Testis Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Testis Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Testis Hastalıkları, Vücutta erkeklerin cinsel oranını oluşturan yapıdır. Testisler erkeklerin üreme için cinsi münasebette sperminin üretilmesini sağlayan yapıdır. Testisler bir torba içinde iki adet yumurtadan oluşur. Testis ile yapılan araştırmalar da birçok hastalığın olabileceği söylenmektedir. Testiste oluşabilecek muhtemel hastalıkları şöyle sıralanır.
 • Hidrosel Testis Hastalığı: bu hastalıkta testisin bulunduğu torba içerisine birtakım sıvılar toplanarak şişmesiyle hastalık oluşur.
 • Spermatosel Testis Hastalığı: Testisin dışında vücudun testise yakın bölgesinde sperm bulunan kesenin oluşmasıdır.
 • Torsiyon Testis Hastalığı: Testis yapısını sabit tutan yapının kendi ekseni etrafında dönerek yumurtalıkların vücut ile bağlantısını engelleyen bir hastalık durumu olan torsiyon testis hastalığı acilen Uzman hekimlerce müdahale gerektiren bir rahatsızlıktır.
 • Epididimoorşit Testis Hastalığı: Testisin kısaca iltihaplanması ile oluşan hastalık testisin iltihabı hastalığıdır.
 • Testis Tümör Hastalığı: Testis torbası veya testis üzerinde tümörün oluşmasıyla gerçekleşen bir hastalıktır.
Yukarıda sayılan rahatsızlık ve hastalıklar testis rahatsızlıklarının başlıca sebepleridir. Testis tümörü hastalığı, hidrosel testis hastalığı, spermatosle testis hastalığı, epididimoorşit hastalıkları testis hastalığının oluşmasında etiklik göstermektedir. Bu hastalığa ilişkin ayrıntılı araştırmalarını aşağıda makalemizin devamında detaylıca bildireceğiz.

Testisin Kanseri Hastalığı

Testis kanserinde oluşan tümör ekseri genç erkeklerin sağlığını etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Testis hastalığına erkek bireyin yakalanma olayı oldukça düşük olmasına rağmen kimi bireylerde bu rahatsızlık gözlemlenmiştir. Testis kanseri rahatsızlığında erken teşhis tedavi şansının uzmanlarca %90 veya %95 arasında azaldığı gözlemlenmiştir. Testis tümörünün oluşmasında en fazla %10'luk gibi kısmında inmemiş testislerden kaynaklı görülmektedir. Normal şartlar altında testisin gelişim döneminde torbanın içinde bulunması gerekmektedir. Ancak kimi hastalarda bu durum tam tersine testisin karın içinde veya kasıkta kalmasıyla inmemiş testis hastalığı gözlemlenir. İnmemiş testis hastalığı testis kanseri hastalığına yakalanma riskini yaklaşık 40 kat daha fazla görülmektedir. Testisin indirilmesi ile testis kanserine yakalama ihtimalini arttırmaktadır. Testis kanserinde erken teşhis çok ama çok önemli olmakla hastalığın tedavisinde daha fazla etkilidir.

Testis İltihabı Hastalığı

Testis hastalıklarında oluşan iltihap hastalığı sperm kanallarının iltihaplanmasından kaynaklanarak oluşan bir rahatsızlıktır. Çeşitli etkenler sonucunda oluşan bu rahatsızlık spermin testis kanallarına ulaşmasıyla birlikte testis torbası şişmesiyle şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Bir kısım erkek çocuklar üzerinde yapılan araştırmada idrar yolunda oluşan iltihabın testislerin şişmesine sebep olarak iltihabın artmasına neden olarak testis ciddi anlamda şişme gözlemlenmiştir. Testis iltihabı hastalığını geçirme ihtimali geçmişinde kabakulak hastalığını yaşayanlarda daha fazla görülmektedir. Testis iltihabın tam olarak başlamadan 3-4 gün sonrasında testislerde ağrılar başlamaktadır. Tüberküloz hastalığı kan ve idrarla birlikte burada bulunan virüsler sperm kanalına girmesiyle iltihabın oluşmasında oldukça etkilidir. Uzmanlar testis iltihabından şüphelendiğinde testislerde oluşan ağrı ve şişmelerden kaynaklı sorunu çözmek için idrar tahlili yapmaktadır. Akabinde Uzman doktor uygun göreceği doğrultuda ultrason grafikleri ile testis iltihabının tümör gibi diğer hastalıklardan ayrımı yapılarak hastalığın tedavisi için işlemlere başlar. Testis iltihabında oluşan diğer bir hastalık orşitle karışan testis torsyonudur. Testis torsyon testisinin kendi etrafında dönmesine neden olmakla damarların sıkışmasından kaynaklı olarak testisin kanamasıyla bozulmasına sebep olmaktadır. Torsyon vakaları acil müdahale gerektirir muayenesi geciken torsyon vakalarında testis kaybına dahi neden olabilmektedir. Uzman hekimler ameliyat ile testisi düzelterek bu sorunu ortadan kaldırır. Bu süreçte testis eski sağlığına kavuşması için birtakım ilaç tedavileriyle düzelmektedir.

