Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs hastalıkları, geçmişte ve günümüzde insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olarak birçok kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Tabi ki her göğüs hastalığı insanlarda ölüme neden olmaz. Fakat bazı göğüs hastalıkları, tedavilerin yetersiz olması ya da tedavilerin olmaması nedeni ile problemlere neden olur. İnsanların göğüs bölgelerinde, boğazında, akciğerlerinde meydana gelen tüm hastalıkları göğüs hastalığı olarak ele almak mümkündür. Birçok göğüs hastalığı vardır. Bu nedenle hepsini tek tek sayarak açıklamak mümkün değildir.

Göğüs Hastalıkları

Astım

Günümüzde karşılaşılan göğüs hastalıkları arasında önemli bir yeri olan astım, insanlarda çok ciddi solunum sorunlarına neden olarak kişinin yaşam kalitesini ciddi oranda azaltmaktadır. Bu hastalıkta gerekli olan tedaviler yapılmadıkça astım sorunu daha fazla artacak ve zamanla kişilerde yaşamı olumsuz bir şekilde etkiler. Astım hastalığının en büyük nedeni sigaradır. Bu durumun yanında tozlu ortamlar, hijyenik olmayan ortamlarda insanların uzun süreli yaşaması durumunda astım hastalığı başlayabilir. Bu hastalık bazen de kişilerde alerjik olarak ortaya çıkmaktadır. Alerjik olarak görülen astım sadece bazı mevsimlerde insanlarda solunum sorunlarına neden olur. Genel olarak astım hastalığı insanlarda akciğer bronşlarının daralması ile nefes darlığının meydana gelmesine neden olan bir göğüs hastalığıdır.

Verem hastalığı

Verem, özellikle geçtiğimiz yıllarda birçok kişinin ölümüne neden olmuştur. Göğüs hastalıkları arasında önemli bir payı olan bu hastalık, gelişen tıp sayesinde birçok tedavi ile iyileştirilmektedir. Fakat ilerlemiş olan verem hastalıklarında tedaviler fayda göstermeyebilir. Şiddetli öksürük ile seyreden bu hastalıkta kişide ara ara öksürükle birlikte kan tükürme durumları meydana gelebilmektedir. Veremin daha modern adı tüberkülozdur. Bu hastalık gençlerde ya da yaşlılarda çokça karşılaşılmaktadır.

Zatürre

En çok bebekleri etkisi alan ve bir o kadar da yetişkinlerde sorun haline gelen zatürre hastalığı, dikkat edilmediğinde sonu ölümle biten bir göğüs hastalığıdır. Bu hastalık ile birçok çocuk ve birçok yetişkin hayatını kaybetmiştir. Zatürre hastalığı olarak adlandırılmış olan bu hastalık ile kişilerin akciğerleri içerisinde iltihaplanmalar ve sıvı birikmeleri meydana gelir. Bu iltihap tedavi edilmediği zaman hızla artarak kişinin nefes alma fonksiyonunu yerine getirememesine ve aynı zamanda şiddetli öksürüklerin meydana gelmesine neden olur.

Bronşit

İnsanlarda sanki bir soğuk algınlığı gibi belirtiler gösteren bu hastalık ciddi bir şekilde görülür. Yaş farkı olmadan herkeste görülen bronşit, göğüs hastalıkları arasında en çok görülen bir hastalıktır ve çok önemli bir yer tutmaktadır. Bronşit hastalığı, daha çok hava yollarından ciğere giren ve boğazı bile kaplayan virüsler nedeni ile meydana gelmektedir. Genellikle hafif seyreden bu hastalık, iltihaplar nedeni ile meydana gelmektedir.

Akciğer kanseri

Günümüz tıbbının en çok uğraştığı göğüs hastalığıdır. Bu hastalık günümüzde hala sonu ölümle sonuçlanan ciddi bir problemdir. Akciğer kanseri olan kişilerde sadece kemoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Özellikle akciğer naklinin gerçekleştirilememesi nedeni ile bu hastalık çok daha fazla sorun olur. Akciğer kanseri olan insanların yaşam şansı oldukça düşüktür. Bu hastalık genel olarak altı ay kadar bir süre sonra kişinin yaşamını son vermesi ile sonlanmaktadır.

Bu durumun yanı sıra daha birçok göğüs hastalıkları bulunmaktadır. Bu hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz;
 • Akciğer zarı iltihabı,
 • Akciğer apsesi,
 • Akciğer amizemi,
 • Kadınlarda meme kanseri,
 • Boğmaca hastalığı,
 • Kistik fibrozis ,

Göğüs Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Parkinson Hastalığı Nedir?

Parkinson Hastalığı Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Unutkanlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Otizm Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Otizm Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Prostat Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Köpek Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6