Solunum Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Solunum Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Solunum sistemi, insan vücudunda yaklaşık yetmiş trilyon kadar dokuya oksijen sağlamakla görevli bir sistemdir. Yalnızca oksijen taşımakla kalmayarak, dokuların metabolizma işlevleri nedeniyle meydana gelen karbondioksitin vücuttan atılması ve kanın pH değerlerinin ayarlanması gibi oldukça önemli görevleri üstlenir. Solunum sistemi ögeleri akciğerler, nefes borusu, gırtlak ve burundur. Bu önemli organlardan en ciddi hastalıkların yaşandığı organ ise vücut için en faydalı organların ilk sırasında yer alan akciğerlerdir. Genel olarak akciğerlerle ilgili önemli rahatsızlıklarda hasta aldığı her nefeste yeterli oranda oksijen alamaz ve böyle durumlarda hastalar yaşamdan zevk alamaz hale gelirler. Solunum hastalıkları genellikle solunan kirli havadan ileri gelmektedir. Sağlıklı bir yaşamın ana kuralı temiz havadan geçmektedir. Temiz havanın tam tersine solunan kirli hava ise solunduğu andan itibaren ulaştığı tüm organlara olumsuz zarar vermektedir. İlk başta vücut bu zararları yok edebilecek durumdadır. Ancak uzun süreli ve sürekli maruz kalınan kirli havaya vücut yenilerek rahatsızlıklar en umulmadık en zayıf anlarda kişiyi yakalayacaktır.

Astım

Astım hastalığına yakalanan kişilerin solunum yolları oldukça hassastır ve daralan solunum yolları havanın ilerlemesinde problem çıkararak nefesin zorlukla alınıp verilmesine sebep olur. Astım rahatsızlığında sınırlı solunan hava özellikle daralan hava kanallarından zorlanarak geçmesinden dolayı zorlanma sonucunda kişilerde hırıltılı solunumla sonuçlanır. Astım krizleri sigara dumanı, hava kirliliği, fabrika dumanları, polen, solventler, enfeksiyonlar, soğuk hava, kimyasallar, temizlik ürünleri, bazı yiyecekler ve egzersiz gibi astımı tetikleyen faktörlerdir.

Soğuk Algınlığı

Soğuk algınlığı özellikle kış aylarının önemli hastalıklarından olup dikkat edilmesi oldukça önemli ve bulaşıcı olan üst solunum yolları enfeksiyonlarındandır. Grip bakterilerinden farklı özelliklere sahip olan rhinovirüsler olarak bilinen binlerce virüs nedeniyle soğuk algınlığı rahatsızlığı baş gösterir. Bu virüsler özellikle öksürme, hapşırma veya mikroplu nesnelerle temas edilmesi ile yayılırlar. Günümüzde pek çok kişi mineral ve vitamin içerikli ilaçlar sayesinde solunum enfeksiyonu semptomlarının tedavisini sağlayarak hastalar bir veya iki hafta içerisinde normal yaşamlarına dönebilirler.

Grip

Grip, Influenza adı verilen bir virüsün sebep olduğu oldukça önemli bir solunum yolları enfeksiyonudur ve kişiden kişiye rahatlıkla bulaşarak yayılabilen bir hastalıktır. Gribe neden olan virüsler oldukça kalabalık olmalarının yanı sıra kendilerini değiştirme özelliğine de sahip olmalarından dolayı grip salgınını önlemek de mümkün olmamaktadır. Kullanılması tavsiye edilen anti-viral özellikli ilaçlar ile grip aşıları pek çok hastada başarılı olmaktadır. Grip semptomları ise eklem ve kas ağrıları, ateş, titreme, burun akıntısı, öksürük, hapşırık, boğaz ağrısı olarak grip rahatsızlığına eşlik ederler.

Akciğer Kanseri

Akciğer kanserinin büyük olasılıkla sebebi sigara olmasının yanı sıra kirli hava veya duman gibi faktörler akciğerlerin dokusunda kötü huylu olarak bilinen tümörlerin meydana gelmesine sebep olmaktadır. Akciğer kanserinin tedavisi ise kemoterapi, cerrahi, radyasyon tedavisi ile radyasyon kombinasyonu yapılabilmektedir.

Akut Bronşit

Özellikle akut bronşit bakteriyel veya viral şeklinde meydana gelmesinin yanı sıra bronş kanallarının iltihaplanması durumuna verilen isimdir. Bu oldukça önemli solunum enfeksiyonu belirtileri hastanın vücut direncini en aza indirerek nefes darlığı, balgam, öksürük, göğüs ağrısı ve aşırı yorgunluk ve halsizlikle birlikte seyredebilmektedir. Ayrıca balgam veya mukusun yeşil veya sarı renklerde olması halinde hekimin tavsiye edeceği antibiyotik tedavisine başlanması ile kronik bronşitin tersine akut bronşitte hastalık süresi 4 ila 6 hafta arasında devam edebilmektedir.

Solunum Hastalıklarının Önlenmesi

Solunum hastalıklarından korunmak için alınabilecek bazı önlemler şunlardır:
 • Sigara ve tütün ürünlerinden uzak durmak
 • Hava kirliliğinden korunmak için maske kullanmak
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için dengeli beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak
 • Grip aşısı gibi koruyucu aşıları yaptırmak
 • El hijyenine dikkat etmek ve kalabalık ortamlardan kaçınmak
Solunum hastalıkları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir ve yaşam kalitesini düşürebilir. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde bir sağlık profesyoneline başvurmak ve gerekli tedavi yöntemlerini uygulamak önemlidir.

Solunum Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6