İnmemiş Testis Hastalığı

Bazı erkek çocuklar dünyaya geldikten sonra testislerinin bir veya ikisi vücut içinde kalır. Bu durum erkeğin zamanlar hasarlı sperm üretmesine sebebiyet verdiği bu sebeplerle kısırlık gibi hastalıkların ortaya çıkmasına sebebiyet vermiştir. Vücut içinde bulunan testis Uzman hekimler tarafından torbalara indirilerek bir daha vücuda gitmemesi için torba yumuşatılır. Hakeza inmemiş yumurtalık tedavi edilmez ise testis kanserine yakalanma oranı çok yüksektir. Özellikle ebeveynler erkek çocuklarını dikkatle gözlemeli eğer böylesi bir durum söz konusu ise acilen bir Hematoloji uzmanına başvuruda bulunulmalıdır.

Testis Hastalıklarında Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Testis hastalığı hangi nedenle olursa testis torbasında şişme ve ağrı hissettiği takdirde acilen Uzman hekimine başvuruda bulunması gerekmektedir. Erken teşhis bu hastalıkta çok önemli bir durumdur. Kimi testis hastaları önceden Uzman hekimlere başvuruda bulunduğundan dolayı ameliyat ve ilaç tedavisine dahi görmeye gerek kalmadan önlemler alabilmektedir. Ancak testis hastalığı ilerlemiş testiste ağrı, şişme, yumurtalık torbasının kanlandığı görülmesi iyiye işaret değildir. Böylesi bir durumda olan doktor testisin rahatsızlığını anlamak için birtakım tahliller ile sorunun ana kaynağını çözerek buna ilişkin ilaç tedavisi ve gerekiyorsa ameliyat işlemleri gerçekleştirdikleri vücut içinde bulunan testis, testis torbasına inerek bir daha vücuda dönmesinin engellenmesi için sabitlenmesi gerekmektedir. Testis hastalıkları acil tedavi gerekmektedir önlemi alınmaması halinde testislerin işlevini yitirerek kısır olunmasına sebebiyet verebilmektedir. Bu nedenlerle bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalan hasta kesinlikle Uzman doktora başvuruda bulunmalıdır.

Testis Hastalıkları Yorumları

soru

Tanuğur

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhaba, testisimde oluşan bir şişlik nedeni ile oldukça tedirginim. Sanki iki yumurtanın haricinde bir yumurta daha var gibi bir şişlik oluşmuş. Bu şişlik nedeni ile doktora gideceğim ama bunun nedeni ne olabilir?

Cevap yaz
cevap

Bedayi

27 Nisan 2024 Cumartesi

Merhabalar, testisinizide oluşan şişlik enfeksiyon sonucu iltihap toplanması olabilir. Bunun için bir üroloji uzmanına muayene olmanız ve testler yapılması sizin için en doğrusu olup ona göre tedavi yolu seçilir. Geçmiş olsun.

cevap

Abdülbari

27 Nisan 2024 Cumartesi

Bakteriyel enfeksiyondan kaynaklı kistten hormonsal nedenlere bağlı sıvı toplanmasına kadar birçok farklı nedeni olabilir. Bunu ancak yapılacak testlerle belirleyebilirler. Doktorunuzla görüşmeniz en doğru yöntem olacaktır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Zengin Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zengin Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Vitiligo Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İnme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kalp Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Çocuk Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kolera Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kolera Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Skolyoz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sedef Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6