Still Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Still Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Still Hastalığı, çocukluk çağlarında görülen Romatoid Artrit hastalığının akut sistemik formu ile benzerlik gösteren ve 16 yaşından büyüklerde görülen nadir bir hastalık türüdür. Hastalığın görülme yaş aralığı 16-35 yaş aralığıdır. Kadın ve erkeklerde eşit derecede görülür. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte virüs ve bakteriyel enfeksiyonların bu hastalığa yol açtığı düşünülmektedir.

Still Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en önemli belirtileri eklem iltihabı, yüksek ateş ve deri döküntüleridir. Gün içerisinde 40 dereceye varan ateş hastaların %95'inde görülür. Hastalığa sahip olan insanların %20'sinde ateş tedavi edilmediği takdirde aylarca sürmektedir. Bazı hastalarda ise ateş en az bir kez normal seviyeye veya normal seviyenin altına düşer. Deri döküntüleri ise ataklar halinde ortaya çıkar. Somon veya pembe renkli döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler birkaç santimetre kadar olabilir. Genellikle ateşin yükseldiği zamanlarda ortaya çıkarlar. En çok gövde, kol ve bacakların üst kısımlarında görülür. Genellikle bu döküntüler kaşıntı yapmazlar. Eklem ağrıları ve eklem iltihabı ise hastaların neredeyse hepsinde görülür. Eklem iltihabı, kendini eklem yerlerinde şişme, kızarıklık ve ısı artışı olarak gösterebilir. Birden fazla eklemi tutabilir ve daha çok büyük eklemlerde bulunur.

Hastaların başlangıç evresinde ise sıklıkla boğaz ağrısı görülmektedir.

Still Hastalığının Tanısı Nasıl Konulur?

Hastalara yapılacak bazı laboratuvar testleri tanı koymaya yardımcı olur. Ancak benzer belirtileri bulunan viral enfeksiyonlar, lösemi, vaskülitler ve lenfoma gibi hastalıklar tanı koymayı zorlaştırır. Testlerde görülen yüksek eritrosit sedimentasyon hızı ve düşük hemoglobin düzeyi, yüksek serum ferritin düzeyi ve karaciğer fonksiyon testlerinde görülen geçici ve hafif yükseklik hastalığın bulguları arasında yer alır. Ayrıca bilgisayarlı tomografi ve ultrasonografi ile de karaciğer ve dalak büyüklüğü saptanabilir. Eklem ve kemikler için de eklem tomografisi çekilebilir.

Still Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedavi için ağrıyı ve iltihaplanmayı azaltıcı steroid olmayan anti-inflamatuvar ilaçlar dikkatli bir biçimde kullanılmalıdır. Dikkatlice kullanılmayan ilaçlar karaciğer fonksiyon testlerini bozabilir. Yüksek ateş, deri dökülmeleri ve eklem ağrıları için kortizon tedavisi uygulanır. Hastalarin %60'ında ilaçlara ek olarak kortizon tedavisi uygulanır. Bazı inatçı eklem iltihapları kortizon tedavisi uygulanarak kontrol altına alınamaz. Bu aşamada metotreksat kullanılır.

Son zamanlarda bu hastalık için bazı biyolojik ilaçlar denenmiş ve ümit verici sonuçlara ulaşılmıştır. Fakat bu ilaçların uzun dönemde yaratacağı etkiler bilinmemektedir.

Still Hastalığı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6