Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Pankreas Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Pankreas Hastalıkları, Pankreas karın bölgesinin en geri bölgesinde yer alan, uzunluğu yaklaşık olarak 15 cm olan, kalın bağırsak (Kolon), mide, onikiparmak bağırsağın (Duodenum) ön kısmı tamamen kapatılmış olan bir organdır. Pek çok önemli vazifesi olmakla beraber, alınmış olan besinlerine sindiriminde ve kan şekerinin belirli bir düzeyde tutulmasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Pankreas hastalıkları ve özellikle de pankreas kanseri organın tüm her yerinde gelişmenin yanı sıra en çok da baş bölümünde gelişmektedir. Aynı şekilde en sık salgı üreten hücrelerden kök alırlar ve adenokanser adıyla bilinirler.

Bilinen pankreas hastalıkları: Pankreas psödokisti, Akut pankreatit, Kronik pankreatit ve pankreas kanseridir. Bunlardan en yaygın olanı pankreas kanseridir.

Pankreas kanseri

Pankreas kanseri, pankreas dokularındaki hücrelerde oluşan olumsuz bir tümördür. Pankreas dokularında yer alan bütün hücrelerden kanser oluşumu meydana gelebilir. Hem ekzokrin (Sindirim salgısı üreten) hem de endokrin (Hormon üreten) dokudan kanserli hücre çıkabilir. Rahatsızlıkların yaklaşık olarak %95'inde sebebi pankreas yolunda kaynaklanan duktal adenokarsinom adı verilen alt tiptir. Bunların haricinde nöroendokrin tümörleri de zararlı olabilir. Öte yandan çok az görülen, pankreasa diğer çeşitli organlarda meydana gelen kanserlerinden metastaz da olabilir.

Pankreas kanserinin tam olarak nedeni tespit edilememiştir. Bununla birlikte bilinen birtakım risk etkenleri mevcuttur. Yağlı diyet, alkol, sigara, bazı kimyasallarla (İyonize radyasyon, halojen hidrokarbonlar, alüminyum ve akrilamid) iç içe olan meslek grupları, diyabet ile kronik pankreatit gibi rahatsızlıklar hastalık öyküsü risk etkenidir. Bunun yanı sıra genetik teması olan herediter pankreas kanseri de tahmin edilebilen bir durumdur. Pankreas kanserine sebep olan kistadenom ismindeki bazı birtakım iyi huylu urlar da uzun zamanda kanserleşebilme durumu söz konusu olabilir.

Bu hastalık problemi tahmin edilemeyen belirtilerle ortaya çıktığı için tanısını kolay kolay söylemek mümkün olmayabilir. Çok erken bir yaşta bu hastalığa yakalanan bireylerde, en sık Uzman bir doktora başvuru zamanında bu hastalıktan doktorun şüpheli yaklaşması ve buna bağlı yapılanı araştırmalar oldukça önem taşır.

Tedaviye başlanacağı zaman fizik tedavi, laboratuvar ve radyolojik değerlendirmelerin sonucunda, pankreas urunun hangi aşamada olduğu, diğer organlarla durumunun ne olduğu, özellikle de çevre damarlara ya da uzak organlara dağılımının olup olmadığı meydana çıkarılıp ameliyatla alınma şansı değerlendirilmesi gerekir. İleri dönemlerde tümörlerde cerrahi müdahale uygulanmaz.

Erken tanı sayesinde ameliyat olunup tam iyileşme ve eski haline gelme ihtimali yüzdelik olarak tahmini %50'nin aşağısındadır. Kansere karşı alınan ilaçlar ile ışın tedavisi yöntemi iyileşme derecesini etkileyen faktörlerdir. Ancak geri kısımda kanser hücresi bulunduran ameliyatlardan sonra ya da komşu organlara dağılım olan hallerde ise sağ kalım durumu pekiyi olmayabilir. Hastalıktan korunmak için yapmamız gereken bazı temel durumlar söz konusudur. Fazla kilolarından kurtulmak, dengeli beslenmek, düzenli egzersiz yapmak ve tütünden uzak durmak şarttır. Buradaki bahsettiğimiz makaledeki bilgiler genel bir bilgilendirme türü olup, hastalıklar bireyden bireye ve durumdan duruma değişkenlik oluşturabileceğinden bireysel bir değerlendirme yapmak için Uzman bir doktorla mutlaka görüşünüz.

Pankreas Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6