Çocuklarda Çiçek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Çocuklarda Çiçek Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda çiçek hastalığı, genellikle çocuklarda ortaya çıkan virüs kökenli olan bulaşıcı bir hastalıktır. Su çiceği aynı zamanda da zona hastalığına sebep olabilmektedir. Virüsün süresi 10-20 gün arasındadır. Vücutta içi su dolu döküntüler ile kendini belli eder. Halsizlik ve ateş görülmektedir. Önce pembe lekelenme olmaktadır daha sonra içi su dolu kırmızı kabarcıklara dönüşmeye başlamaktadır. Yüzde, saç aralarında, kollarda daha az görülürken vücutta daha fazla görülmektedir. Çok fazla kaşıntı yapmaktadır ancak kaşırken su kabarcıklar patlatılırsa iz kalabilmektedir. Kaşımama'ya dikkat etmek gerekmektedir aynı zamanda bakteri ve mikropta kapabilmektedir. Su çiçeği küçük yaşta çıkartılmadıysa yetişkin döneminde daha zordur ve hatta hamilelerde bebek ölümüne yol açabilmektedir.

Çocuklarda çiçek hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Genellikle antibiyotik kullanılmaz. Su çiçeği çıkartan çocuklar sıcak yerlerde tutulmaz çünkü terleme oldukça kaşıntı artmaktadır. Yaklaşık olarak 7 gün süren hastalık ilk 3 günü ateş yapabilmektedir. Çocuğa o zamanlarda ılık duş aldırmak gerekir. Daha şiddetli olursa doktora gitmek gerekmektedir. Fakat bağışıklık sistemi güçlü ise yanlızca kaşıntı ve bakteri ile enfeksiyon oluşmaması için krem ve losyon kullanılır. Halsizlik, ateş gibi durumlarda ise ilaç kullanılabilmektedir. Çocukların tırnakların kesmek ve sabunla yıkamak virüsün önüne geçebilmektedir. Bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında fazla görülmektedir. Doktorlar su çiçeği aşısını tavsiye etmektedir ayrıcı çiçek hastası olan birisini yaklaştıysa 72 saat içerisinde aşı yaptırabilmektedir.

Çocuklarda çiçek hastalığında aspirin kullanımı?

Asla aspirin kullanılmaz. Aspirin, su çiçeği virüsü ile birleşince komaya sokabilir hatta ölümle sonuçlanabilir.

Çocuklarda Çiçek Hastalığı Yorumları

soru

Şeyma

20 Nisan 2024 Cumartesi

3 yaşındaki oğlumun su çiçeği hastalığı şiddetli ateş ile seyrediyor. Ayrıca yaşı küçük olduğu içinde yolması kaşıması beni çok tedirgin ediyor. Bu dönemi rahat atlatmak ve özellikle yüzünde iz kalmaması için ne yapmaıyım?

Cevap yaz
cevap

Admin

18 Haziran 2024 Salı

ޞeyma hanım,

Öncelikle geçmiş olsun. Su çiçeği hastalığı çocuklarda genellikle kaşıntı ve ateş ile birlikte zor bir süreç olabilir. Ateşi düşürmek için doktorunuza danışarak uygun ateş düşürücü ilaçlar kullanabilirsiniz. Kaşıntıyı hafifletmek için ise doktorun önereceği kaşıntı giderici kremler ya da losyonlar kullanılabilir.

Çocuğunuzun tırnağını kısa tutmak ve ellerini sık sık yıkamak, kaşınma sonucu enfeksiyon riskini azaltabilir. Ayrıca, özellikle gece yatarken eldiven takması da kaşınmayı önleyebilir.

Yüzünde iz kalmaması için ise yaraların kabuklanmasını beklemek ve kabukları koparmamak önemlidir. Çocuğunuzun yeterli sıvı alımına dikkat edin ve cildini nemli tutmaya çalışın. Eğer yara izleri konusunda endişeleriniz devam ederse, bir dermatoloğa danışabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bulimia Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Bulimia Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İshal Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tarçın Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tarçın Şeker Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Reflü Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sindirim Hastalıkları Nelerdir?

Sindirim Hastalıkları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6