Cinsel Hastalıklar Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Cinsel Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel hastalıklar, cinsel hastalıklar cinsel nitelikli yakın temasa bağlı olarak ortaya çıkan ve bulaşıcı özellik taşıyan hastalıklardır. Cinsel hastalıkların bazıları sadece cinsel bölgede etkisini gösterirken bazıları da tüm vücudu etkileyen komplikasyonlara neden olmaktadır. Erkeklerde cinsel organa cinsel ilişki yolu ile çeşitli mikroplar girebilmektedir. Bu mikroplar vücutta belli bir süre üredikten sonra hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Akıntı, idrar yollarında yanma gibi belirtiler verirken, bazı cinsel hastalıklar ise hiç belirti vermeden sinsice ilerlerler. Kişi kendini bildiğinden dolayı şüpheye düşecek bir ilişki yaşadıysa mutlaka bir üroloji uzmanına kontrol edilmesinde fayda vardır. Böyle bir ilişkiden sonra eşiyle birlikte olan kişi mikrobu eşine de geçirmektedir. Cinsel hastalıklara yakalanmamak için en büyük tedbir korunmalı cinsel ilişkidir.

Cinsel hastalıklar nelerdir?
 • Bel soğukluğu (Gonore), en sık karşılaşılan cinsel hastalıkların başını çeker. Erkeklerde çok sık idrar ve idrar yaparken yanma meydana gelir. Kadınlarda ise idrarda yanmanın yanı sıra adet düzensizliği ve akıntı gibi belirtiler ortaya çıkar. Karın içi iltihaplanma ve kısırlığa neden olabilmektedir. Tedavisi oldukça kolaydır. Ama bir an önce tedaviye başlanılması gerekir. Kendiliğinden düzelmez. Hamile olan kadınlarda doğum kanalından bebeğe geçme riski de bulunmaktadır. Bebekte körlük ve zatürre gibi rahatsızlıklara neden olur. Bel soğukluğu belirtileri hastalık cinsel yolla alındıktan sonra en geç 3 hafta içerisinde ortaya çıkar.
 • Genital uçuk (Herpes), cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri olan genital uçuk daha fazla kadınlarda görülür. Kadın üreme organında kaşıntı ve uçuk şeklinde sivilcelerle ortaya çıkar. Müdahale edilmediğinde bir süre sonra ağrılı yaralar oluşabilir. Kendiliğinden iyileşse bile bir süre sonra kesin olarak tekrar eder. İdrar yollarında hastalık ve enfeksiyonlarai menenjite, rahim ağzı kanserine ve gebelikte düşüğe neden olmaktadır. Bu yüzden en kısa sürede tedavi edilmesi gerekir.
 • Hepatit B (Sarılık), kan ve cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. İdrar renginde koyuluk, koyu sarı bir idrar, yüksek ateş ve kusma, karaciğer de büyüme ve hassaslık en önemli belirtilerindedir. Hepatit B'nin kesin bir tedavisi olmayıp vücudu güçlendiren tedaviler ile hastalığın vücuda verdiği zarar azaltılmaktadır.
 • Klamidya, Tedavisi kolay bir cinsel hastalık olan klamidya kadın ve erkekte kısırlık ve üreme organlarında apseye neden olmaktadır. Kadınlarda sarı ve köpüklü bir akıntı ile karın içi iltihaplanmalara ve üreme organında apseye neden olur. Erkeklerde idrarda yanmaya sarı akıntı eşlik eder. Bu durum ise spermlerin kalitesini ve miktarını etkiler.
 • Frengi (Sifiliz), hastalıkta erken tedavi oldukça önemlidir. Tüm vücuda olumsuz etkileri olan cinsel hastalıklardan biridir. Hamile bir kadında oluşan frengide bebeği de risk altına girmektedir. Frengi mikrobunun vücuda girdiği yerde ağrısız ve şişkin bir yara oluşur. Frengi hastalığının ilerlemesi durumunda sinir sisteminin zarar görmesi ile körlük ve sağırlık gibi durumlar meydana gelebilir. Aynı zamanda vücutta tümörler oluşarak buna bağlı ölüm gelişebilmektedir.
 • HIV (AIDS), en sık görülen bulaşma şekli korunmasız yapılan cinsel ilişkidir. HIV virüsü kan yolu ile bulaşan bir hastalık olduğundan dolayı ağızdan öpüşmelerde açık yaraların olması ve diş etlerinin kanamış olması nedeni ile de çok kolay bir şekilde bulaşmaktadır. HIV virüsü taşıyan bir kişinin kullandığı çatal, kaşık, bıçak ya da aynı tuvaleti kullanma, öksürük, tükürük idrar yolu ile bulaşmamaktadır. HIV virüsü cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Virüsün neden olduğu hastalık AIDS'tir. HIV vücudun bağışıklık sistemini yok ederek vücudu diğer hastalıklara karşı savunmasız hale getirmektedir. HIV virüsü Eliza testi ile saptanabilmektedir. Bazen HIV virüsü taşıyıcı hasta olmasa bile cinsel ilişki ile karşı tarafa bulaştırmaktadır. Halsizlik, ateş kilo kaybı, gece terlemeleri, cinsel organda göze çarpan yara ve mantar durumları en belirgin özellikleridir. Maalesef AIDS'ın kesin bir tedavisi olmayıp ancak etkin bir tedavi ile vücudun bağışıklık sistemi güçlendirilerek hastanın daha uzun süre yaşaması sağlanmaktadır.

Cinsel Hastalıklar Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Astım Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Demans Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Demans Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

Perthes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Perthes Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aft Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kusma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6