Tırnak Yeme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tırnak Yeme Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tırnak yeme hastalığı: Çoğunlukta çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde görülen bir hastalıktır. Çok sık olmasa da yetişkin kişilerde de görülmektedir tırnak yeme hastalığı tırnak yemek hastalıktan ziyade bir takıntıdır. Tırnak yemek bilin altında yatan psikolojik sorunların sonrasında ortaya çıkmaktadır. Tırnak yeme hastalığı günümüz çocuklarının yaklaşık %35'inde görülmektedir. Tırnak yeme alışkanlığı kendini ifade edemeyen ve etrafında taktir edilmeyen çocuklarda daha çok görülmektedir. Yetişkinlerde tırnak yeme hastalığı çocukluktan kalma bir alışkanlık olması ile kendini ifade edememenin verdiği bir sıkıntı belirtisidir tırnak yeme alışkanlığı. Yetişkinler hem kendilerine hem de çocuklarına tırnak yeme alışkanlığından kurtulmanın zor olmadığını ve bunun bir bağımlılık olmadığını dayatmalıdır. Çünkü tırnak yeme alışkanlığını bağımlılık ve kurtulunması zor bir hastalık gibi görüldüğü taktirde vazgeçilmesi imkânsız bir takıntı halini almaktadır.

Tırnak yeme hastalığına neden olan sebepler?

Tırnak yemek hastalıktan çok alışkanlıktır. Daha çok çocuklarda görülen bu alışkanlık çocuklarda kabul görülmeyen ve hoş karşılanmayan bir davranış olduğunu anladıkları anda daha çok tırnak yeme arzusu olmaktadır. Tırnak yiyen çocukların anne ve babalarına çok iş düşmektedir. Çünkü tırnak yemeye başlayan çocuklarda dikkat edilen durumların başında başka çocuklarla kıyaslanma, aşırı heyecanı bastırma ve aşırı baskı altına alınma yatmaktadır. Özellikle çocuklar ardından ergen yaştaki gençler ve yetişkinlerde tırnak yemek öz güven eksikliği aile içi baskısına maruz kalarak büyüyen kişilerde daha sık görülmektedir. Tırnak yeme hastalığının altında yatan en önemli faktör psikolojik sorunlardır. Örneğin anne babası tarafından sıkı ve baskıcı bir eğitim uygulandığında, aşağılama ile karşılaştığında, sürekli eleştirildiğinde, yeterli sevgi ve ilgi göremediğinde iç dünyasındaki sıkıntıyı tırnak yiyerek dışa vurmaktadır.

Tırnak yeme hastalığında anne ve baba arasındaki ilişkilerde çocuğu etkilemektedir. Anne baba geçim edemez ve sürekli evde bir kavga ortamı olur ise çocuk da tırnak yeme alışkanlığı ortaya çıkabilir. Birden fazla çocuk bulunan evlerde çocuklar arasında sevgi paylaşımı da eşit olmalıdır. Sevgi eşit paylaşılmadığı taktirde çocuklarda kıskançlık başlar ve bu tırnak yemeye yol açabilir. Tırnak yeme hastalığı örnek alınmış bir davranış da olabilir. Örneğin tırnak yiyen bir anne veya baba çocuklar tarafından örnek alınıp doğru bir hareket olarak da algılanabilir. Tırnak yeme alışkanlığı korku ile de başlayabilir. Toplumdan dışlanma korkusu, başına kötü bir şey gelme korkusu, başarısızlık korkusu, anne baba korkusu ve benzeri korkularda bu hastalığa sebep olabilir.

Tırnak yeme hastalığı nasıl tedavi edilir?

Bu hastalıktan kurtulmanın ön önemli yöntemi ilk fark edildiği anda buna neden olabilecek faktörleri bulup o konuda çözüm üretmektir. Çocuklarda ilk görüldüğünde çok büyük bir sorunmuş gibi davranmayıp bir müddet görmezden gelmektir. Çocuk huzursuz bir ortamda ise o ortamdan uzaklaştırmak gergin ise sakinleştirmek gereklidir azarlayıp yapma etme demek çocuğu inatlaşmaya götürür ve bu da zamanla vazgeçilmesi zor bir alışkanlık halini alır. Çocuklar korku esnasında tırnaklarını yiyor ise korkuları ile yüzleşmesini ve o korkulardan arınmasını sağlamak gereklidir. Çocuklar da veya yetişkinlerde gece tırnak yeme hastalığı var ise terletmeyecek hafif bir eldiven kullanımı tırnak yemeyi önleyebilir. Tırnak yiyen kişilerin ve çocukların tırnaklarına acı oje diye bilinen sıvıyı sürebilirsiniz bu şekilde acı tadı geldiğinde tırnak yeme isteği kaybolacağı yememesi gerektiğini de hatırlatacaktır. Çocuklarda görülen tırnak yeme hastalığından kurtarmak için küçük ve ölçülü biçimde ödüller ve taktirler vermektir. Çocuklara öz güven sağlamak ve başarı yolları açmak onlara söz hakkı tanımak da tırnak yeme hastalığından kurtaracaktır.

Tırnak Yeme Hastalığı Yorumları

soru

Akçora

14 Nisan 2024 Pazar

Tırnak yemek çoğunlukta çocuklarda ve ergenlik dönemindeki gençlerde görülen bir hastalıktır. Çok sık olmasa da yetişkin kişilerde de görülmektedir tırnak yeme hastalığı tırnak yemek hastalıktan ziyade bir takıntıdır. Peki ya bunun bitkisel yoldan bir çözümü var mıdır veya bu alışkanlık için önerilebilecek yöntem var mıdır?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

Merhaba Akçora,

Tırnak yeme alışkanlığı, çoğu zaman stres ve kaygının bir belirtisi olarak ortaya çıkar. Bu durumla başa çıkmak için birkaç farklı yöntem denenebilir:

1. Stres Yönetimi: Meditasyon, derin nefes alma egzersizleri veya yoga gibi stres azaltma teknikleri tırnak yeme alışkanlığını azaltabilir.

2. Davranışsal Terapiler: Bir uzmandan destek alarak davranışsal terapi yöntemleri ile bu alışkanlık üzerinde çalışabilirsiniz.

3. Bitkisel Çözümler: Bazı bitkisel çaylar (papatya, melisa gibi) sakinleştirici etkileriyle stresi azaltabilir. Ancak, bitkisel çözümler kullanmadan önce bir doktora danışmanız faydalı olacaktır.

4. Fiziksel Bariyerler: Tırnaklara acı tat veren ojeler veya tırnak bandı kullanmak, tırnak yeme alışkanlığının önüne geçebilir.

Bu yöntemlerden bir veya birkaçını deneyerek tırnak yeme alışkanlığını kontrol altına alabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim!

Sevgiler,

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çocuklarda Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Mantar Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

El Ayak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Saç Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinüzit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6