Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Adet Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Adet hastalığı, Adet ortalama olarak 12 veya 13 yaşlarından yine ortalama olarak 50 yaşlarına kadar bayanların yaşadığı gayet doğal olan bir olaydır. Âdet kanaması her kadının yaşaması gereken bir durumdur. Hamile olmayan her kadın her ay adet olabilir. Adet denilen olay rahim içinde bulunan dokunun her ay dökülerek yenilenmesidir. Bu dökülme sırasında kan, ölü hücre vs. Bulunan maddeler kan ile vücuttan dışarı atılır. Halk arasında bu kan kirli veya pis kan olarak adlandırılır. Nedeni ise kötü bir kokusunun olmasıdır. Ancak böyle adlandırılsa da adet kanı mikropsuz bir kandır.

Adet dönemi en az 3, en fazla 8 sürmektedir. Tabi bazı durumlarda bugün sayısı daha fazla ya da daha az olabilir. Âdet kanaması her 25 veya 28 günde bir kendini tekrarlar. İlk adet dönemlerinde tabi ki bu dönem çok düzenli olmayabilir. Daha erken ya da daha geç adet olma ihtimalini vardır. Bu gayet normal bir durumdur. İlk başlarda ancak hep böyle devam ederse bir doktora görünmeniz gerekebilir. 2 ayda bir ya da 3 ayda bir adet olan insanlar vardır illa ki. Bu durum hormonlarla alakalı da olabilir. Dediğim gibi zamanla normale dönme ihtimali yüksektir.

Adet dönemleri bazı kişilerde çok ağrılı geçebilir. Bu ağrı karın ve kasık kısmında meydana gelir. Âdet kanaması başladığı zaman dökülmeye başlayan kan ve bazı maddeler düz kasların kasılmasına neden olur ve bu da kanama sırasında ağrının olmasına neden olur. Bazı kişilerde âdet kanaması ile baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal ya da kabızlık gibi durumlarda eşlik edebilir. Bu ağrılar genelde ilk gün veya ikinci gün olur ve daha sonra geçmeye başlar. Ancak ağrı dayanılmayacak kadar çok ise iyi bir şekilde dinlediğinizde, ayak ve karnınızı sıcak tuttuğunuz da ağrı geçecektir.

Adet döneminde yapılması gerekenler

İlk olarak adet olduğumuzu fark ettiğimiz zaman vücuttan çıkan kanın hem kıyafetlerimize hem de oturduğumuz yere bulaşmaması için iç çamaşırınızın içerisine yumuşak, cildiniz tahriş etmeyecek ve temiz olan bir pes parçası ya da günümüzde kullanımı daha rahat olan pedlerden kullanabilirsiniz. Adet döneminde daha dikkatli, temiz ve hijyenik davranmalıyız. Bu dönemde vücudun mikrop kapması çok çabuk olacaktır. O yüzden bu dönemde her zamankinden daha temiz ve dikkatli olmalıyız.

Adet Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Siroz Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sıtma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sıtma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6