İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

İtp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

İtp Hastalığı, İtp hastalığı deri içine kanamalar sonucu vücuda çürük oluşumu kanamaya yatkın ve çocuklarda yaygın görülen fakat pek duyulmayan bir hastalıktır. İtp hastalığı Trombosit sayısının azlığıyla görülen kanamalar anlamına gelir. İki tip İtp hastalığı vardır. (Akut) kısa ve ani hızlı sürede meydana çıkıp kendini belirten çocuklarda yüzde 85-90 ve en çok 2-6 yaşlarında görülür. En sık görülen yaş ise 3'dür. (Kronik) uzun süren erişkinlerde erkeklere oranla kadınlarda 2-3- kat fazla görülen tiptir.

İtp nedir, Kanamaya yatkınlık yaratan, küçük kırmızı döküntüler, vücuda kolay çürük oluşmaları yaratan bir hastalıktır.
 • Bağışıklık sistemindeki oluşan bozukluklar belirti verir. Pıhtılaşmayı sağlayan trombosit denilen hücrelerin azalmasına bağlı olan trombopeni ve buna eşlik eden hastalığa ve kanamalara purpura denildiği için bu ad verilmiştir.
 • Trombosit sayılarının düşmesi sonucu vücutta kırmızı, mor renkli döküntüler meydana gelir. Vücutta olması gereken normal değer milimetre küpte 200 bin ile 400 bin arasındadır. Bu değer 150 binin altına düşmesine trombopeni düşüklüğü deriz. Hastalarda trombosit değeri 30 bin altına düştüğünde vücutta morarmalar ve kırmızı kanamalar meydana geliyor.
 • Hafif trombositopeni de bulgu ve belirtiler sıklıkla görülmeyebilir. Bazen rutin kan testlerinde fark edilir. Ağır trombositopeni vücudun her yerinde kanamaya neden olabilir.
İtpnin başlıca belirtileri nelerdir?

Vücut da büyük morluklar, burun kanamaları, nokta kanamalar ve ağız içindeki kanamalardır. Çocukların bazılarında ise idrarda ve bağırsakta kanamalar görülür. En korkutucu olanı ise beyin içindeki kanamalardır.
 • Beyin içi kanamaları sonunda %1'den az sıklıkta görülen bu durumlarda, çocukta kusmalar görülür, uykulu hal ve buna bağlı baş ağrıları görülür ve çocukta bilinç giderek kapanır.
 • İtp bazen başka hastalıkların seyrinde ortaya çıkabilir. Bu hastalıklar sistemik lupus eritematozus-SİLE, lenf bezesi kanseri, hepatit ve HIV virüsü ile oluşan enfeksiyonlar gibi ortaya çıkabilir.
 • İdrarda veya dışkıda kan görülmesi, dışkıdaki kanın açık kırmızı veya koyu kahve telvesi gibi olması, baş ağrıları, nöroloji belirtileridir. Bu durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.
İtp tedavisi nasıl yapılır?

İlk olarak ilaçla tedavi edilir. Tedavinin ilk hedefi bağışıklık sisteminin baskılanarak trombositlere karşı antikor gelişiminin engellenmesidir.
 • Dalaktaki trombositlerin parçalanması durdurulur. Ancak trombosit düşüklüğünün başka bir hastalığın belirtisi olmadığından emin olmak için kemik iliği testi yapılır.
 • İtp hastalığı kronik ise ilaçlara ilaveten dalak çıkarma ameliyat ide yapılmaktadır.
Acil şifa dilerim

İtp Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Astım Hastalığı Nedir?

Astım Hastalığı Nedir?

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Humma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Ruh Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kızıl Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ttp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ttp Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Bacak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6