Çocuklarda Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Çocuklarda Bağırsak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda bağırsak hastalıkları, sindirim sisteminin kronik iltihabı ile karakterize edilen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır.

Sindirim sistemi, vücuda alınan besinlerin gerekli olanlarını kullanıp geriye kalanları dışarı atan bir sistemdir. Sindirim sistemi; ağız, yemek borusu, mide, ince bağırsak, kalın bağırsak ve anüsten oluşur. Sindirim sistemi ile ilgili problemler yapısal anormallikler ve bağırsaktaki problemlerden kaynaklanabilir. Günümüzde bağırsak hastalıkları çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durum haline gelmiştir. Özellikle Down sendromlu çocuklar yapısal anormalliklerinden dolayı bağırsak hastalıklarına daha yatkındır.

Bağırsakların Önemi ve Yapısı

Bağırsak, kabaca mide ile anüs arasında kalan bölüme denir ve vücudun ikinci beyni olarak adlandırılacak kadar büyük öneme sahiptir. Bağırsak, ince ve kalın olmak üzere iki bölümden oluşur. İnce bağırsak, sindirimin yapıldığı ve gıdaların ayrıştırılıp gerekli olanların emildiği yerdir. İşe yaramayan posalar ise vücuttan anüs yoluyla dışarı atılmaktadır. Bu kadar önemli bir organın işleyişinin anormalleşmesi vücudu önemli derecede etkilemektedir. Özellikle çocuklarda oluşan bağırsak hastalıkları, çocuğun geleceği adına da kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

Çocuklarda Sık Görülen Bağırsak Hastalıkları

İrritabl Bağırsak Sendromu: İrritabl bağırsak sendromu, tam sindirilmemiş besinlerin çocuklarda yol açtığı bir sindirim sorunudur. Belirtileri arasında hem ishal hem kabızlık olabilir ve zaman zaman hafif ağrılı kramplar görülebilir. Tedavisi, çocuğun beslenme alışkanlığını değiştirme ve düzene koymaktır. Çocukla konuşulup sıkıntı ve stres yaptığı konular olup olmadığı bulunmalıdır. Bu sorunlara çözüm bulunup çocukların stresten uzak durması sağlanmalıdır.

Kolit: Kalın bağırsağın iltihaplanmasıyla oluşan bir bağırsak hastalığıdır. Kolit; mükoz kolit, basit kolit ve ülseratif kolit olmak üzere üç gruba ayrılır. Belirtileri, kanlı dışkı ve yüksek ateştir. Tedavisi ise B12 vitamini ağırlıklı beslenme düzeni oluşturmaktır.

Bağırsak Tıkanması: Bağırsaktaki bir bölgede meydana gelen tıkanma sonucu çocuklarda dışkının dışarı atılamaması olarak bilinir. Karında şişkinlik, kusma, bağırsakta şişme gibi belirtileri vardır. Tedavisi, su tüketimini arttırmaktır. Çocukların günde ortalama 6-8 bardak arası su içmeleri tavsiye edilir. Bunun dışında bakliyat ve meyvelerin tüketimi arttırılmalıdır.

Bağırsak Solucanları: Çocuklarda bağırsak hastalıkları denince akla ilk gelen rahatsızlıktır. Hastalığın kötü yanı bulaşıcı olmasıdır. Tokalaşmayla bile bulaşabilir. Nefes ile bulaşabilir. Belirtileri şunlardır; anüs bölgesinde geceleri kaşıntı, kızlarda idrar yaparken yanma, düzensiz uyku, zayıflıktır. Tedavisi ise doktorun belirlemesine göre değişir. Eğer ilaçla temizlenecek gibiyse ilaçlar ile solucanlar zehirlenir ve anüs yolu ile atılır. Eğer ilacın etki etmeyeceği teşhisi konursa ameliyat ile solucanlar temizlenmektedir. Bunun dışında el tırnakları sürekli kısa olmalı ve düzenli olarak eller yıkanmalıdır.

Meckel Divertikülü: Bu hastalık ince bağırsağın sonunda bulunan Meckel divertikülü olarak bilinen kesenin tıkanması ile baş gösterir. Bu sebeple Meckel çıkmazı ismini almıştır. Belirtisi çok olmamakla birlikte karında olan ani ağrılar Meckel çıkmazı belirtilerindendir. Bazı çocuklarda doğuştan da rastlanabilen bir bağırsak sendromudur. Tedavisi genel olarak antibiyotik ile sağlanır. Düzenli antibiyotik kullanımı kesin çözüm olacaktır.

Sonuç

Çocuklarda bağırsak hastalıkları erken tanı ve tedavi ile kontrol altına alınabilir. Bu hastalıkların belirtileri ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi sahibi olmak, çocukların sağlıklı bir yaşam sürmelerine katkı sağlayacaktır. Çocukların beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek, düzenli doktor kontrolleri yaptırmak ve hijyen kurallarına uymak, bağırsak hastalıklarına karşı alınacak en önemli önlemler arasındadır.

Çocuklarda Bağırsak Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kan Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

5 Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

5 Hastalık Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kronik Akciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6