceden görüp engelleyebilmek için çalışır ve ortaya çıkabilecek hasarı en aza indirmeye çalışırlar.

Kısırlık ve Üreme

İnsan hayatının devamının sağlanması ve her neslin kendi soyunu sürdürebilmesi için üreme gereklidir. Üreme, kadın ve erkek vücudunda hormonlar ile salgılanan sentezler sayesinde gerçekleşir. Endokrinoloji, sağlıklı üreme ve kısırlığın giderilmesi için çalışmalar yapar. Dünya üzerinde birçok insan, endokrin uzmanları sayesinde hamile kalmakta veya kaliteli sperm üretimini sağlamaktadır. Endokrinoloji, insan vücudunda yeteri kadar salgılanamayan üreme hormonlarının salgılanmasını sağlayarak hamile kalma oranlarını artırır. Ayrıca endokrinoloji, cinsel gücün artırılmasını sağlar. Bunun yanı sıra, erken menopoz veya düzensiz adet görme gibi kadınsal fonksiyonların düzenlenmesinde de yardımcı olur.

Yumurtalık Hastalıkları

Yumurtalık hastalıkları, kadınlarda görülen ve cinsel hormon salgılanmasının az olmasından kaynaklanan durumlardır. Bu hormon eksikliği, adet görmeme ve aşırı kıllanma gibi sorunlara neden olabilir. Endokrin uzmanları, bu hastalıkların tedavisini gerçekleştirirler.

Tiroit

Tiroit hormonunun fazla veya az salgılanması, insanlarda halsizlik, enerji kontrolü sağlayamama, kas sertliği, duyu bozuklukları ve dokunsal hassasiyet gibi problemlere yol açabilir. Endokrinoloji, bu sorunların giderilmesi ve önlenmesi için çalışmalar yapar. Az hormon salgılanmışsa hormon takviyesi, fazla hormon salgılanmışsa ise fazla hormonu yok ederek tiroit hormonunun dengesini sağlar.

Kemik Yapısı ve Çocuklarda Gelişim

Hormon seviyelerinde meydana gelen bozulmalar, kemiklerde kalsiyum oranının düşmesine ve kemik yapısının zayıflamasına veya yumuşamasına neden olabilir. Bu durum, yetişkinlerde kemik erimesine, çocuklarda ise raşitizm ve osteoporoz hastalıklarına yol açabilir. Çocuklarda yeteri kadar büyüme hormonu salgılanmaması, kısa boy, çelimsiz vücut yapısı ve yaşıtlarına göre gelişim geriliği gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca hormon bozulmaları, erkeklerde testis üretiminin azalmasına ve kadınlarda erken menopoz döneminin başlamasına yol açabilir. Endokrinoloji, bu hastalık ve rahatsızlıkların giderilmesi için çeşitli çalışmalar yapar ve tedaviyi endokrin uzmanları gerçekleştirir.

Hipertansiyon

Hipertansiyon, yüksek kan basıncı demektir ve aşırı derecede hormon salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Hipertansiyon, kalp krizi riskini artırabilir. Hipertansiyon tedavisi için başvurulan doktorlar genellikle endokrin uzmanlarıdır.

Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bakteri Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Fil Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Fil Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Alaca Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6