Kadın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kadın Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kadın Hastalıkları, Kadınlarda genital bölgede ve rahim de oluşan hastalıklara kadın hastalığı adı verilmektedir. Kadın hastalıkları kadınların hayatını oldukça büyük oranda etkilemekte ve özellikle rahimde meydana gelen hastalıklar hayati önem taşımaktadır. Cinsel yol ile bulaşmasının yanı sıra rahim de ve yumurtalıklarda da meydana gelen birçok kadın hastalığı mevcuttur. İhmal edilmemesi gereken kadın hastalıkları erken teşhis ve tedavi yöntemleri ile giderilebilmektedir. Kadın hastalıkları ağrılı ve kanamalı bir dönemin habercisi olabildiği gibi kısırlık gibi insan hayatını yakından etkileyen kötü bir haberin de müjdecisi olabilir.

Rahimde Meydana Gelen Kadın Hastalıkları

Rahim Ağzı Yaraları

Rahim ağzında meydana gelen ve cinsel ilişki yolu ile de bulaşabilen bu hastalık cinsel ilişki sırasında kanama ve şiddetli ağrı ile vajinal akıntılar ile kendini göstermektedir. Çoğu zaman enfeksiyonların neden olduğu bu hastalık kadınlarda genellikle her yaş grubunda görülebilir. Tanı ve tedavisi için jinekoloğa başvurmak oldukça önemlidir. Hastalığın ilerlemesi rahim kanserine neden olabilir. Bu hastalıkta tedavi yöntemi yara oluşan kısmı yakmaktır. Bunun ile ilaç tedavisi de uygulanabilir.

Rahim Kanseri

Kadınlarda görülebilen en ciddi rahim hastalığı olan bu hastalıkta erken teşhis oldukça önemlidir. Erken teşhis edilemeyen hastalarda ölüm oranı oldukça yüksektir. Rahim kanseri genellikle menopoz döneminden sonra az doğum yapmış, kilolu ve şeker hastası olan kadınlarda görülür. Ağrılı ve şiddetli kanamalar ile kendini gösteren rahim kanserinde cerrani müdahale ile rahim alınır ve devamında ışın tedavisi gibi tedaviler uygulanır.

Rahim Ağzı Kanseri

Rahim ağzı yaralarının ilerlemesi ile ortaya çıkan bu hastalıklar ölümcül sonuçulara neden olabilir. Cinsel ilişki sırasında şiddetli kanama ve ağrı ile ortaya çıkar. Uzun süren düzensiz ve kötü kokulu âdet kanamaları ilk belirtileri arasında yer alır. Hasta idrar yapmada ve büyük abdestini gidermede oldukça zorlanır. Bu hastalığın nedenleri arasında çok doğum yapma, birden çok cinsel ilişki partneri edinme, hijyenik olmayan hayat şartları ve cinsel ilişki partnerinden bulaşan enfeksiyonlar yer almaktadır. Bu hastalıkta erken teşhis ve tedavi oldukça önemlidir.

Miyomlar

Rahem kaslarında meydana gelen ve halk arasında ur olarak adlandırılan miyomlar iyi huylu tümörlerdir. Tüm kadınlarda görülebilen bu hastalıkta hastalığın görülme oranı yaşın ilerlemesine bağlı olarak artmaktadır. Genellikle kırk yaş ve üzeru kadınlarda görülmektedir. Ayrıce şişman ve şeker hastası olan kadınlarda görülme oranı oldukça yüksektir. Miyomlar hiç doğum yapmamış kadınlarda daha fazla görülmektedir. İyi huylu olan miyomlarda menopoz dönemi ile küçülme görülmektedir. Şiddetli ve düzensiz adet dönemi, aniden ortaya çıkan kasık ağrıları ile kendini gösteren miyomlar düşüğe hatta kısırlığa neden olmaktadır. Genellikle cerrah operasyon ile çıkartılan miyomlar için ilaç tedavisi de uygulanmaktadır ancak ilaç tedavisinde başarı oranı ameliyat kadar yüksek değildir ve tekrarlama söz konusu olabilir.

Yumurtalıklarda Meydana Gelen Kadın Hastalıkları

Yumurtalık Kistleri

Halk arasında çikolata kisti olarek da adlandırılan bu kistler ağrılı ve düzensiz adet dönemi kanamalarına neden olmaktadır. Kısırlığa da neden olabilen bu kistler iki çeşittir. Bir kısmı kendiliğinden iyileşme gösterebildiği gibi erimiş çikolataya benzeyen kistler kısırlığa neden olabilir ve hayatı olumsuz yönde etkiler.

Yumurtalık İltihabı

Yumurtalıklarda meydana gelen enfeksiyonlar sonucu oluşan bu iltihaplar rahim kısmında ağrıya, kokulu ve koyu renkli akıntılara neden olmaktadır. İlerlemesi durumunda kısırlığa yol açabilen bu iltihapların tedavisi oldukça önemlidir.

Yumurtalık Kanseri

Elli yay ve üzeri kadınlarda oldukça sık görülen bu hastalık erken teşhis edilemeyen ve buna bağlı olarak kanserin rahim ve göğüs gibi kısımlara yayıldığı bir hastalıktır. Erken menopoz veya genetik yatkınlık yumurtalık kanserinin oluşmasına neden olmaktadır. Herhangi bir belirti vermeyen bu hastalıkta kırk yaş üstü kadınlarda düzenli olarak kontrol önerilmektedir.

Kadınlarda Gernital Bölgede Meydana Gelen Hastalıklar
  • Vajinal Mantar, eş tedavisi gerektirmeyen bu hastalık gebelik döneminde, sıcak yaz aylarında, sürekli olarek nemli veya ıslak olan genital bölgeye bağlı olarak ortaya çıkar. Merhem veya ilaç tedavisi mümkündür.
  • Vajinal Uçuk, vajinada HSV adı verilen virüsün neden olduğu bu hastalık vajinal ülserin oluşturduğu bir rahatsızlıktır. Kesin tedavisi yoktur ancak azaltmak için ilaç tedavisi uygulanması mümkündür.
  • Vulvit Enfeksiyonu, vajinal bölgede meydana gelen alerjiler sonucu ortaya çıkmaktadır. Genital bölgenin havasız kalması, kullanılan tüy dökücü krem ve spreyler, pedler ve vajinal bölgenin temiz tutulmaması bu hastalığa neden olmaktadır.

Kadın Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Şarbon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vajinismus Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6