Diz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Diz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diz Hastalıkları

Diz hasarları, en çok alan ve bu sebepten dolayı da ağrı yakınmasına sık bir şekilde yol açan eklemdir. Bunun sebebi, dizin yere basışta, yürümekte, çömelmekte, kalkmakta ve eğilmekte büyük role sahip olmasıdır.

Dizin Anatomisi

Diz, uyluk kemiği ve kaval kemiği arasındaki yer alan, menteşe şeklindeki bir eklemdir. Eklem iç ve dış kısım olmak üzere iki bölümden oluşur. Eklem ön taraftan diz kapağı sayesinde korunur. Eklem içinde yer alan tüm kemik yüzeyler eklem kıkırdağı ile kaplanmıştır. Femur ve tibia arasında kalan bölgedeki yükü taşıyan kıkırdak yüzeyler, menisküs adı verilen iki esnek kıkırdaktan oluşan yapı ile korunmakla birlikte, desteklenir.

Menisküsler C harfine benzeyen ve kuş yuvası şeklinde olan kenarları yüksek ortası ince bir yapıya sahiptir. Bu yapı yuvarlak femur ile düz tibianın yapısal olan uyumunu sağlar, binen yük varsa tüm eklem yüzeyine dağılmasını sağlar ve gelen darbeleri emer, eklemin sabit kalmasına yardımcı olur. Bağlar diz eklemini sabitlemekle görevli ana yapılardır. Birbirlerinden tamamen farklı yapılar olan bağlarla tendonlar birbirine karıştırılmamalıdır. Bağlar her iki ucu kemiğe yapışmış biçimdedir. Sınırlı şekilde esneklik gösterebilirler. Tendonlar ise bir uçları kemiğe yapışan, diğer uçları kaslarla devam eden, yine kasların hareketlerini, kemiğe aktaran yapılardır.

Dizin Stabilitesi ve Hareketi

Yan bağlar ise dizin iç ve dış yanlarında yer alır. Dizin sağa ve sola açılmasını önler. Dış yan bağ dışında dizin dışa açılmasına engel olan, dizin arka dış köşesinde bulunan bağlar ve popliteus tendonundan oluşan posterolateral kompleks adı verilen bir ek yapı vardır. Bu yapının bozulmasına ait tespitler ve tedavi gözden kaçabilir. Bu sebepten dolayı kontrol edilmelidir. Dizin bütün bu anatomik yapıları boyunca kaslar uzanır ve beraber çalışarak dizin koşmak, yürümek gibi faaliyetlerini yönetirler. Kaslar ayrıca sabitliği sağlayan oluşumları da destekler ve korurlar.

Dizi Yöneten İki Ana Kas Grubu

Ön uyluğun 4 başlı kası, leğen kemiğinden başlayarak uyluk kemiğinin ön yüzü boyunca uzanır, diz kapağı üzerinden devam eder ve tibianın üst tarafına yerleşir. Dizin öne doğru düzleştirilme hareketini yaptırır. Aynı zamanda diz kapağı kemiğinin üst, iç ve dışına yerleşen ayrı başları ile, diz kapağının dengesini sağlamasına yardımcı olur. Dizin dönme hareketlerini engelleyerek ön çapraz bağa, tibianın arkaya dönme hareketini kısıtlayarak da arka çapraz bağa yardımcı olur. Uyluğun arkasında bulunan hamstring adaleleri vardır. Hamstring adaleleri ise dönme hareketini ve tibianın öne hareketini kontrol ederek, ön çapraz bağa destek sağlar. Dizde oluşan her türlü sakatlık ciddiye alınmalıdır ve tedavi ettirilmelidir.

Diz Hastalıklarının Önlenmesi ve Tedavisi

Diz hastalıklarını önlemek için düzenli egzersiz yapmak, kilo kontrolü sağlamak ve doğru ayakkabı seçimi önemlidir. Diz ağrıları başladığında erken dönemde doktora başvurmak, hastalığın ilerlemesini engelleyebilir. Tedavi yöntemleri arasında fizik tedavi, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahaleler bulunmaktadır. Özellikle spor yapan bireylerin diz sağlığına ekstra özen göstermesi gerekmektedir.

Diz Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cushing Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mds Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Mds Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Titreme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hırsızlık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Raynaud Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6