Varikosel Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
20 Haziran 2024

Varikosel Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Varikosel hastalığı, erkekler arasında ciddi bir sağlık sorunu haline gelmiş hastalıklardan biridir. Oldukça yaygın bir şekilde görülen bu hastalık, erkeklerin yaklaşık %10'unda ortaya çıkmaktadır. Hastalığın yaygınlığına bakıldığında, bu oranın oldukça yüksek olduğunu anlayabiliriz. Varikosel hastalığında, kişinin testisleri içindeki damarlarda büyüme ve genişleme görülür. Bir nevi bacaklarda görülen varis hastalığına benzer şekilde damarlar şişer. Varikosel hastalığında testislerdeki sıcaklık artışı ve toplardamarlar içerisindeki kanın organa geri akması sonucunda dolaşıma zarar vererek sperm üretimini engeller. Yani kısaca varikosel hastalığı, erkeklerde kısırlığa neden olan hastalıklardan biridir.

Bu hastalığın ortaya çıkış yaşı genellikle kişinin ergenlik dönemleridir. Kişinin ergenlik dönemi öncesinde bu hastalıkla karşılaşma olasılığı oldukça düşüktür. Bu nedenle, ergenlik ve sonraki yaşlarda olan insanlarda bu problem görülebilmektedir. Kontrol altına alınmadığı zaman hızla ilerleyerek daha fazla soruna neden olan bu hastalığın, birçok hastalık gibi erken teşhisi çok önemlidir.

Varikosel Hastalığı Neden Olur?
  • Varikosel hastalığına neden olan önemli faktör, kişinin yapısının bu hastalığa uygun olmasıdır. Yani kişide var olan kalıtsal durumlardır. Kişinin doğuştan beri geninde bulunan bu hastalık, ergenlikle birlikte ortaya çıkabilmektedir. Bu durumun yanında, sürekli olarak ayakta duran insanlarda da bu hastalık oluşabilir. Özellikle iş hayatında ayakta çalışan kişilerde meslek hastalığı nedeniyle varikosel meydana gelebilir.
  • Bir diğer varikosel nedeni ise kişilerin testislerine alınan darbelerdir. Bazen yıllar önce kişinin testislerine aldığı darbeler, sonraki zamanlarda varikosel hastalığı olarak ortaya çıkar.

Testis içerisindeki kan dolaşımının genişleyen damarlar nedeniyle bozulması ile meydana gelen bu hastalık insanlarda bazı belirtiler gösterir. Bu belirtiler çok çeşitli ve farklı belirtiler değildir. Bu nedenle belirtilere bakarak bu hastalığın teşhis edilmesi mümkün değildir. Fakat belirtilere bakarak bir sorun olduğunu anlayabilir ve doktora gidebilirsiniz.

Varikosel Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Varikosel hastalığı, belirgin klasik belirtiler ile kendini gösterir. Bu belirtilerden biri, testislerden bacaklara doğru ilerleyen şiddetli bir sancıdır. Bu sancılar, günlük hayatın sürdürülmesinde zorluklara neden olabilir. Çünkü kişiler hareket ettikçe bu ağrı daha fazla artar. Bu durumun yanı sıra, kişinin sıcak ortamlarda testislerine baktığında genişlemiş olan damarları görebilmesidir. Testisler üzerinde görülen damarlar tamamen varikosel hastalığı belirtileridir.

Bu iki belirtinin haricinde, kişiden kişiye değişen baş ağrısı ve mide bulantısı gibi durumlar da görülebilir. Ancak bu belirtiler herkeste ortaya çıkmayabilir.

Varikosel Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu hastalığın tedavisi için ilk olarak mikro cerrahi uygulamalar ile kısırlık sorununun giderilmesi gerekmektedir. İlk tercih genellikle ilaç tedavileridir. Ancak kullanılan ilaçların fayda göstermemesi durumunda cerrahi müdahale gerekebilir. Kişilerin doktorun verdiği ilaçları doğru bir şekilde kullanması tedaviyi çok daha kolaylaştıracaktır.

Bu şikayet ile doktora giden insanlarda ilk muayene genellikle gözle yapılır. Daha sonraki muayene ise elle yapılır. Doktorunuz, testislerinize dokunarak bu durumun olup olmadığını anlayacaktır. Varikosel sorunu olan insanlarda, sorunun netliğe kavuşturulması açısından bazen tıbbi görüntüleme cihazları ile kontroller yapılabilmektedir.

Erken teşhis ve doğru tedavi yöntemleri ile varikosel hastalığının olumsuz etkilerinden korunmak mümkündür. Bu nedenle herhangi bir şüphe durumunda hemen bir uzmana başvurmak önemlidir.

Varikosel Hastalığı Yorumları

soru

Menzur

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Ben yeni evlendim ve doğal olarak o yasa kadar tahmin edemedim böyle bir hastalığım olduğunu. Hiç böyle hayal etmemiştim ama evliliğim resmen zehir oldu. Allah kimseye vermesin gerçekten. Ben bu hastalık hakkında bilgisi olan arkadaşlardan yardım isteyecektim. Yapabileceğim birşey var mı lütfen yardımcı olun

Cevap yaz
cevap

Admin

11 Mayıs 2024 Cumartesi

Menzur, yaşadığın durumu anlayabiliyorum ve çok üzgünüm. Öncelikle, bir uzmana danışmanı tavsiye ederim. Profesyonel yardım almak, bu süreçte sana en doğru yönlendirmeyi sağlayacaktır. Ayrıca destek gruplarına katılmak da faydalı olabilir. Eşinle açık ve samimi bir iletişim kurarak birlikte bu durumu atlatabileceğinizi unutma. Geçmiş olsun, umarım en kısa zamanda çözüm bulursun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Damar Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Verem Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hashimoto Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hashimoto Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zengin Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Zengin Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kurdeşen Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6