Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Kansızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kansızlık hastalığı, tıp dilinde anemi olarak adlandırılan bu hastalık, kırmızı kan hücrelerinin veya hemoglobin denilen maddenin azalması sonucunda görülür. Kırmızı kan hücreleri kişi için oldukça önemlidir. Kemik iliklerinde üretilen kırmızı kan hücreleri ve içerdikleri hemoglobin proteini sayesinde vücuda oksijen taşıyabilir. Kansızlık şikâyeti olan kişilerde yorgunluk hissedilmesi veya sürekli bir halsizlik hali olması şaşırılacak bir durum değildir. Kişide nedeni belli olmayan yorgunluk, halsizlik, soluk ten, baş dönmesi ve el, ayaklarda soğukluk olması kansızlığın önemli belirtileri arasında yer alır.

Kansızlık hastalığının farklı türleri vardır. Bu nedenden dolayı kansızlık olan kişinin türüne göre geçici veya uzun ömürlü bir kansızlık hastalığı geçireceği değişkenlik gösterebilir. Her ne olursa olsun kişide kansızlık durumu söz konusu olduğu zaman en kısa zamanda bir doktordan yardım alması gerekir. Her hastalığın sonu ciddi sonuçlar ile sonlanabilir. Kansızlık çoğu zaman ciddi bir hastalığın da habercisi olabilir. Bazı kansızlık hastalıkları için sadece ilaç tedavisi uygun görülürken bazısı için de beslenme programı, ilaç ve operasyon gerekebilir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?
 • Baş dönmesi ve halsizlik
 • Çabuk yorulma
 • Bulantı ve kusma hissi
 • İştahsızlık ve halden düşme
 • Dikkat eksikliği
 • Titreme ve üşüme
 • Eklemlerde ağrı olması
 • Dışkıda kan meydana gelmesi
 • Kilo kaybı ve zayıflık
 • Dilde oluşan yaralar
Kansızlık Hastalığı Neden Olur?

Kansızlık hastalığı çeşitli nedenlerden dolayı görülebilir. Özellikle vücudun yeteri kadar alyuvar üretmemesi halinde kansızlık durumu söz konusudur. Aynı zamanda kanama durumu olduğu zamanlarda vücudun kan üretmede zorluk çekmesi veya ciddi derecede alyuvar kaybetmesi kırmızı kan hücrelerinin yok olmasını dağlar ve kansızlık hastalığı belirebilir. Kırmızı kan üretebilmek adına vücudun folik asit, B-12 vitamini ve bazı besinlere ihtiyaç vardır.

Demir Eksikliği, kansızlığın başlıca nedenleri arasında görülebilir. Vücutta yeterli düzeyde bulunmayan demiz vitamini kırmızı kan hücrelerini de olumsuz yönde etkilemektedir.

Regl Dönemi, regl döneminde giden kan, kişilerde geri karşılanmıyor ise kansızlık olabilir. Özellikle bu dönmelerde bayanların sağlıklı beslenmeye ve düzenli vitamin almaya ihtiyaçları olabilir. Adet döneminde görülen demir eksikliği kansızlığa neden olan önemli etkenler arasında yer alır. Bunun için demir vitamini ağırlıklı beslenmekte fayda olacaktır.

Kronik Hastalıklar, kişide var olan kronik bir hastalık bile kişinin kansızlık hastalığına yol açmasına neden olabilir. Eğer böyle bir durum söz konusu ise kansızlık için doktora gidildiğinde doktor ile hastalığın varlığı adına söyleşi yapmak gerekir.

Vitamin Eksikliği, vücudun kırmızı kan üretebilmesi adına vitaminler oldukça önemli bir yere sahiptir. Bilhassa B12 ve folik asit kırmızı kan üretiminde vücuda destek vermektedir. Kansızlık hastalığı kişide var ise vitamin düzeyini dengede tutacak besinlerden veya ekstra vitamin takviyelerinden faydalanabilir.

Kansızlık Hastalığı Tedavi Nasıl Yapılır?

Kansızlık hastalığının tedavisine geçilmeden önce kişide kansızlık durumunun hangi nedenlerden dolayı gelişme gösterdiğine bakılır. Ardından kişinin gebelik, adet dönemi, yeterli beslenememe veya kronik hastalıklar sonucunda bir kansızlık durumu söz konusu ise öncelikle kişiye kansızlık için çeşitli vitamin takviyeleri önerilebilir. Ardından kişinin sağlık durumuna bakılır ve çok yorgun düşmüş ise çeşitli kan ilaçları önerilebilir. Bu durum tamamen kişinin neden kansızlık hastası olduğuna bağlı gelişmektedir. Kan yapan gıdalar kansızlık hastalığı olan kişiler önemlidir. Eğer böyle bir hastalık söz konusu ise kan yapısı besinler ve vitaminler tüketilmelidir. Bu durum hakkında doktor alınması ve tüketilmesi gereken besinleri belirtecektir.

Kansızlık Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6