Diş Eti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi
19 Haziran 2024

Diş Eti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti hastalıkları, diş sağlığını korumak amacıyla uzmanlarca belirtilen ve diş için zararlı olarak nitelendirilmiş gıda maddeleri olan şekerli ve asitli besinler ile dişler üzerine yapışarak kalan, kolay temizlenmeyen maddelerdir. Diş eti hastalıklarından korunmak amacıyla kısmen şekerli ve asit içeren besinlerin belirli bir düzeyde tüketmek diş sağlığımız açısından önemlidir. Diş hekimleri tarafından çürümeye, koku yayılımına ve diş eti hastalıklarına neden olan besin maddelerinin çokça tüketilmesinin diş eti hastalıklarına neden olacağı böylelikle çürük oluşumuna ve ağız kokusuna neden olacağı, hakeza diş etlerinde kanama gözleneceği sıkça dile getirilmektedir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri

Diş eti hastalıklarının belirtileri genellikle hafif başlar ve zamanla daha belirgin hale gelir. İşte dikkat edilmesi gereken bazı yaygın belirtiler:
 • Diş etlerinde kızarıklık ve şişlik
 • Fırçalama veya diş ipi kullanımı sırasında kanama
 • Diş etlerinin çekilmesi
 • Ağızda kötü koku veya tat
 • Dişlerin gevşemesi veya yer değiştirmesi
Diş Eti Hastalıklarından Korunmak İçin Önerilen Besin Şekilleri
 • Şekerli ve bol miktarda tatlı içeren gıdalar ile asitli ve dişe yapışan nitelikte olan öğünlerin sürekli tüketilmesinden korunulmalıdır.
 • Her öğün arasında özellikle öğlen ve akşam yemeklerinden sonra havuç ve elma gibi sert besin maddeleri ile dişler temizlenerek diş iplerine masaj yapacak diş ipleri kullanılmalıdır. Böylelikle diş eti hastalıklarına yakalanma oranı azalacaktır.
 • Şeker içeren ve yapışkan nitelikte olan gıdalar tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması, bu durum mümkün değil ise ağız bol su ile çalkalanmalı veya bir bardak su içilmelidir.
 • Yine şekerli ve tatlı besinler tüketildikten sonra ağza atılacak bir parça peynir, tatlı ve şekerin diş eti hastalıklarını engelleyici etkisini önleyici nitelikte olmasından son derece önemlidir.
 • Beslenme alışkanlıklarımızdan kaynaklı olarak diş çürüme oranları toplumumuzda oldukça artmıştır. Diş sağlığı ve ağız sağlığımız bu beslenme alışkanlığımızdan kaynaklı olarak değişmektedir. Eskiden insanlar sert gıdalar ile beslendikleri için doğal yollar ile diş sağlığını korumaktaydı ancak günümüzde hazır gıda tüketiminin artması buna bağlı endüstrilerin gelişmesi ile toplum olarak bu hazır besinlerin tüketiminin artmasıyla diş eti hastalıklarına yakalanma oranı oldukça çoğalmıştır.
Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmada Zararlı Olabilecek Besinler

Günümüzde artan hazır gıdalar her an elimizin altında bulunan abur cubur niteliktedir. Fabrikalarca üretilen bisküvi, çikolata, şeker, kola gibi gıda maddeleri diş minesi ve diş etleri üzerine yapışarak diş üzerinde aşınmalara ve bu aşınmalara bağlı olarak çürüklerin oluşmasına neden olmaktadır. Hakeza diş etlerine yapışan bu besinler zamanla diş etlerinin yapısını bozarak dişlerin etlerinin kolay kanamasını, pembesi yapıda diş etlerinin kırmızı bir yapı haline gelmesini sağlamaktadır. Diş eti hastalıklarında diş yapısı ve diş etleri bu maddelerden dolayı kolaylıkla gücünü kaybederek dişler ile arasındaki bağlantıyı koparır. Böylelikle bu besinler tüketilirken dikkatli olunmalıdır. Çünkü diş etlerinin dişler ile ayrılması kanama ve yemek artıklarının buralara girerek daha fazla yayılmasına neden olacaktır.

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak Amacıyla Kullanılan Maddeler

Uzman hekimlerce diş ve diş dostu olarak bilinen ve sürekli hastalarına tavsiye edilen gıda maddelerinin başında protein içerikli ürünler gelmektedir. İnsan vücudunun temel yapı taşını oluşturan protein içerikli maddeler diş ve diş etlerinin sağlığının temelini oluşturur. Birçok kişi tarafından bilinmemekle birlikte diş sağlığının korunmasında peynir doğal bir antibiyotik mahiyetindedir. Çünkü şeker tüketildikten sonra bir miktar peynirin yenilmesi diş minesinde oluşabilecek çürümeler ile diş etinde gözlemlenen hastalıklara karşı yeğene koruyucudur. Aynı zamanda yer fıstığı içinde bulunan fosfat sebebi ile çerez türü yiyecekler içinde diş dostu olarak nitelendirilmekte olan bir besindir.

Diş Eti Hastalıklarına Yakalanmamak İçin Uzman Görüşleri

Uzmanlar sabah, öğlen ve akşam yemeklerinden sonra kesinlikle dişlerin fırçalanması gerektiğini diş ve diş eti hastalıklarına yakalanılmaması için sürekli olarak dile getirmektedir. Ayrıca yemekten sonra dişler fırçalanınca diş ipi ile de diş ve diş etleri arasında kalan yiyecek artıklarının temizlenmesi, diş etlerinin bakımı için düzenli bakteri giderici gargaraların kullanılması diş eti hastalıklarına yakalanmama açısından önem taşımaktadır. Ayrıca misvak gibi materyallerin diş sağlığını korumada doğal bir temizleyici olduğu çokça dile getirilmiştir. Küçük yaşlardan itibaren havuç gibi dişe faydalı olan proteinlerin diş sağlığını koruyacağını dile getirmektedirler. Hakeza diş etinde görülen beklenmedik kanamalar, kızarıklıklar ve beyazlaşmalardan dolayı uzman diş hekimine başvuruda bulunulmalıdır.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Diş eti hastalıklarının tedavisi erken teşhis edildiğinde daha etkili olur. İşte bazı yaygın tedavi yöntemleri:
 • Düzenli diş temizliği: Diş hekimi tarafından yapılan profesyonel temizlik, plak ve tartar birikimini azaltır.
 • İlaç tedavisi: Antibiyotikler ve antiseptik gargaralar, enfeksiyonu kontrol altına almak için kullanılabilir.
 • Cerrahi müdahale: İleri seviyedeki diş eti hastalıklarında cerrahi yöntemler gerekebilir.
 • Evde bakım: Diş fırçalama, diş ipi kullanımı ve düzenli gargara ile evde bakım önemlidir.

Diş eti hastalıklarına karşı bilinçli olmak ve düzenli diş hekimi kontrolleri ile sağlıklı bir ağız yapısına sahip olmak mümkündür. Unutmayın, diş sağlığı genel sağlığınızın önemli bir parçasıdır.

Diş Eti Hastalıkları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kawasaki Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kawasaki Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Pamukçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Pamukçuk Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6