Tiroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Tiroid Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tiroit hastalığı, Tiroit gırtlağın ön tarafında bulunan tiroit bezinin salgıladığı hormonlarla vücuttaki tüm organların işleyişinin devam etmesine yardımcı olur. Ancak vücuda giren mikroplar sebebiyle işlevinde aksaklık meydana gelir. Yaşın ilerlemesi, ısı değişikliği, radyasyon kullanılan ilaçlar, iyot eksikliği ya da fazlalığı, kanser gibi faktörler tiroit bezinin çalışmasını bozar. Bu yüzden tiroit bezi ile ilgili hastalıklar meydana gelir. Bu hastalık genellikle kadınlarda görülür. İlerleyen yaşa bağlı olarak da tiroit hastalığının sıklığı artar.

Tiroit hastalığının belirtileri nelerdir?

Tiroit hastalığının belirtileri endokrinoloji metabolik hastalığı uzmanlar tarafından uygulanan yöntemlerle belirlenir. Hastada boyun ön kısmında bir şişlik veya nadir olarak ağrı, ses kısıklığı, boğazda baskı varsa gerekli olan hekime gidilmelidir. Bazen şişlik hasta yakınları tarafından fark edilebilir. Kişinin kendisi tarafından fark edilmeyebilir. Bu çoğunlukla tiroit bezi büyümesi ya da buna bağlı olarak oluşan ağrıyla tiroit iltihabına bağlı olabilir. Bu sebepten dolayı boyun ön kısmında şişlik ve ağrı meydana gelir.

Tiroit hastalığı çeşitleri

En sık görülen biçimi guatr büyümesi ya da tomurcuklanmasıyla belirlenir. Tiroit bezinin az hormon salgılanması olan hipotiroidi problemi görülür. Hipotiroidi hastaları ciltte kuruluk, yüzde ve vücutta şişlik, saçlarda kabalaşma, kabızlık, uyku eğilimi, bayanlarda adet düzensizlikleri, seste kalınlaşma gibi sebepler ile ortaya çıkar. Hipertiroidiiiiiiiii ise kilo kaybı, terleme, sıcağa karşı tahammülsüzlük, çarpıntı, bağırsak hareketliliği, titreme, adet düzensizlikleri, sinirlilik yakınmaları ya da uyku bozukluğu gibi belirtilerle kendini belli eder.

Tiroit hastalığının testleri

Tiroit hastalığından şüphelenildiği durumlarda hastanın hastalık öyküsü dinlenir. Uzmanlar tarafından muayene edilir. Kanda tiroit hormonlarının düzeylerinin takibinin yanı sıra Sintigrafi, ultrasonografi, tiroit bezinde ince iğne ile örnek alınması gibi yöntemler ile hastalık testi edilir. Bu hormonlara tiroit hormonu engelleyen ilaçların tedavide öncelikli kullanıldığı görülmektedir.

Tiroit hastalığının kanser evresi

Tiroit kanseri hastalarının arasında en az rastlanan kanser çeşididir. Ancak tiroit kanseri kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görülür. Vücudun diğer organlarında görülen kanserlere göre daha iyi bir seyir gösterir. Boyun bölgesinin dışından ışın alınması tiroit kanserinin riskini arttırır. Ancak Radyoaktif iyot tedavisiyle bu bezenin hızla büyümesi engellenir. Erken dönemde hiçbir problemi olmayan ele gelen nodüller görüldüğünde, geç kalınmadan doktora gidilmelidir. Boyunda hissedilen lenf bezleri yutma güçlüğü, nefes alma güçlüğü, yemek borusuna kadar kanser ilerlemişse böyle belirtilerle seyredilir. Kanserin erken tanısında belirlenen nodüller değerlendirilerek; gerekli tedavi uygulanır. Erken tiroit kanserlerinin çoğunluğu şüpheli nodüllerin varlığı sonucu verilen ameliyat kararından sonra tespit edilir. Tiroit kanserinin tedavisi cerrahidir, tiroit bezinin uygun şekilde o bölgeden temizlenmesi ile tedavi edilir.

Tiroit hastalığının ameliyatla tedavisi nasıl yapılır?

Tiroit hastalığı kozmetik nedenlerle tiroide bağlı olarak yutma güçlüğü, nefes alma problemiyle ortaya çıkan ses kısıklığı gibi durumlarda bu hastalık ilerlemeden yapılan teşhis sonucunda ameliyat tercih edilir. İlaç tedavisine yanıt vermeyen hipertiroidi durumunda şüpheli tiroit bezi hastanın görüntülü olarak rahatsızlık duyduğu durumlarda ameliyata alınır. Tiroit bezi yapısal olarak iki adet loptan oluşur. Bu loptan ameliyat esnasında birer küçük parça alınarak; diğer tarafta kalan kısım bırakılır. Kanser söz konusu olduğunda ise her iki lobun çıkarılması önemlidir. Ameliyatın sonunda hastanın hastanede kalış süresi en fazla iki gündür. Genellikle hastaları ameliyattan sonra bir gün hastanede kalıp; taburcu olurlar. Normal hayata dönmeleri çok kısa sürer. Ancak tiroit hastalarının ameliyat sonrasında takip edilmesi çok önemlidir. Bu hastalığın tekrarlamaya da hormon eksikliğine bağlı olarak tekrar ettiği gözlenmiştir.

Tiroit ameliyatının riskleri nelerdir?

Ameliyattan önce hastaya çok iyi bilgilendirilmeli ve ameliyat sonrası oluşabilecek ihtimaller hasta ile paylaşılmalıdır. Bu ameliyat Uzman kişiler tarafından yapılmalıdır. Tiroit bezi ve boyun ön duvarındaki damar ve sinir yapıları ile komşuluk içinde olduğu için ameliyat büyük risk içermektedir. Sinirlerin kesilmesi ya da yaralanmasıyla hastalarda ameliyat sonrasında hiç nefes alamama, ses yorgunluğu, ses çatallaşması, nefes darlığı gibi problemler görülebilir. Vücudun kalsiyum metabolizmasını düzenleyen paratiroid bezleri tiroit dokusu ile yakın olduğu için yanlışlıkla çıkartılır veya kanlanması bozulursa yüzde ve ayaklarda uyuşukluk, kasılma gibi problemler meydana gelebilir. Bu sebepten dolayı ameliyat olacak hastanın bilgilendirilmesi son derece önemlidir.

Tiroid Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Dolama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Dolama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Romatizmal Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Romatizmal Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6